FRAAIE TORENTJE WAS DAT VAN DE STRAFGEVANGENIS JELLE 'T KLEINE KRAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG BRADERIE BINNENSTAD LEVENSLANG 3 Het fraaie torentje van onze fotoprijsvraag van twee weken terug bleek minder gemakkelijk te vinden te zijn, dan wij hadden verwacht. En dat, terwijl wij het onze lezers nu een keer erg gemakkelijk hebben willen maken. Zo zien we maar weer: er is geen peil op te trekken - de ene keer heeft iedereen het goed, terwijl we veel foutieve inzendingen verwachten, een andere keer komen er nogal wat misslagen binnen, terwijl wij juist verwachten, dat die er niet zullen zijn. Laten we beginnen met de foute oplossingen: opmerkelijk daarbij was het. dat er door alle inzenders, die abuis waren, andere plaatsen zijn genoemd, dat wil zeggen, dat er geen twee inzenders zijn geweest met dezelfde verkeerde oplossing van het raadseltje. Mevrouw D. Bosch te Wageningen was ervan overtuigd, dat wij een foto hadden laten maken van het (nieuwe) torentje achter het pand van het Frysk Letterkundig Mu seum op de hoek van de Grote Kerk straat en de Beyerstraat - zij stuurde een keurig getekend situatiekaartje in met exact aangegeven de plaats waar volgens haar de fotograaf had gestaan. IETS BEKENDS De heer lng. G. van der Kooi te Heerenveen ("Hoewel de laatste tijd de oplossingen van de fotopuz zel mij niet bekend waren meen ik nu iets bekends te ontdekken") zag in het afgebeelde torentje dat van 't vroegere laboratorium op de hoek van de Kruisstraat en de Keizers gracht. "Ik kom op het idee," zegt hij, "vanwege de klimop. Het hele hoekgedeelte zat vroeger onder de en dat is altijd beter - het links te vinden is". Een van de inzenders, die daar het fijne van weet, is de heer H. de Boer te Leeuwarden, want zegt hij, "In 1943 kwam ik in het aan de achter zijde gelegen Huis van Bewaring terecht wegens verboden radiobe- zit HOUTEN LEPEL De heer H. de Bruin daarentegen meldt ons: ,.'k Heb er gelukkig nooit een bezoek mogen brengen of om onderdak verzocht in dit zoge naamde Hotel De Houten Lepel." De heer mr. H. S. Bekius te Hel- voirt bericht ons het volgende: "Uw opgave voorde fotoprijsvraag lijkt mij voor mij, al woon ik bijna 20 jaar in Brabant, niet zo moeilijk, maar ik lees vaak dat ook hier de schijn vaak bedriegt. Voor mij heeft u een foto laten ma ken van een van de torentjes van de hoofdpoort van de Strafgevangenis aan het Blokhuisplein (te Leeuwar den uiteraard). En als ik het wel heb het rechtse torentje als je met je ge zicht naar de poort staat. Deze toren sloot aan bij het huis van de directeur. Dat leek mij daar nooit zo prettig wonen omdat sommige ramen van de directeurswoning ook van tralies waren voorzien. Jarenlang ben ik daar dagelijks langs gelopen, als ik van de Zuider Grachtswal met het pontje overstak langs het Stadsziekenhuis (waar je soms een zieke op de driawiel fiets- brancard binnengebracht zag) langs de Keizersgracht naar de school op de Gedempte Keizersgracht liep. BOEVEWAGENTSJE Op de hoek van de Keizersgracht en de Druifstreek woonde mijn klasge noot Lükas Jansen, zijn vader was adjunct directeur van de gevangenis en later directeur van het Huis van Bewaring. Toen woonden zij in het huis aan de achterkant van het ge- vangenisterrein,uitziende op de Ooster Grachtswal. Voor en na schooltijd liepen wij vaak naar de brug over de gracht van het ge van- genisterrein, naar het Huis van Be waring om te zien of het boevenwa- gentsje er ook aankwam. Aan de school op de Gedempte Kei zersgracht. school 12 was het voor de klassen 4 t/m 6, heb ik de beste herinneringen. De klassen I t/m 3 waren in het gebouw van de Ge meente H.B.S. aan Achter de Hoven. Het gebouw zou volgens de huidige nonnen en eisen in genen dele geschikt bevonden worden, maar wij hebben een heerlijke tijd gehad, er was ruimte, hoge trappen, hoge ramen en een gezelli ge Godinkachel in het lokaal." Dat het wonen in de gevangenis toch wel wat meeviel bewijst de in zending van mevrouw J. Mulder- Jansen, want zij schrijft, zeer en thousiast: "De fotozoekplaatjes hebben altijd mijn belangstelling, maar een oplossing inzenden blijft er steeds