GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT 9 De drager fan de naam Minne Ma ger is al aardig wend an de andere Brugmannen. Se skenke in 't begin nog al aandacht an een ouwe stads- wiek met een riek ferskaat fan her- innerings. Mar ja, se wete oek fan de werkloashied en denke werom an de tieden fan de werkferskaffing. Om te eindigen met een freemd en treurig ferhaal over een bleue jonge en een glazen bol. Ja, hoe krije se het altied klaar die Tabe Ruutsje, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Sjouke Sukerslak, Hein fan 't Hob- belpeerd en Minne Mager. Lange Marten: Ik must een boads- kap foor de frouw doen bij een ouwe burfrouw, die nou in Sint Jozup sit. En op 'e weromreis docht ik: dou bist in gien jaren over de Kiepeloop weest. En dat hèt deze ouwe haan toen deen. Sjouke Sukerslak: Hee, ik docht even an de Foorstreek, mar dat is oek soa, die saak is naar de Dok- kummer Ee gongen. Dat liekt mie wel een gaadlijk plakje daar. Mooi an 't water, uut de drukte, en toch bij de stad. Hein fan t Hobbelpeerd: Ja, en toch hew ik lezen, dat die meensen graag een houten brugje over het water hewwe wuden, om nog wat gauwer in 'e stad te wezen. Se mutte nou seker altied over 't Ouwe Gelei-en? Lange Marten: Dat is 't punt. En och der sit nog wel es één, die naar de kerk wil, en selfseenoud wiefke, die dat alle dagen doet. Se seit dat se heel wat te biechten hèt, en dan is son brugje wel maklijk! Wiebe Poatsje: Nou hewwe het over Ouwe Gelei-en en de kerk, hewwe jimme Heilige Maria nog kannen? Die waar altied helemaal in 't wit, en oek witte poeier op 'e wangen, en ik loof oek wel een witte parresol. En die gong een paar keer op een dag naar de Roomse kerk. Een hoop kienders der achter an! Minne Mager: Ik hew de drager fan die naam niet kannen, mar as ik dat soa hoor, was dat of gekansteken fan 't geloof, of se was niet alte-alte. O just, fan dat. Nou ja, en fandaar hur bijnaam. Nee, dat was foor mien tieden. Tabe Ruutsje: Ons fader sei altied, dat Ouwe Gelei-en hangt fan broad an mekaar. Hew jou de bakkerij fan de Koperaasje had, dan komme de huzen fan Eigen Broad, en as dat weest is, kregen jou de broadfe- briek. En dan nog alle broadkarren, en later de bakfietsen. Broad, broad, broad!! Marten: Se sêgge dan wel es broad en speulen, mar as we nou oek nog an de Wied sien febriekje denke, dan was het daar een spultsje fan broad en darmen. Mar ja, speule daar was oek mooi. En om snoep- guud naar Moeke Soalsma, daar op 't hoekje bij de Kiepeloop. Tabe: Wat al een naam niet: Eigen Broad Bovenal. Dat hiet nog soa. Leuke huuskes nog. En hewwe jim al sien, wat foor knappe huzen der bouwd binne, op het plak waar eerst het Mariahof was? Daar is de saak fan opknapt! Minne: Ik mag annimme dat dat Mariahof die naam niet draagt fanwegen de Heilige Maria, waar soa krekt praat fan was. En 't Blauwhuus is denk ik oek niet op richt deur de mannen fan de Blauwe knoop, hahaha Wiebe: Dou must ophouwe met dien kleine grapkes. Magere Hein, want straks lache we ons hier nog doad. Ja, dat BlauwhuuS, jonge nog toe, as die muren es prate konnen, en die pisbak, die daar bij de Kiepeloop ston. Sit hij der nog altied in, die Haaie fan Skepen? Marten: Wat, in die O, in t kaffee, ja, seker, mar het is meer Skeepstra. Kon froeger knap foet- balle. In Nicator. Se binne em wel an weest foor de Klomp, mar nee. Kiek, een seun fan moeke Soalsma wel weer. As sukke manne nou jong waren, kon Cambuur se muskien wel bruke. Hein: Ik liep daar laassen es op een avund langes, en toen waren die groate joekels fan lampen an. Jon ge, jonge wat sal der in een paar uur een mooi poepke stroom deurjaagd wurre. En eikeneen mar brulle: Eenersjie bespare! Sjouke: Ah, das krekt as met besu- nigen, en inleveren en al die flau wekul meer. Soa lang as die jonk heer de Brouwer een paar ton an die eenersjiebeweging ferdient, late jimme die groate skiemerlampen mar brande Minne: Je krije fan de meensen lan ger toch gien hoogte. Laassen is die kemiek, die Andree fan der Duim op de tee-vee weest met een fluit ketel sonder boajem op sien gekke kop. Nou is der een febriek fan fluitketels, die kenne het werk niet an, want elkeen wil son fluitketel hewwe. Nou fraag ik je!!! Tabe: Je kanne oek henegaan en sêgge dat er elke week suks op de tillefizie weze must, want daar komt werk achter weg. En nou is 't mar het ene febriek dicht na 't andere. Driehonderd-duzend werkloazen, aansen selfs fterhonderd-duzend. Soms denk ik, dat ik een krant uut 'e dettiger jaren lees. Sjouke: Ik sei laassen teugen mien ene kleinseun: Koop die mar een skep. Hij seit waarfoor? Ik sêg: aan sen must naar de werkferskaffing net as wij