LEEUWARDERS SLECHT BEKEND IN BLOKHUISSTEEG JELLE m mptwF ®®®P°@®°E)®®)(B §EKl®®(n)® IAATDATMAARAAN ONSOVER! ONZE FOTOPRUSVRAAG 6 EEN KLEINE VERGISSING WU KOMEN GRAAG BUUOVERDEV10ER! schoonmaakbedrijf sinds 1900 Nóg een anecdote met betrekking tot de onvergetelijke Bonne van der Zee, die jarenlang heeft gewoond in de Practische Hulp, later De Terp. Het had zwaar gesneeuwd en Bonne moest kennelijk in opdracht van het Tehuis de straat voor de Terp schoonmaken. Hij verrichtte deze verplichte arbeid onhandig en met duidelijke tegenzin en een dame, die voorzichtig naderde, hoorde hem pruttelen en mopperen. "Verdomme", zei Bonne, "ikhoud'ermetop, laat se de poaten mar breke!" "Wat nu", reageerde de dame, "wil je, dat ik ook m'n benen breek?" "Welnee", antwoordde Bonne royaal, "jou hoeve de poaten niet te breken, loop jou mar deur!" De Leeuwarders zijn niet zo best bekend in de Blokhuissteeg -ja, dat mogen we wel zeggen met het niet zo heel dikke stapeltje oplossingen in de hand van onze prijsvraag "Leewadders, waar is dit?" van vier weken terug. We hadden verwacht, dat meer stadgenoten de plaats zouden herkennen, waar de foto was gemaakt, maar dat is dus niet gebeurd. Bovendien kwamen er nog enkele foutieve inzendingen binnen, zodat het duidelijk is, dat deze brede verbindingssteeg tussen het Blokhuisplein en de Weaze niet bestempeld mag worden tot een van de meeste favoriete straten van de stad. Vader is werkloos en dus is 't gien vetpot tuus. Och, hij skarrelt er wel es wat bij, mar dat brengt niet elke dag vlees inne pot. Toch sit er soms nog wel es een dubbeltsje tussen de centen en dan is 't 's aves feest, as 't mantsje mette droge bokkings deur de straat komt. Drie vooreen dubbel tsje, een krant op tafel en dan maar smakke mette tong langs de vette vellen. Op een keer is Vader heel vroeg oppe fiets naar Harlingen reden met buurman Brouwer. Jelle had het al hoord, want hij had het afluusterd inne bedstee. De mannen gingen uut smokkelen! Hoe of wat? Nou, sei buurman, ik hew een adreske waar je vloeitjes voor sigarettepapier ko- pe kanne sonder belasting. En oek nog butter, echte butter en ou- weklonje, allemaal goedkoop, dus er is wat te verdienen. Van dizze reis kwamen se terug en de winst viel met, mar 't sinde Moe ke niet, feulst te gevaarlijk at jimme snapt wudde, ik mut er niet an den- ke. Vader liep oek al met een boog omme gevangenis hene. Om er niet meer over te prakkeseren zei ie: Morren gane we met de hele ploeg naar de Kleine Bontekoe, een dagje fut. Nou, dat su een belevenis wudde en oek de meiskes waren blied en Jelle kon er hast niet van slape. Flink wassen met groene seep, de sundag- se kleren an, gepoetste skunen en daar gingen se dan. Moeke met de tas vol broad, jodekoeken en suur- tsjes. deelnemers, herkende het punt on middellijk. maar dat gebeurde dan wel dank zij 't Kleine Krantsje zelf, want, schreef hij ons: "Bij het zoe ken enkele weken geleden naar het pand in de Burmaniastraat ben ik hier nog langs geweest, vandaar". "In het winkeltje op de hoek woon de zo'n dertig jaar geleden een fietsmaker, hoe heette die?" vroeg mevrouw H. Kooistra-Tamboer te Leeuwarden zich af en prompt kwam het antwoord van de heer W. Talstra, eveneens te Leeuwarden: ,,'t Hoekhuis was voorheen een fietsenzaak van C. Steigstra, is al overleden". "Aan de auto's te zien is de foto nog niet zo lang geleden "geschoten", misschien in de eindjaren zestig?" veronderstelde onze abonnee, de heer S. Klaver te Stiens en daarmee schoot hij op zijn beurt precies in de roos. "De gracht van de Weaze is niet op de foto te zien" vervolgt hij zijn brief, "en daardoor denk je in eerste instantie ergens anders te moeten zoeken, doch de witte buis verraadt de situatie - deze buis loopt namelijk langs de gracht. Het pand op de achtergrond met de kleine ruitjes dient nu als café-bar. Naast dit pand zien we op de foto een donker vlak. Dit moet dan de Naauwesteeg zijn". BIJZONDERHEDEN