meubelen Friesland Bank ocm~ 10 JAAR ibelen 4 Uw eigen bank Lezers klommen in de pen BESCHIETING GASHOUDER Naar aanleiding van het artikel van mevrouw Looyenga fe Leeuwarden in 't Kleine Krantsje nummer 377, waarin zij schrijft dat er omstreeks tien jaar geleden een gashouder aan de Bleeklaan in brand stond, kan ik meedelen dat dit voorval zich af speelde in februari 1945, dus ruim vijfendertig jaar geleden! De oor zaak hiervan was de beschieting door een geallieerd vliegtuig, dat heel laag over de stad vloog. Een van die mitrailleurkogels drong door de gashouder en ging door het dak van de sigarenzaak van mijn ouders op de hoek van de Bleeklaan en het Cambuursterpad. Na ver schillende vernielingen in een der slaapkamers te hebben aangericht kwam dit projectiel in de woonka mer terecht. Mijn vader raapte het op, maar brandde zich er flink aan. De punt van de kogel was krom ge slagen. Ik heb de kogel nog in mijn bezit en vond het wel aardig een fotoafdruk te zenden, te zamen met een foto van de sigarenzaak waarop de pijl aangeeft waar de kogel ongeveer in sloeg. De door de inslag veroorzaakte hitte rond de gaten in de gashouder deed het uitstromend gas ontbranden, maar dit kon geen kwaad aangezien er enkel gas en geen mengsel van gas en lucht (zuurstof) in de houder was opgeslagen. De foto van de werkzaamheden van deze gashouder in hetzelfde num mer 377 is van 1924, aangezien met de eigenlijke bouw van deze gas houder in het laatst van dat jaar werd begonnen. Toen mijn ouders in mei 1925 het pand aan de Bleeklaan nieuw be trokken was de bouw nog in volle gang. Middelburg H. Hoitsma je te zeggen, je hebt er voor ge werkt". Ik kreeg voor die tijd een vorstelijk loon voor zo'n kleine jon gen, namelijk vijf gulden per week. De heer Meyer was een erg sociale man en een vechter van het eerste uur voor staatspensioen. Hij heeft zelf een hoge ouderdom bereikt - hij werd in de negentig - en hij heeft toch nog een paar jaar van Drees gehad. Vrijdags was het een gezellige dag; dan kwam de loper uit de winkel en hielp de dochter van Meyer, juf- ZADELMAKER MEYER De voorplaat in 't Kleine Krantsje nummer 377 met de leerwinkel van Meyer aan het begin van de Schrans, roept herinneringen bij mij op. Op dertienjarige leeftijd kwam ik namelijk in dienst bij Meyer als leerling zadelmaker in de werk plaats, die op de foto op de voor grond staat. Dat is nu meer dan vijftig jaar gele den, maar altijd denk ik nog met veel genoegen aan die tijd terug. Het was mijn eerste baas, maar ook de beste! Ik weet nog goed, dat ik mijn eerste loon ontving en 'dank je wel baas' zei. "Dat moet je nooit weer doen", zei hij. "Je hoeft geen dank frouw Aukje in haar mouwschort ons te touwsplitsen. Op zaterdag mocht ik wel eens blij ven eten wat voor mij een feestmaal was en 's maandags kreeg ik het lekkers, dat die zondag overgeble ven was. Wat velen niet kunnen zeggen geldt wel voor mij: het was een goede oude tijd! Sneek W. Sjoerdsma ORKESTJE Even wil ik reageren op het schrij ven van de heer D. J. Feenstra; in 't Kleine Krantsje nummer 377, over het "orkestje" van de C. C. J. in dertijd. In elk geval waren daar de twee broers Kees en Jitze Oost bij, en naar ik meen Tjeerd Brouwer (Kees z'n beste vriend) en een Jan Elzinga (gordijnstoffen in de Oos terstraat) ook! Kees speelde dwarsfluit, Jitze cello en Tjeerd en Jan viool. Ik weet dat zo goed omdat ik als jongste zus (Jitske Oost) er van genoot, daar ze thuis bij ons wel repeteerden en ik voor "consumptie" moest zorgen. Jitze is er niet zó lang op gebleven, daar hij niet zo repeteerderig was, wat Kees soms woedend maakte, want dat was een echte muziekman! (mondorgelciubs en jongelingsver- enigingen, van alles was hij lei