„DOOR EENDRACHT STERK" SUCCESVOL MUZIEKCLUBJE EEN HALVE EEUW GELEDEN Een kleine, maar zeer succesvolle Leeuwarder vereniging uit de twintiger en dertiger jaren - dat was de Rooms Katholieke Muziekclub "Door Eendracht Sterk", gewoonlijk aangeduid als "D.E.S." De ouderen onder ons zullen zich de amateur-musici van D.E.S. zeker nog wel herinneren, maar voor de jongeren zegt de naam D.E.S. helemaal niets. Het is immers ook alweer vele jaren geleden, dat het clubje ter ziele ging en de weinige tastbare herinneringen, die er nu nog van over zijn bestaan uit wat foto's, een paar kranteknipsels en een boekje met de pretentieuze titel "Lustrum-Boek", een halve eeuw geleden uitgegeven, toen Door Eendracht Sterk vijfjaar bestond. Merkwaardig genoeg kregen wij binnen korte tijd van twee verschil lende kanten wat van die overgeble ven herinneringen toegespeeld en we willen graag nog eens het licht laten schijnen op dit muzikale vriendenclubje, dat indertijd bij vele gelegenheden de juiste toon wist te treffen. D.E.S. werd dus in 1925 opgericht en de club was een onderafdeling van de Rooms Katholieke Burger Jongeren Vereniging "Thomas a Kempis", een organisatie, die zelf ook al lang niet meer bestaat. In dat oprichtingsjaar waren er zes leden, een aantal, dat in vijf jaar verdubbelde, want bij de eerste lu strumviering waren er dertien. De heren traden niet alleen in Leeuwar den, maar ook wel in de provincie open maakten zich bovendien zo nu en dan verdienstelijk met uitvoerin gen binnen de grauwe muren van de Leeuwarder Strafgevangenis. LUSTRUMUITVOERING Bij het vijfjarig bestaan kon de ver eniging een lustrumuitvoering ge ven in Zalen Schaaf en de krant be steedde in de gezwollen taal van die tijd bijna een volle kolom aandacht aan dat festijn. Er werd, het kon niet anders, gemuciseerd (o.a. Ballet muziek uit de Opera Laust, de ou verture Dichter und Bauer, de Fan- tasie Der Troubadour en de Graf Zeppelin Mars) en er kwam een let terkundige voordrachtskunstenaar" op het toneel (dat was Henri 't Sas) met o.a. een humoristische inlei ding, zoals dat toen heette en liedjes bij de piano en de luit. Het slotwoord op de avond werd gesproken door Pater Lennel O.P. Moderator van Thomas a Kempis. Moderator pater AFenell, geeste lijk adviseur van D.E.S. "De leden van D.E.S." aldus de pater, "hebben een ideaal te ver vullen om later in het volle leven te staart als mannen, die weten wat zij willen. Het is echter ook geen oude mannenvereniging; in een vereni ging als de onze moet zijp fleur en levensvreugde. En dit nu wordt ons gebracht door de muziekclub D.E.S. Door hard werken hebben zij het succes bereikt waarop zij mogen prat gaan, want in het begin bezat D.E.S. niet anders dan haar goede wil". WIE WAREN HET? Wie waren het nu, de heren, die musicerend voor D.E.S. in en bui ten Leeuwarden zulke grote succes sen oogstten? Wel, het bestuur be stond in dat jubileumjaar uit H. Boekema, voorzitter, J. H. Rolf, secretaris, C. Boekema, penning meester en R. Dooper, muzikaal leideren bibliothecaris. En als leden stonden ingeschreven J. Copini, H. Hulscher, A. Vopinka, P. D. Boe kema, J. J. Joma, W. Hollinga, Fr. Roosenstein en A. Rolf. In een opgaaf van de bezetting van het orkest, afgedrukt in het jubi leumboekje, vinden we bovendien nog de naam van de cellist A. H. Vrind - hij was blijkbaar geen lid, maar voor de jubileumuitvoering aan de sterkte toegevoegd. Wat je zelden of nooit tegenkomt vond je in dit lustrumboekje wel: een opgaaf van de namen van de heren, die niet lid waren, maar het wel waren ge weest. Dat waren er vier, Ch. van Erp en E. Amoldus, beiden mede oprichter en W. de Jong en J. War broek. Overigens is zo'n jubileumboekje van een halve eeuw oud, we hebben het al eens eerder gezegd, altijd erg interessant, alleen al door de ad vertenties van bedrijven, die er dan vooreen groot deel allang niet meer blijken te zijn. VERDWENEN ZAKEN Hier komen we bijvoorbeeld ad vertenties tegen van J. Niemarks Schoenenmagazijn in de Oude Oos terstraat, van J. M. Brada's Effec tenkantoor aan het Heerenwaltje, van het Café Restaurant Ne uf aan de Voorstreek ("Aanbevelend Aug. Westra"), van het Modemagazijn H. Roling aan de Wirdumerdijk, van de Meubelfabriek en Magazij nen J. S. Rolf en Zoon aan de Nieu- westad, van de firma W. Roosen stein, ook aan de Nieuwestad ("Neemt eens proef met onze bij zonder fijne Gelderse rookwordt, wij ontvangen die eiken dag -versch"), van de Electrische bak kerij Titus Bekema aan de Voor streek, van Westra's Garen- en Tri Julius Jorna, Gerie Boekema, Rudolf Dooper, Jan Rolf,- Arie Rolf, Foppinga, Willem Hollenga, Vrind en Karei Boekema. cotmagazijn De Magneet, van Leo Steerenbergs sigarenmagazijn aan de Nieuwestad, van de firma Jac. Copini, eveneens aan de Nieuwe stad ("Philips Radio Installaties steeds uit voorraad leverbaar'van de Boek - en kantoorboekhandel J. B. M. Bemdes en - unieke zaak - zelfs van een apotheker, de ook al lang verdwenen C. R. Ten Veldhuis van de Eewal. Tenslotte een paar kostelijke kreten uit de inleiding van het boekje, tekenend voor de sfeer van die "goeie ouwe tijd": "Onseerste lustrum! De Dessianenwensch ver vuld! Feeststemming en feest vreugde heerschen er in ons kamp. En met recht! Vijf moeilijke jaren liggen ons achter de rug, vijf jaren van strijd en worsteling om het be staan. Vreugde, blijdschap in onze rijen! Wij herdenken de sympathie en medewerking, die ons steeds van alle zijden is ten deel gevallen. Vooral de steun, die wij ontvingen van onze ouders dient op de aller eerste plaats genoemd te worden. EEN LICHTBAAK Hunne voorlichting en wijze raad gevingen zijn voor ons geweest als een lichtbaak bij woeste zeeën". Nou ja, de nu al op leeftijd gekomen jonge heren van toen denken er na tuurlijk met weemoed aan terug. En we weten, wat ze verzuchten. Vijf tig jaar geleden, waar bleef die tijd Hier zijn ze dande heertjes van Door Eendracht Sterk, gefotografeerd in 1927. Van links naar rechts Pé Boekema, Rikus Hulscher, Jul. Copini, Frits Roosenstein, VERONTSCHULDIGD. Rechter. Je hebt dien man zóó geslagen, dal hij in veertien dagen niet heeft kunnen werken. Beschuldigde. Maar die baliekluiver voert toch niets uit

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 5