LEEWADDERS, WAAR IS DIT TAXIHOUDERS VAN VROEGER GRAFSCHRIFT 9 Een mantsje fan een andere praat- ploeg (soms te fienen op het plak fan de froegere Doelen) fertelt fan een ruzie tussen twee ouwe kerels om een frouw! Ja, en dan hèt de sursjant uut Brabant ferduutst, dat ie plannen hèt om weer es langs te kommen, en dat mut dan mar na Paas. En op een bepaald stuit smore se fan het lachen, die Tabe Ruutsje, Minne Mager, Sjouke Sukerslak, Lange Marten, Wiebe Poatsje en Hein fan Tabe Ruutsje: Dus daar bij de Doe len, sal ik nou mar sêgge, hewwe jim wat spul had. Om een frouw? Hoe krij jim dat op jim leeftied klaar. Ruzie om een wiefü Doeleman: We stonnen of saten daar faak met een man of drie; fier. Mar Leendert bleef de laatste tied wel gauw es weg. En wat dee blie ken? Dan sat ie bij Willem sien wief! Minne Mager: Aha, en de drager fan de naam Willem hoorde oek bij jim ploegje. Die hèt de saak ont dekt, en toen waren de rapen gaar. Hew ik dat goed? Doeleman: Seker, dou hest de keu tel bij 't skoanne end. Het su hast op fechten uutdraaie. Dat ik bin der tussen sprongen en sei: Bruuk toch jim ouwe hasses en wees wiezer! Sjouke Sukerslak: En hèt dat hol- pen? O, Willem blieft weg as ie Leendert siet, en die Liwadder Fal- lentino blieft weg asJa, krekt. Nou, dan bin. we hier al ferstandi- ger, su ik wel sêgge. Lange Marten: Wij wete niet wat ruzie is, en helemaal niet ruzie om een frouw. Want as ik het sêgge mag: ruzie om een malse, jonge meid ken ik mie nog foorstellen, mar ja, ons Eva's binne toch oek niet meer, ja, hoe sal ik dat sêg ge Doeleman: Jou mutte wete, as dat Willem sien frouw een stuk jonger is as hij. En eerlijk seid, nog wel zoem haben, soa as de Mof dat seid. Ja, ik hew daar wel werkt as melker. Zoem haben seiden se dan, wanneer der een sjeunes frouwlein in de buurt was. Tabe: Wat seist der fan, Wiebe, mutte wij omstebeurt es naar huus om stiekem te kontereleren?Of su 't wel fertrouwd weze? Nim nou Hein, waar sit die op dit eigenste ogenblik? Wiebe: Hein is wel fertrouwd tussen twee pliesjes. Se seiden dat sien moeke in hur jonge jaren wel eh tegen betaling leverde. Ja, het Hob- belpeerd. Nee, Hein maakt morrus altied eerst een loop deur de stad. Doeleman: Ja, ik hew dat oek wel es opsterfeerd. As der wat nijs is, of as se wat afbreke, of krekt as laassen met die groate branden, daar mut Hein bij weze. Tabe: Hew ik jim ferteld, dat ons Brabander nog weer es komme wil? Ja, sursjant Poppelier. Dat komt mie nou in 't sin, want die su soa graag nog es naar de Spiegelsaal wille. Mar ja, het fuur sloeg toe. De flam in de tap. Minne: Wat is der an 'e han met de drager fan de freemde naam Poppe lier? Och, uut de mobelesaasje fan negen-en-dertig? Daar hew jim nog es een dag met op stap weest deur de ouwe stad? Skitterend! Wiebe: En wil ie nou weer es kom me? Ja, die Spiegelsaal met Hou- bein op dat orgel, daar had ie het steeds over. Het Nonnekoor en Blonde Mientje. Das op 'e hoeke fan 't Saailand en de Bargesteeg, Minne. Sjouke: Hij mut mar gauw komme, straks is der nog meer weg. Ik staan het niks met die branden. Neffens mij kon daar wel es een piere eh