SCHETS VAN HET KANTOORLEVEN VAN ZEVENTIG JAAR TERUG 'T KLEINE KEAHTSJE UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN 3 Uit onze grote Doos met Sniepsnaren komt vandaag de tekst van een schets, die in 1958 is opgevoerd op het kantoor van de Algemene Friesche ter gelegenheid van het gouden ambtsjubileum van het perso neelslid, de heer G. de Weert, die op die dag koninklijk werd onderscheiden. De schets is geschreven door onze abonnee, de heer H. T. ten Have en het stuk werd door collega's opgevoerd onder regie van de heer N. de Boer. Zowel de heer De Boer als de heer De Weert zijn inmiddels overleden. Het stuk schetste het kantoorleven van de Algemene Friesche in 1908 en dat speelde zich af in het oude kantoor aan de Eewal, op de hoek van de Huygensstraat, waar nu de Leeuwarder Onderlinge gevestigd is. Hoge lessenaars, krukken, polis- boeken in een hoog kastje, aan de wand enkele affiches en een kan toorkalender met als datum 18 april 1908. Rond de lessenaars zitten en staan de kantoorbedienden, gestoken in zwarte of donkergrijze costumes, met hoge staande boorden, man chetten en hoge schoenen. De gesprekken worden gevoerd door de volgende personen: Joh. Vinken, donker type met bril en snor: schrijft polissen uit. Joh. v.d. Mast, donkerblond met bril en hangsnor, boekhoudend, mejuf frouw H. Wendel: middelbare leef tijd, hoog opgekamd haar, blouse en rok, met ceintuur, typt op ou derwetse machine of werkt met hectograaf, G. Flietstra, wiskundi ge, maakt berekeningen aan de hand van lange tabellen en een ouderwet se rekenmachine. LEEDAANZEGGER A. v.d. Veen, concierge-bode, donker met baard en snor, gestoken in zwart pak met lange vierkante jas, Th. van Dijk, leedaanzegger in ,,kraaien"-costuum met steek. Gerrit de Weert, jongste bediende, korte broek met zwarte kousen. Als het doek opgaat heerst er een rusti ge, arbeidzame sfeer. Vinken: Wat blieft Gerrit lang fut, wat had hij foar boadskappen te doen? v.d. M.: Nou, hij sü even naar het postkentoor en dan terug bij Hila- rius in de Weerd langs om tien pot- loaden en een doaske kroantjespen- nen, want daar binne we soawat deur. Waar die pennen altied bliefe, süden je segge. Vinken: Jammer, dat je mij niet even waarskowd hewwe, dan had ie mooi bij Barend Stoffels wat sega- ren foor mij kope kennen. v.d. M.: Nou, jou roke immers nog. Vinken: Ja, een „Veritas", best merk, maar wat priezig: drie centen, ik noem het nog al wat. Ja, ik kan niet su voardelig as jou, ik hew gien loaketdienst. v.d. M.: Daar hei je geliek an, Vin ken, maar ik bin hast weer deur mien foorraad hene(kleine pauze, ieder werkt door) Flietstra: Ik hew wel trek in een kop kofje. Mej. Wendel: Ik oek wel, maar dat is er hier niet bij, daarvoor mutje bij moeke tuus weze. Flietstra: Ik hew een berekening onderhannen, nou daar krij je durst van, su ik denke. v.d. M.: O, daar is Gerrit alsoa seun en wat sei Hilarius? Gerrit: Niks besonders, hier binne de pennen en de potloaden en hier de postwisselstrookjes. EEN PUTSJE v.d. M.: Goed soa en nou mar naar mien overbuurman, want die het een putsje foar je. Gerrit: Goed, meneer. Vinken: Sien hier eens Gerrit, dut is nou een poaliskaart, daar staat alles op over deuze fersekering, skrief die nou eens netsjes over op dut poalisfelWat foor siefer hadden jou op skoal foor skrieven? Gerrit: Zeven, meneer. Vinken: Goed su, want met een nette hand komt een kantoarman deur het ganse land, nem dat maar fan mij an, Gerrit! Gerrit: Ja, meneer. Vinken: Haast het het niet, as het maar netsjes wurdt. Ja jonge, we hewwe er bij onder de keleegaas, die hewwe de akte skoanskrieven in de büse, dus het kan niet gauw moai genoeg. Vraag maar een nije pen an meneer v.d. Mast en dan maar an de slag, seun! Gerrit: Ja, meneer. v.d. Veen: (komt binnen, met ac- tentas): Goeie morgen! Allen: Morgen, van der Veen (v.d. Veen deelt post uit, aangetekende brieven, kranten) Vinken: Is er oek nijs. Van der Veen? v.d. Veen: Ja, Prins Hendrik is vanmorgen landt op Terskelling, hij had een groat jachtgeweer bij hem Flietstra: Waar maakt