froeger. Morres in 'e bus, savus laat werom. Naar de petgatten achter Wolvega. Later wat dichter bij: dat sportkompleks an de Greuns. Marten: Wij waren, ik loof begin fieftiger jaren, met een paar bussen in het Land fan Vollenhove. Nee, niet fan die pianospeuler, nee soa hiet het daar al lange jaren. Giet hoorn, die kusten uut. Swaar werk en altied kletsdeurnat! BOEKHANDELAAR ZONDERVAN Met grote belangstelling volg ik uiteraard 't Kleine Krantsje. De laatste tijd vielen mij de artikelen op over boekhandelaar Zondervan, bij wie je als schooljongen voor 29 cent of zo iets heel mooie boeken kon kopen. Het was een aparte man. En dat blijkt ook uit zijn gegoochel met prentbriefkaarten Wat dat betreft, de kaart in de krant van lOjanuari jl. gaf mij de indruk, dat de heer Zondervan op de plaats van V en D zijn eigen winkeltje ge plaatst heeft. Het "clandestiene" pand doet mij wel heel erg denken aan de Kerkstraat-gevel (tegenover de Handelsdrukkerij) van de winkel van Zondervan. Is dit juist? Zwolle Hein Eskens Wiebe: Ik weet het. Eén fan ons was daar es an de dunne. Die sat om't kertier op 'e plee of in 'e greppel. Toen sei de opsichter: Ik ferbied jou om weer naar de plee te gaan. Jou lieke mie een lijntrekker. Hein: Ik noem dat gien lijntrekken: dat is meer uutlekken. Jou sitte toch niet foor de lol met je bloate kont de helft fan de tied in de koude. Hoe liep dat brune ferhaal af? Wiebe: Ons maat houde em kalm en sei: Niet meer naar de plee? Goed, mar hewwe jou dan een mooi nusje ouwe kranten bij de han. Waarfoor froeg die kerel. Hij sei: dan lég ik die in mien broek, dan ken ik mus- kien een uur deurwerke foor die paar luzige senten. Die opsichter was uutpoept, nou ja Minne: Wat al toestannen niet? Nee, ik weet fan suks niks af. Ik waar een bankwerker, niet gewel dig, oek niet slecht. Ik wu oek wel werke, temeensen foor een knap loan. Tot de maag begon en later de rug het wete wu. En nou W.A.O. Tabe: Astou hier nou soa bij ons staast te klasjenéren, hest dan gien last fan 'e rug. Minne? O, just, son skoftsje gaat het wel. En dou bruukst mediesienen, en o ja, een kusjet. Ik fon oek al, dat Minne der altied soa stief bij staat. Marten: Dat komt mie nou in 't sin. Hewwe jimme op het Ouwe Gelei en Madam Bella nog kannen? Dat was son groate frouw met bellen in de oren, en die kon je de toekomst foorspelle. Flak na de oorlog bin wij daar es weest. Wiebe: Ik loof dat ik wel weet, wie Marten bedoelt. Se luste graag een neutsje. As jou een mooie toekomst hewwe wuden, dan namen jou een fleske met en bleven een uurke plakken Ja man, eerst een paar klei ne glaskes en dan de groate glazen bol. Bella met de bol seiden se oek wel. Tabe: Gekke Gerriet hèt er es weest met een jonge, die kon soa foor de fuust weg skitterende riemkes ma ke, maar hij durfde gien meid te fragen. En Gerriet sei teugen Bella: Dizze man wil fan sien frouw af, en su dat lukke? En hoe komt ie dan weer an een nij peerdsje in bed? Sjouke: Skitterend mooi. Echt fan die streken fan die Gekke Gerriet. Want as ik het goed begrepen hew was die feint nog altied frijgesel. Hadden jim der wat onder de kurk bij? Tabe: Reken maar! Bella set de fles soan an 'e mond, en kiekt dan naar Gerriet, en dan naardie fent, en toen weer even proeve, en toen in de bol koekeloere. En toen sei se: Hij is niet trouwd, dat liegejim. Hij is wel skijtend benauwd foor frouwen. Mar der is een frouw foor em. Een flink wief. Niet mooi, mar wel skoan. Se wil een hoop kienders hewwe. Hein: Had se soms een dochter of een opoesêgger achter de han, die se wel sliete wu? Het sal mij es benije hoe dit uutpakt. Marten: Ik loof dat ik het weet. Ik waar es met Gekke Gerriet in 't Heerenveen bij 't foetballen in de tied fan Abe. Na de tied sei Gerriet: Salle we een kop koffie kope, daar en daar? We komme der in. Hij seit: Ferrek, must es kieke, wie daar sit. Soa en soa, fan froeger. Hij woant hier nou. Tabe: Ik denk om sien leed te fersu- pen. Want as wij de selde bedoele, en daar liekt het wel op, hij was troud meteen meens, dat nooit ledig weze kon. Overdag altied werke, skoan as de brand. En toch savus niet moed op bed of piene kop of soa. Acht of negen kienders, loof ik. Marten: Klopt as een swerende fin ger. Die middus kwam se em halen. Lillijk as de nacht en een stem as een onweer. En die goeie sul met. Hij liep langs ons- tafeltsje en sei toen teugen Gerriet (hij had het riemen seker niet ferleerd): Ik hew nog foor gien stuver lol Dat komt fan Bella's glazen bol 'Einpel'jk iéts wat omlaag gaat,paps Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leeuwarders" door Fenno L. Schou- stra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 9