l CONCURRENTIESTRIJD VAN DE TAXI'S KANTOORLEVEN ANNO 1908 LEZERS KLOMMEN IN DE PEN LEEWADDERS, WAAR IS DIT MOVIE STAR HOLLAND 9 Harmen D. Kasma Ook voor reprodukties van uw oude foto's Film- en video verhuur en verkoop Vow de komende Paasdagen SLAATJES OP SCHALEN SNACKBAR NIJLAN smaakvol huishouden Nieuwestad 28 - Leeuwarden - 05100-23075 Voor een heerlijk kopje koffie of een klein hapje PETIT RESTAURANT Nleuwestad 125, telefoon (05100) 23432 LEEUWARDEN FOTOGRAFIE NIEU WEBUREN 138/ HOEK VOORSTREEK Tel. 05100-30614 ZUIDVLIET 82 - LEEUWARDEN Telefoon 29950, b.g.g. 28603 Ook heerlijke snacks, soft ijs - ijstaarten Bar-Petit Restaurant Tel. 85384 Winkelcentrum Nijldn ven'olg van pag. 5 gemaakt en er werd zeer hinderlijk opgetreden. PROTEST Uit protest gingen wij daarop 's avonds rondjes rijden bij het station om bij aankomst van de treinen uit Zwolle passagiers voor de neus van de Citax weg te pikken en om de gemeente ons ongenoegen met het alleenrecht van de Citax kenbaar te maken. Wat we toen verwachtten gebeurde ook: het publiek was op onze hand en kwam 's avonds in grote getale opzetten, waardoor we ons doel bereikten en na enkele avonden met rust gelaten werden. Zo werd het juni 1934 en toen ver scheen op een vroege morgen de bekende autohandelaar Bulthuis van de Weaze met een bediende bij onze garage om een paar van onze auto's op te halen. Hé, dachten we, nou al nieuwe auto's, dat is vlug. Maar nee hoor, alle auto's werden opgehaald en er bleef geen enkele wagen voor ons over. Wij naar de chef en die drukte ons toen een rijksdaalder in de hand en zei: "Jongens, het is gebeurd!" Nou, dat was niet best. Wij naar "de bond", de Transportarbeiders- bond op de Nieuwekade. "Jon gens," zeiden ze daar, "dit is een zaak voor onze bondsadvocaat". Daar werden we zeer welwillend ontvangen, maar aan het eind van ons betoog trad er een stilte in en toen kwam van -d<2 advocaat het verlossende woord: "Mensen, te gen kapitaal is niet te vechten". Op onze vraag: "Is dit uw laatste woord?" kregen we als antwoord: "Ja!" Wij terug naar de Transport arbeidersbond, verslag uitgebracht en bedankt als lid. Achteraf bleek ons, dat de ergernis bij de ondernemer van de Hitax, de heer Hielkema Sr, door alle tegen werkingen teveel geworden was. Dit was dus het roemloos einde van de Hitax in juni 1934, maar het be tekende gelukkig nog niet het einde van mijn loopbaan als taxichauf feur. Tot slot wil ik nog wel opgeven, wie er, voorzover ik mij herinner, bij de Hitax hebben gewerkt. De heer Hielkema Sr was dus de directeur en chefs waren de heren W. Hielkema, U. Hielkema, M. Hielkema en een zekere Arie. Chauffeurs waren, in alfabetische volgorde opgesomd: De Boer, Buising, Mensonides, Prins, Ramga, K. Tolsma, J. de Vries, Vriezema, A. Wielinga en Wolthof. Leeuwarden J. de Vries vervolg van pag. 3 morgen Van Diek, lekker weertje, hée? v. Dijk: Oek goeie morgen-jamooi weer en goeie zaken, ik mag ten minste rfiet klage - vier dooien - hier binnen de stukken v.d. Mast: Nou, jou hewwe de brand er al weer vroeg in, sien ik .v. Dijk: Ja, dit is een beste - fan een eerste klasser - hier steek oek maar een op - ik skrief se dochs op e rekening v.d. Mast: Jonge, jonge, een „huif kar", nou wel bedankt hoor (sigaar achter het oor) v. Dijk: Ja, ik hew hier oek bij nog een aan vraagje, een voor dat nije ta rief: vijfhonderd gulden bij leven over twintig jaar en oek bij overlij den. v.d. Mast: Ja, dat klopt v. Dijk: Mooi, ja ik docht al, dat het su wel goed weze su. Wanneer is de poalis klaar, süden je denke? v.d. Mast: Nou, we hewwe het