ie jacht op? Groat wild is daar toch niet. v.d. Veen: Nee. maar wel kenienen, hazen en fezanten (tegen v. d. MastHet u de nijste mop al hoord v.d. Mast: Nee, fertel op Flietstra: Is ie netsjes, want er binne hier oek dames bij v.d. Veen: Se hoewe sich niet te seneren v.d. Mast: Nou, vooruit dan DRIE REIZIGERS v.d. Veen: Hm. Er waren drie reizi gers, die zaten in een koepee te zwammen. De een beweerde dat hij een klok had, die voor ieder uur een andere tik had, soadat hij aan het tikken hore kon, wat foor uur het waar. Dat is niks, sei nummer twee, ik hew een koekoekklok en als ik die afstel op zes uur, dan blieft ie net so lang koekoeken tot ik op sta. Dan mien klok, sei nummer drie, dat is een Friese en als het veertien graden vriest, komme mien skaatsen an de gewichten naar beneden GelachMooi was ie, hee? (v.d. Veen af) Flietstra: Hewwe jullie dat lezen fan kolonel Snijders? Vinken: Nee, wat is daar met? Flietstra: Nou, die is opstegen met een ballon ,,De Ziegler" en dertien en een half uur in de lucht bleven, wat een prestaasje, hee? Vinken: Hoe hoog is ie stegen? Flietstra: Ze hewwe eerst drie zak ken ballast uutgoaid en binne toen tot duzend meter stegen, denk je die hoogte eens in, duzend meter Mej. Wendel: Waar binne ze land? Flietstra: In Westfalen, enorm he, jaa, die ballonvaarders, dat is het werk van de toekomst minsen. v.d. Mast: He je daar de Luwadder Geroep: Volk! (voor loket) Van Dijk wordt zichtbaar. v.d. Mast: O, daar is Van Diek, ven'olg op pag. 9 Het interieur van het kantoor van de Algemene Friesche aan de Eewal in de tijd van het geschetste kantoorleven, anno 1908. Geert de Weert: vijftig jaar bij de Algemene Friesche fan gisteravend? Geef eens hier, daar staat een ferhaal over onze di- rekteurOosterhoff in, daar sal je fan ophore. Je wete miskien wel, dat er eén liefdadigheidsavond houden wurde sü in de Harremenie - tot ver betering van de armenzorg. Daar is opfoerd „De CameraObscura" van Nicolaas Beets en na de pauze „De bruiloft van Kloris en Roosje" En laat nou dat kommittee veertien da gen fan te foren de strop krije dat Kloris, een fan de hoofdrollen, ziek wudde. Nou, hoe soa gauw een ferfanger te fienen? Flietstra: Wel had dat niks foor u weest, meneer Vinken? FRANSE KOMAF Vinken: Jawel, mien foorouders binne fan Franse komaf en mien overgrootmoeke was bij de Italiaan se Opera. Dat sit er wel in Mej. Wendel: Maar het wil er niet uut v. d. Mast: En nou mutte je hore, wat de krant skrieft: ,,Toen deed het comité een laatste poging: haast onbescheiden riep zij de hulp in van een dilettant, van wiens talent het zeker was, doch aan wiens toestemming het twijfelde, daar niet de goede wil doch zijn vele bezigheden hem bijna moesten ver hinderen, de rol op zich te nemen. Van deze dilettant zij het ons ver gund de naam te noemen: de heerJ. Oosterhoff Wzn., bracht de uit komst en zo hadden wij het genot zijn mooie mannelijke stem weer eens te horen. Zijn arbeid aan de groene tafel ten raadhuize heeft de poëzie van zijn zang niet vermin derd en alle toeschouwers hebben zich verheugd in de hulde hem ge boden, toen een reuzenkrans hem om de schouders werd geworpen voor de gulle feesttafel van Tomas- vaer en Pieternel' Nou, wat zegje me daarvan, is dat onze baas of is ie het niet? Vinken: Jawis, dat is onze meneer Oosterhoff, die is van alle markten tuus: direkteur - raadslid - ouder ling in de kerk en nou weer opera zanger. Flietstra: En dan een gulden entree, daar zal wel een flink saldo van overbleven weze voor de armen zorg. (even pauze, ieder werkt door) ALBERT FRERES v.d. Mast: Ik hou meer van de ci- nematograaf, bin gisteravond met de frouw weest naar Albert Frères met een pracht programma: de reis naar Zwitserland, met een eer steklas explikatuur. Gerrit: Ja en „Haha, die Oskar" om je ziek te lachen Vinken: Die jeugd van teugeswoor- dig jaat zich oek niks ontgaan voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: 45,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch veriengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3