bij. Deze keer moet ik wel reageren. De foto van het torentje der Strafgevangenis (woonhuisge deelte) roept zoveel herinneringen op aan de periode, dat wij daar woonden (1941-1951). Onze fami lie is altijd zeer nauw betrokken ge weest bij het lief en leed achter de "grote poort". Jaren om nooit-te vergeten!" PRLJSWINNARES Ziezo en dan komt nu de winnares van de prijs, een exemplaar van het boekje Populaire Leeuwarders met meer dan honderd foto's van beken de Leeuwarders van vroeger en nu. Jelle gaat vandaag naar Grootmoe ke, want de Koningin komt inne stad en het mut al raar gaan, at se klimop, zodat het torentje nauwe lijks te herkennen viel. De resten van de klimop, die meen ik dood is, zijn nog te zien". Mevrouw A. Hoekstra-Oppenhuis te Leeuwarden gokte op twee paardjes tegelijk. "Het gaat om het torentje Wijbrand de Geeststraat hoek Vredeman de Vriesstraat" schrijft zij, "Of het huis van de vroegere dr. Eecen op de hoek van de Harlingerstraat". Mevrouw T. de Vries-van der Wal te Franeker zag er weer een heel ander torentje in. "Ik werkte vroe ger" zo schrijft zij. "bij de ouders van tandarts Hijenga op de Noor dersingel, waar nu de Aula is. Die hadden een torentje bij het huis en daar heb ik me wej gek om gezocht, maar het nooit gevonden." ALLEMAAL VERKEERD Wel, al deze inzenders zaten ver keerd, want de foto was gemaakt van een van de torens van de Straf gevangenis aan het Blokhuisplein. "Het is het torentje" schrijft de heer Joh. de Jong te Leeuwarden, "dat als men de gevangenis ingaat aan de rechterkant zit, met als ge volg, dat als men de bajes verlaat - niet over de Amelandspiep heen- komt. Al vroeg staat ie met een soodsje jonges oppe Voorstreek en verdrie- ve se de tied van 't wachten deur met sien allen karrejantsje te speulen oppe Meelbrug. Bij Feteris, de apetheker sitte de meiskes te gniezen inne venster bank. De stuver, van Grootmoeke kregen, is gauw op an koekkrumels vanne bakker en een beste pude vol met hele stukken taartsjes er in. Inenen komt er beweging in 't volk langs de weg: "daar komt se an!" wudt er roepen. Jelle dringt sich naar de voorste rij om se toch mar goed te sien, de koningin, prins Hendrik en prinses Juliana. Er komme twee groate glimmende automobielen anreden met chauf feurs in livrei. De jonges skreeuwe as magere var kens en dan is 't alweer voorbij - niet eens de moeite weerd om je druk over te maken. Oebele-de-petrolieventer staat te gniezen. "Dit was de koningin he lemaal niet' seit ie, "die was al lang bij Vrouw Heerewaarden oppe Nijburen, die is al honderd en twee jaar, en toen is se de Groninger- straatweg uutreden". Een teleurstelling voor de skreeuw- lillekers? Welnee: ze hewwe nog een paar nutskes en gaan die opmaken an snoepguud bij Van Krugten oppe Kaai: "Wat mutte jimme hewwe?" Nou, earst mar es langdurig uutsoe- ke. De een nimt duumkesdrop, de ander een karremel, mar Jelle, die nog twee centen het, verbrast dit kapitaal deur de ankoop van een dooske donderpoeiers - daar hewwe je lang wat an! Sien maat nimt sal- miakdropkes en is daar oek weer een hele tied soet met. Dan is 't tied om naar huus te gaan. Moeke su droge bokkums kope en dat is een kosje waar Jelle gek op is. De laatste donderpoeiers wudde afknald bij slager Van der Weide en as die met een groat hakmes begint te dreigen, stuve de jonges de Voor streek af Enne Rozema Op woensdag 13 en donderdag 14 mei zal er weer een grote Braderie gehouden worden in de Leeuwarder binnenstad: St. Jacobsstraat, Naauw, Groentemarkt, Kelders, Over de Kelders en Minnemastraat. Zekere president van de Rechtbank in Leeuwarden was bevriend met zekere Ambtenaar van de Burgerlij ke Stand. "Wat voel jij nu" vroeg de ambte naar, "als jij een verdachte tot le venslang veroordeelt?" 'Wat voel jij, als je een paartje in de echt verbindt?" reageerde de presi dent. Het werd mevrouw C. Smit-van der Meulen, Hoeksterpad 18 te Leeu warden. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: 45,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden. Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd. y

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3