DE SPANJAARDSLAAN:EENS HOOIWEG DWARS DOOR WEILANDEN HEEN LEZERS KLOMMEN IN DE PEN Hè je d 5 aP Een hooiweg, dwars door de weilanden ten noorden van de stad, dat was, eeuwen geleden, de Spanjaardslaan. Een modderweg dus, stellig alleen begaanbaar in de zomer, wanneer de boeren er in de hooitijd gebruik van maakten. Er is niet veel fantasie voor nodig om die vroegere boertjes over dat weggetje te zien gaan - nietige figuurtjes in een onafzienbare groene wereld, want buiten de stadsgracht van Leeuwarden lag het land er tot Jelsum nog volkomen onbebouwd bij. v- Omstreeks 1460 werd er op een terp aan deze hooiweg en wel daar, waar nu de Oude Begraafplaats ligt, een Vrouwenklooster gesticht, officieel het Sint Anna Klooster, in de wan deling als het klooster Fiswerd aan geduid. De kloosterzusters of non nen werden, naar hun grauwe of grijze kleding Bagijnen of Graauwe Bagijnen genoemd. Sinds die tijd droeg de hooiweg de naam Fiswer- derweg. Amper een halve eeuw heeft dit maagdenklooster op deze plaats ge staan: in 1510 werd het afgebroken en binnen de stadsgrachten (bij de huidige Bagijnestraat) herbouwd - de nonnen voelden zich hier veili ger dan op de open ruimte buiten de stad. Intussen was er, ongeveer op de plaats waar nu de huizen staan tus sen de Noordersingel en de Steyn- straat, een gesticht voor leprozen gebouwd, lijders aan lepra of me laatsheid. Deze leprozen of lazarus sen waren meestal zwervende bede laars, aan wie het was toegestaan "om aalmoessene te bidden" op voorwaarde, dat ze als leprozen herkenbaar waren aan hun hoeden ("haere hoyen") en aan "hunne hantschoenen, mantels ende andere teykenen". Ook hadden ze klep pen, waarmee ze hun komst aan kondigden, want aan de deur klop pen mochten ze niet. LEPROSEWEG Door dit Leprozenhuis werd de Fiswerderweg later Leproseweg genoemd - als verbinding tussen de Hoogedijk (de huidige Stienserweg) en de Zwarteweg (de tegenwoordi ge Groningerstraatweg) kreeg de Leproseweg in de loop der tijd meer en meer betekenis. In 1568, bij het uitbreken van de Tachtigjarige Oorlog, kwam de Leproseweg bij de Leeuwarders he vig in de belangstelling te staan toen daar tien vaandels Spaanse solda ten, zo'n duizend tot tweeduizend man, neerstreken om er te rusten en door de stad te worden gevoed. De Spanjaarden waren 's morgens in Harlingen ontscheept en trokken nu onder leiding van stadhouder Arenberg naar Groningerland om daar met het Nassause leger slag te leveren. De Raad van Leeuwarden, bang, dat deze woeste benden door de stad zouden trekken, hield de poorten gesloten en speelde het klaar, dat ze over de Leproseweg zouden gaan. Daar onthaalde de stad de soldaten op brood, vlees, bier en wijn, ter wijl de bevolking vol belangstelling op de stadswal stond toe te kijken - een dergelijk schouwspel zagen ze niet iedere dag. GALGENMAAL Voor veel manschappen zou deze spijziging het galgenmaal beteke nen: vier dagen later kwamen ze bij Heiligerlee tegenover het veel ster kere geuzenleger van Lodewijk van Nassau te staan en leden er een zware nederlaag. Stadhouder Aren- berg. op de vlucht achterhaald, werd zonder veel vieren en vijven afgemaakt - ook Adolf van Nassau moest in deze slag het leven laten. Toen de Spanjaarden, tien dagen na hun eerste bezoek aan de stad in Leeuwarden terugkeerden, resteer den er van de tien vaandels nog maar vier en deze overlevenden verkeerden in zo'n "ellendigen en weerloozen toestand", dat de be woners van onze stad erdoor "tot medelijden werden bewogen". Intussen had de Spaanse doortocht op de Leeuwarders zoveel indruk gemaakt, dat ze de Leproseweg voortaan liever aanduidden als Spanjaardsdijkje of Spanjaardsweg. En via deze beide namen was het later nog maar een stapje naar de huidige naam Spanjaardslaan. In 1829 besloot de gemeenteraad aan de Spanjaardsweg een begraaf plaats aan te leggen. Op de plaats waar vroeger het klooster Fiswerd had gestaan kwam de nieuwe Ste delijke Begraafplaats met een capa citeit van bijna negenduizend gra ven - tegelijkertijd werd emaast een Israëlitische Begraafplaats aange legd met een ruimte voor bijna drie en twintighonderd graven. De twee nog steeds bestaande witte huisjes, die men - in 1832 - op het terrein van de begraafplaats