GLOPPE GRAFSCHRIFT TANTE MAAIKE EN OM TJERK V LEEWADDERS, WAAR IS DIT 9 i- I vervolg van pag. I Tante was altied even vriendelik. Altied speulde een glimlach om heur mon. En dan oom Tjerk. Die was heel anders. Een wat stugge man in de omgang. Een driftige man en een stiefkop. Een grote mansterk as een beer en een deur zetter. Ja. wat die eenmaal in zien kop had, dat must gebeure. Dat was em oek wel an te zien. As ie je ankeek, met die grote grieze ogen onder die zware wenkbrau wen, dan was et net of ie dwars deur je heenkeek. As ie ut nodig von om wat te zeggen, om oek es wat in et midden te bren gen, dan streek ie eerst met zien linkerhan over zien gezicht en dan zei ie kort en bondig wat ie zegge wu en daarmet basta. Een zwiegzaam persoon over et al gemeen Maar o sabel, zoas tante Maaike altied placht te zeggen, as oom Tjerk et op zien heupen had. As et niet gong zoas ie wu. Berg je dan maar. Dan kon ie te keer gaan dat de ster ren van de hemel vielen, bij wieze van spreken, dan. Dan stonnen zien grieze haren as stiekels op zien vuurrooie kop. Oom Tjerk en tante Maaike woon den al jaren op een boerderij an de Zeumerdiek in de buurt van Noord- bergum. De boerderij ston een eindsje van de weg af. Hij was van witte steen optrokken en had een dak van dakpannen. Vijf en twintig jaar leden waren ze daar begonnen. Ze waren toen net trouwd. SKREPPEN De eerste tied, jaren kan je wel zeg ge, was et skreppen en skeuren weest om et hoofd boven water te houwen. De grond, die bij de boerderij hoor de, was skraal en je kanne wel zegge dat et oom Tjerk en tante Maaike bloed, zwit en tranen kost had om er vruchtbare grond van te maken. Elke cent, die ze verdienden, wudde op ziede leid. Zunig waren ze en dat was gien wonder. De herberg van Klopma - hier spanden de karrieders de peerden uut. Er zijn, behalve de Kalvergloppe bij de Boterhoek, in het oude Leeuwar den ooit nog vier doodlopende ste gen geweest, die alle als Gloppe werden aangeduid. Twee van die vier Gloppen,zijn er trouwens, nog Maar ze waren beiden jong, gezond en sterk en dan kan een meens een hoop hewwe, ist niet zo. Was de begintied moeilik weest, zo zoetsjes an wudde et beter en kwammen ze tot wat rneer welstand. En nou waren ze over een paar we ken vijf en twintig jaar trouwd en dan wuden ze, zoas gewoonlik bij dit soort hoogtieden, een bruiloft houwe. Oom Tjerk had teugen tante Maaike zeid, kommende vrijdag gaan we naar de stad. En tante Maaike had, niks vermoe dend, vraagd, naar de stad, watmut ik in de stad doen, ik hew daar op et ogenblik gien boodskappen te doen. Maar, met et oog op de kommende bruiloft had ze der an toevoegd, met een lachend gezicht, dou zuust er wel een bedoeling met hewwe. Dat had oom Tjerk oek maar hij wu niet zegge wat. Der wudde vedder niet meer over praat. DOODBIDDER De vrijdag kwam. Oom Tjerk hees zich voor dizze ge legenheid in et zwatte pak en toen ie et an had en de zwatte skunen, die een bitsje knelden, ontrokken had, zag ie er net zo vrolik uut as een doodbidder in funktie. En in de tied dat oom Tjerk bezig was met zich an te kleden trok tante Maaike heur zwatte jurk an. De gitten met et gouden slotsje wudden omdaan en et smal gouden ooriezer opzet. Tante Maaike was reisvaardig. Bruun wudde voor de sjees spannen en toen must oom Tjerk der an te pas komme om tante Maaike zonder kleerskeuren in de sjees te krijen. Dat gong altied etapsgewieze Et instappen van tante had