der!). Kees is later naar Den Haag gegaan en moest in de oorlog om aan eten te komen voor vrouw en kind de fluit helaas verkopen. Als hij Leeuwarden weer eens bezocht ging hij ook altijd even z'n vriend Hiemstra en ook Appie Bokma be zoeken. Als ik iemand hoor of zie dwarsfluit spelen denk ik altijd met weemoed aan de "jongens", want ze leven helaas beiden niet meer. Jitze is 31 jaar geworden en Kees maar 44. Wat zou hij van het Kleine. Krantsje genoten hebben, want ook altijd bezocht hij Achter de Hoven waar we toen woonden en vroeg al tijd naar alles en iedereen! Hopelijk kan de heer Feenstra (ik meen hem ook nog te kennen?!) zich de jon gens Oost nu herinneren. Leeuwarden Jitske Oost ,C. C. J. Het Comité Christelijke Jeugdar- beid (C.C. J.) waarover in 't Kleine Krantsje nummer 377 geschreven werd, is destijds opgericht door de heer Douwe Hoekstra, diaken van de Nederlands Hervormde Kerk in Leeuwarden. Medewerkers waren de heren Hessel Posthuma, inspec teur van een Verzekeringsmaat schappij, Bouke Bakker, leraar En gels, D. de Loor, ieraar op Mariën- burg en ondergetekende, toen even eens verbonden aan de Hervormde Kweekschool op Mariënburg en ge bombardeerd tot voorzitter. Wij hadden een padvindersclub, "Burmania", hopman de heer D. de Loor, later burgemeester van Delft, een knapenvereniging "Us Heit", voorzitter S. Kaagstra, nu Hervormd predikant in Amerongen, medebestuurslid H. Posthuma jr. en gewoon lid Tjitte Faber, nu burge meester van Heerde en een C.C.J. orkest, dirigent de heer Hiemstra, heel enthousiast en met een prachtig mooie krullekop. Zijn dochter Tjitske was een uitstekende violiste; zij heeft mij nog enige tijd les gege ven in het vioolspelen. Het C.C.J. orkestje had als succesnummer Die kleine Nachtmusik van W. A. Mo zart, dat werd dan volledig uitge voerd. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. KAMERMUZIEK Naar aanleiding van het schrijven van dc heer Recnalda uit Laag Soc- ren over de kamermuziek vereni ging wil ik toch nog even reageren .omdat ik kort na de oprichting lid ben geworden als klarinettist. Het orkest bestond toen uit mcj. Berber Kimp, piano; meester Sipkens, Piet v. d. Brug, dc Recnalda, Keikesen meester Verbckc, allemaal viool; juffr. De Vries, cello; meester Hey- nekcr, contrabas; de heer Lcmstra, hobo; Bertus Bakker, fluit en on dergetekende J. v. d. Zee, klarinet. De slagwerker was Jelle de Jong. Wat later kwamen Reverd Wolthof en Bouke Nuyfen voor viool en Montenberg voor trombone er nog bij. Wc speelden vaak bij vergade ringen en feestavonden in Zalen Schaaf. Later speelden we hoofdza kelijk met de toneelvereniging Ontwikkeling, regisseur de heer v. Kollem, bij toneeluitvoeringen. Ook speelden we eenmaal per sei zoen een operette, met veel succes. De Harmonie was dan uitverkocht. Ik ben lang lid geweest, zeker tot 1934 en nadien heb ik nog vaak meegewerkt. Ook na de tweede wereldoorlog nog wel onder leiding van de heer Fijlstra. Om mijn werk kon ik'geen lid blij ven omdat ik in ongeregelde dien sten werkte bij de P.XT. Hierbij doe ik een foto toekomen van ongeveer 1928, dat was de eer ste officiële foto die van ons orkest gemaakt is. V.l.n.r. meester Sipkens, Reverd Woldhof, Bertus Bakker, Piet v. d. Brug, Bouke Buyen, de heer Lem- stra, juffr. De Ruiter, directeur Sin- nema, Age Haarsma, Job Sijtsma, Memerda, meester Verbeke en de heer Habekothé. Achterste rij de heer Hoekstra, trompet, meester Heyneker, con trabas, J. v. d. Zee, klarinet, juffr. Sieperda, viool en Jelle dc Jong, slagwerk. Montenberg, trombone, ontbreekt op de foto. Jammer. Leersum W. Scherpbier Leeuwarden J. v. d. Zee ASSEN LEEUWARDEN GRONINGEN ZWOLLE

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 4