bouw de, waren de eerste woningen aan de Spanjaardsweg - tot omstreeks 1860 stonden er alleen nog maar een paar boerderijen, een op de hoek van de later aangelegde Spanjaards straat en een op de plaats waar later het Rengerspark kwam. Naast die eerste boerderij werd in 1865 de eerste rij huisjes gebouwd; in hetzelfde jaar kwam er een schil derachtig wit landhuis tegenover op de hoek van de Noordersingel en de Spanjaardsweg. Nog voor de eeuwwisseling volg den er veel meer woningen aan de Spanjaardsweg en nu ontstond er door woningbouw en boomplanting een echte laan, de Spanjaardslaan. RENGERSPARK Het enige stuk van de hele weg tus sen Camstraburen en Harlinger- straatweg, dat voor bebouwing be spaard bleef, was dat ten oosten van de begraafplaats. In 1902 bood het echtpaar mr. W. J. van Weideren baron Rengers - C. T. Baronesse Looxma een lap land van drie en een halve hectare op deze plaats aan de gemeente aan om "tot eene open bare wandelplaats aan te leggen". Na vier jaar van voorbereiding kon dit Rengerspark in april 1906 ge opend worden en het duurde maar even of de Leeuwarders ervoeren dit nieuwe bezit "als eene ware wel daad, welke zeer wordt gewaar deerd". Wie nu op deze Spanjaardslaan herinneringen wil zoeken aan de primitieve- hooiweg, die hier eeu wen geleden lag, zal er niets meer vinden, of het zou het overblijfsel van de Zoetemelksvaart moeten zijn. Een stukje van deze vaart ligt Dit is een van de plaatsen, die aan de Spanjaardslaan hebben gestaan. Het is de boerderij van Wesbonk, afgebroken in 1934. er, naast het "witte landhuis" op de hoek van de Noordersingel nog steeds en, wie weet, was die brede sloot er ook al als scheiding van de hooiweg en de weilanden ten zuiden ervan. Na het aanleggen van de Algemene Begraafplaats werd deze Zoete melksvaart ook wel Lijkvaart ge noemd - schepen, die overledenen naar hun laatste rustplaats brachten, plachten van deze Lijkvaart gebruik te maken. Omstreeks 1905 werd de Lijkvaart ten behoeve van de woningbouw gedempt - op dat net al genoemde stukje na, wellicht de allerlaatste herinnering aan de Spanjaardsweg uit een ver verleden tijd. vervolg van pag. 4 maal juist zijn. Velen herken ik niet meer, vermoedelijk ook omdat er kinderen op staan uit omliggende straten. Ik geef hieronder een aanvulling op als onbekend aangegevenen, als mede enkele korrekties. Wellicht komen we zo met medewerking van anderen tot een kloppend geheel. De man met de snor voor het raam is naar ik meen een schoonzoon van Noordhof, die Buurman heette. In de lijst staat vermeld Foppe. Mij is wel bekend Poppe, die bij zijn hier voor vermelde grootouders is grootgebracht en daarom genoemd werd Poppe Noordhof. In werke lijkheid zou hij Poppe Buurman hebben geheten. Hij wordt geflan keerd door twee vrouwen; een van beiden is de dochter van Noordhof en moeder van Poppe, de vrouw van genoemde Buurman. Woonden die niet in Den Haag? De jongen met de pet voor het raam is Jan Drent, toen wonende in Oud Eigen Brood. Vroster moest zijn Hendrik Kiestra. De oudere man voor de muur is bakker (rijder) Jansma. Helemaal links mevrouw Van Dam, naast haar een getrouwde dochter van Noordhof, mevrouw Tuinhof. Het forse meisje in het midden is Atje Tuinhof, dan zie ik nog Marie Huizinga en Pietje Kie stra en niet Vriestra. De jongensredes voor de hoek van de muren is Teake Boontje en derde van links is een Meijer, daarnaast zie ik Froukje Kielder in het midden met witte sjaal Kobus Kreger, he lemaal rechts achteraan Jannie Aar den en Corrie Aarden en tenslotte vooraan links naast het meisje met de pop Bettie Drent en Alie Drent. Ik ben benieuwd wat er mogelijk nog meer uit de bus komt. Amersfoort H. Rijpstra Zo landelijk Zag de Spdnjadrdsladn' er in vroeger jaren nog uit. Op deze tekening is een van de huisjes van de begraafplaats in beeld gebracht. In zitting van Leeuwarder politie rechter probeert edelachtbare recht spreker een uitermate nerveuze ge tuige op z'n gemak te stellen. "Zeg gerust watje ervan weet, praat maar op je gemak, doe maar net of je thuis bent" Waarop de verdachte prompt rea geert met een verachtelijk: "Ha, ha, thuus het ie helemaal niks te seg- gen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 5