nogal wat vut en in de aarde. Tante Maaike pakte met heur beide hannen de sjees vast, zette dan heur linkervuut op de iezeren opstap en dan drukte oom Tjerk met zien grote hannen teugen de dikke onderkant van de-rug van tante en dan, hup, dan zat ze. Oom Tjerk stapte daarna an de an dere kant in de sjees en et echtpaar zette koers naar Leeuwadden waar ze in de loop van de morgen arri veerden bij Klopma. Daar wudde de sjees stald en kon Bruun bij de andere peerden in de weide brocht wudde. Ik wil eerst even bij Griet kieke, zei tante Maaike. Must weer naar de plee, zei oom Tjerk. Ja, en dan kanne we daar wel een kopke koffie drinke, Griet zal de koffie wel ree hewwe en dan zegge we geliek dat ze uutnodigd wudde voor de bruiloft. Even daarna, want zo ver was et niet, stonnen ze op et achterste streekje bij Griet voor de deur. Nou, nou, wel dat is een verrassing, dag tante Maaike, dag oom Tjerk. Nou, kom er in, de koffie staat op et lichje. Ja, we mutte naar de stad en ik zei, kom ik mut eerst even kieke hoe et bij Griet is. Hè, hè, ik mut nodig even naar de plee want anders knapt mie de blaas. Je wete de weg tante, zei Griet en tante Maaike verdween in de keuken onder de trap waar de plee was. Toen ze klaar was en weer in de kamer kM'am, had Griet de koffie voor hun drieën inskonken. BRULLOFT En tiedens dit kopke koffie vertelde tante Maaike dat ze gauw bruiloft hadden omdat ze dan vijf en twintig jaar trouwd waren en dan musten Griet en Gosse oek komme. Ze dronken nog een kopke koffie en toen togen tante Maaike en oom Tjerk naar de stad. Nou wil ik toch wel es wete waar wij naar toe gaan, zei tante Maaike teugen oom Tjerk. Dat zal ik dij zegge, wij gaan dien smal gouden ooriezer omruile voor een breed gouden. In de goudsmidswinkel op de Nij- stad kreeg tante Maaike heur breed gouden ooriezer en nog een mooie gouden ring en toen de bruiloft vierd wudde droeg tante Maaike voor et eerst et breed gouden oorie zer. Toen ze et an Griet zien liet zei ze, ja kien, daar hewwe oek hard voor werkt al die jaren, kanst begriepe dat ik er blied met bin? Bart van der Weerdt. steeds; de ene zit als een zijtakje in het midden van de Weerd, de andere kunnen we vinden in de Poststraat, naast het café De Brouwershoek. Een derde Gloppe is er geweest in de Sint Jacobsstraat en wel in het nu afgebroken achterste deel van deze straat. Het steegje was nog herken baar voor hier de laatste panden werden gesloopt; het lag precies aan de rand van het latere parkeerter rein. - En de vierde Gloppe kenden onze voorouders in een straatje met de hoogst merkwaardige naam van Krommejat. Dat Krommejat lag aan de oostkant van het Jacobijnerkerk- hof. Het huidige hoekhuis van de Put stond toen eveneens op de hoek van het Krommejat. Het straatnaambordje van de Glop pe in de Poststraat is verloren ge gaan, maar dat van de Gloppe in de •Weerd -zk nag- steeds.- Mijn dierbre Gade ontsliep oud 54 jaren, Ik heb haar asch gebracht bij onzer kinderen asch. Mijn aardsch geluk verdween, maar 't past mij niet te klagen, Daar ik met haar ruim 33 jaar gelukkig was. Potjandoarie toen ik twantig jaar geleden de moeder wou huwen had ze bedankingen, nu ik de dochter wil huwen heeft die ook weer bedankingen Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste'antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leeuwarders" door Fenno L. Schou- itfef.-J

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 9