Verder geeft de heer Klaver, als zo vaak, weer enkele aardige bijzon derheden: "De Blokhuissteeg leid de naar het Blokhuis, de dwang- burcht (1499-1580) der Saksische hertogen. In het jaar 1586 schreef men: Bloeckhuystersteygh. Een deel van deze steeg heet De Krimp. Dit wil zeggen: doodlopend slopje. Ook hebben we hier de naam Muntebu- ren gekend. Dit liep waarschijnlijk naar het pand Weaze 43, "Munten- burg". In 1690 werd dit pand door muntmeester J. H. Valckenier ge bruikt." Tot zover de heer Klaver. En dan nu de winnares van het traditionele prijsje, een exemplaar van het boekje Populaire Leeuwarders met meer dan honderd foto's van beken de Leeuwarders van vroeger en nu. Het werd mej. A. Schweer, Weaze 35 te Leeuwarden. Dinsdag hielden een verhuiswagen en een vrachtwagen, beide vol meubelen enz. stil voor het hoek huis van den Witten Singel te Lei den, welks bovenwoning leegstond. Men bracht het meubilair naar bo ven en in de vertrekken. Toen men er goed en wel mee klaar was, kwam men tot de ontdekking, dat men zich vergist had en aan de over zijde, waar eveneens een bovenwo ning leeg stond, had moeten wezen. (1912) KLOKSTRAAT "Klokstraat Leeuwarden" be richtte ons de heer L. van der Meer te Leeuwarden kort en krachtig en blijkbaar erg zeker van zijn zaak, maar minder zeker was onze abon nee, mevrouw A. Spoelstra-Van der Meulen te Maarssenbroek: "Een hele grote gok: vanuit de Sint Ja- cobsstraat de Beyerstraat in, het eerste zijstraatje rechts met het zicht op Zaadhandel Jasper". Uit de goede oplossingen met de aanduiding Blokhuissteeg bleek ons, dat verschillende lezers op het spoor gebracht zijn door de stoot- rand langs de gracht, die op de foto duidelijk zichtbaar was. Zoals de heer Rinze van der Heide te Leeu warden, die ons schreef: "Ik had eerst gedacht aan de Bagijnestraat achter het vroegere politiebureau met het gezicht op de Kleine Kerk straat, maar toen zag ik die rand voor de gracht en ben ik het ergens anders gaan zoeken". De heer Th. Weda te Leeuwarden, een van onze meest enthousiaste Eerst een heel eind lope, wel een kertier. Mar dan de hele dag draaie oppe skommels en mekaar achterna sitte inne draaimolen. Moeke een kogelfleske. Vader een pils (nou, één?), Jelle en de zuskes Fosco en limonade, wat een feest! Ze binne nóg draaierig as se 's aves anne lievelingspot sitte: hete blik sem. Nooit weer smokkele, mar dank zij die ene keer toch een fijne dag! Enne Rozema Onze abonnee, de heer S. Pasma te Drachten zat wel heel dicht in de buurt van de goede oplossing, maar zijn inzending moest toch als niet juist terzijde worden gelegd. "Want" zo schreef hij, "deze foto moet het Zwitserswaltje zijn met gezicht op de overkant van de Wea ze, te zien aan Café Casa Blanca of het vroegere Maastrichts Bier huis". Kariooren hcsaores Grónmgerstraatweg 206 Leeuwarden Te: 05100 60J01 bgg 36560 Gespecialiseerd m dageiijksen periodiek onderhoud van kantoren scholen oednjvenen; glazenwassen. tapijt en geveiremiging Verder alle voorkomende schoonmaak werkzaamheden Lid AWS Wij doen 't snel en voordelig. Als u vandaag belt, komen we morgen even bij u langs om een afspraak te maken. Alleswat u moet doen. is te zorgen voor ontruiming van de te reinigen oppervlakte. De rest doen wij voor u. Goed. snel en voordelig! Ook meubilair! Met de Tapisteam doen we niet alleen tapijt, maar ook bankstellen en ander meubilair. In alle gevallen geldt echter, éénmaal Tapisteam, altijd Tapisteam Dat is beter voor uw tapijt! Vraag informatie bij Wij hebben er een machine voor. De Tapisteam. Een machine die het tapijt als het ware 'wast'. Het vuil tot diep uit het tapijt verwijdert De vloer praktisch direct 'loopdroog' maakt Zonder restjes vuil. Geen gebruik van shampoo, dus geen snellere hervervuiling. Ideaal dus. Want tapijt 'wassen is nog altijd de beste methode om de vezels helemaal schoon te krijgen'

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 6