nog al druk, ik denk, fandaag over een week v. Dijk: Jonge, jonge, dat gaat flot. Nou dan kom ik nije week wel even langs. Morgen juffrouw, morgen heren? (klossend af) Allen: Morgen, van Diek. v.d. Mast: (steekt de sigaar aan en laat de rook over de tafel blazen. Anderen werken door, maar snui ven de lucht begerig op) Vinken: O, de telefoan, nim jou die maar. v.d. Mast: Nee jou, 't is mien beurt niet. Vinken: Nou, vlug nou, anders houdt ie op. Mej. Wendel: Met de Algemeene Friesche Levensverzekering Maat schappij - op e Eewal. O, met de Leeuwarder Courantalstublieft, meneer - Vinken: De tekst van de advertentie hew ik hier al klaar liggenJa, met Vinken, hier is de tekst: Alge meene Friesche enz., dat weet u wel. En dan: verzekerd kapitaal: 21 mil- lioen acht honderd 34 duizend drie honderd 53 gulden vijf en zestig cents en dan daarnaast: Bezittingen: vijt millioen twee hon derd 73 duizend vier en tachtig gul den twee en negentig en een halve cent. En dan over de hele breedte: Het gehele overschot komt aan de verzekerden ten goede - billijke ta rieven - geen aandeelhouders - en dan 100% op alle vier hoeken, Is het zo wel duidelijk? Prachtig. Het moet in de krant van zaterdagavond. Ja uitstekend. Is het thuis goed met de vrouw? mooi - nou tot vanavond zeker in de soos. Eduard Lampe en Dr. Lafaille komen vanavond ook, naar ik hoorde. Allen werken door. Dan begint op eens door schetterende straatmuziek de populaire wijs: „Daisy, Daisy" Allen neuriën zachtjes mee. v.d. Mast: Gerrit, een halve stüver jong, foor de muziek, breng et er maar gauw heen. Gerrit: ja meneer. En terwijl allen voor de ramen gaan kijken, sluit zich langzaam het doek. vervolg van pag. 4 Toen er later enkele bommen in de stad vielen met als gevolg slachtof fers en schade, maakten wij een schuilplaats in de kelder onder de trap. In die kelder was aan beide kanten een muurtje met een richeltje aanwezig, waarop we enkele dikke stukken buis pas zaagden en dwars over de kelder legden, zodat er een soort traliehek aan de bovenkant ontstond. Dat hek kon geen hele of halve stenen tegenhouden, maar grotere brokken hopelijk wel. In dat keldertje hebben we heel wat halve uurtjes doorgebracht als Jelle weer in aantocht was en nu zullen de lezers zich afvragen wie Jelle was. Nu, dat was een Engelse vlieger, die geregeld 's avonds kwam spioneren boven het vliegveld en dat toestel maakte voortdurend een geluid als "Jelle, Jelle, Jelle". Dat vliegtuig gooide ook meestal een of meer bommen, waarmee het ons als een haas in dat keldertje joeg, meestal 's avonds, maar ook wel midden inde nacht, waarbij dan ook heel vaak een van de De Roosen aanwezig was. Meestal zaten we dan te trillen, te huiveren of te bid den, want soms was het wel heel erg, ook al omdat je nooit wist waar die bommen terecht zouden komen. Op een keer, toen ook weer een De Roos aanwezig was ging die even thuiskijken om te zien hoe de zaken er voor stonden, maar hij kwam al gauw terug met de mededeling, dat alles goed was en dat ze allemaal rustig om de tafel zaten, waarbij va der voorlas uit een boek. Tegen die bommen, dacht dominee, kon je toch niets doen en het zou wel ko men, zoals God het wilde. Ogen schijnlijk makkelijk gezegd, maar velen zouden het niet kunnen. Leeuwarden Jan Bakker Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?' Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van t Kleine KrantsjeVredeman de Vriesstraat I, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leeuwarders" door Fenno L. Schou- stra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 9