pieredingesen achter sitte. Net as laassen daarbij die boere- plaatsen bij Jutriep of Hommerts of soa. Tabe: Ik mut die sursjant nog wer- om skrieve, mar ik wu eerst met jim overlêgge. Hij ken wel bij ons tuus slape, dat late we sêgge fan Frijdus tot Sundus hewwe dan mooi wat tied foor em. Marten: Is der gien frouw meer? O, och heden. Ja, dat ken. Twee keer trouwd weest en twee keer, ja We kenne ons Brabander wel es op Willem sien frouw afsture. Dan ken ie Leendert der uut werke Doeleman: Daar mutte jou gien grappen over make. Daar ken wel moord en doadslag fan komme. O, kiek daar is die Hein fan jimme. Hest nog in de buurt fan de Doelen weest. Hob eh Hein? Hein fan 't Hobbelpeerd: Ik liep daar over de Kelders en daar ston nen twee kerels te skellen en te rag gen. Ja, om een frouw. Staan 't es uut. Twee geforderde A.O.W.-ers. Om een o, jim wete der fan? Minne: Dizze pursoan hèt ons de finessen sketst. Wimpie en Leen fechte om een frouwebeen. Klein grapke. Hoe is 't aflopen, Hein? Hein: Twee fan die namaakpliesjes, die op die parkeerdingen passé, hewwe se uut mekaar haald, en elk een kant op stuurd. Inpakke en wegweze Doeleman: Ik mut er toch mar even hene. Het blieve toch op laast je ouwe maten. Nou, gouje dan. Ik meld nog wei es wat. Tabe: Ik weet niet, hoe of jimme dat sien, mar we mutte niet te feul ge- doente met die mannen hewwe. We hewwe een mooi hommegeen ploegje, en dat mut soa blieve. Of niet soms? Marten: Hé, hé, gien fieze woor den, Ruutsje, mar ferder hest groat geliek. De mooie tied komt weer an, en 't skonmaken is deen, temeensen bij ons tuus. Hein: Bij ons oek. We kwamen eer gister fan 't solderke, dat was 't laaste, en we sagen der beide uut as Turken. Nou ja, soa seiden je dat froeger. Dat wij omstebeurt onder de does. Warm wateren sjamp doen wonderen Wiebe: Het liekt wel reklame op 'e tee-vee. Sjampo en een bloate meid, soa wat, soa wat helemaal in beeld. Nee, weer niet! De frisse mildheid fan meloenen. O, is het lemoenen! Tabe: Mar wat sal ik Popelepier nou skrieve? Na Pasen docht ik. De week na Paas. En bin jim oek in de gelegenheid met te doen? Dan mutte we een programmake make. Hoor mij es. Marten: Ik bin bereid. Ik denk dat we Tweede Paasdag naar de karre- van fan mien soan mutte. Die brengt ie der de Saterdags foor Pasen hene Ik hoop in fredesnaam dat het wat kristelijk weer is. Mar ja, ik ken wel. Zijn er geen autoliefhebbers, die de feiten ten aanzien van de vroegere Leeuwarder taxi's allemaal op een rijtje hebben staan? Dat vroegen wij ons af bij het publiceren van een verhaaltje over de taxibedrijven de Citax en de Hitax in 't Kleine Krantsje van enkele weken terug. Daarop kregen wij een reactie uit de taxiwereld zelf en wel van onze abonnee, de heer J. de Vries te Leeuwarden, oprichter van de nog steeds bestaande V-tax en oud chauffeur van de Hitax, waarover onze publicatie ging. De heer De Vries verstrekte ons een interessante opgave van alle vroe gere Leeuwarder taxihouders en autoverhuurders met chauffeur. Het is een hele lijst. M. Ferwerda van de Weaze Van Minnen, Hollanderdijk Citax, Schrans KI. van Eyck Huizenga S. Keuning Poelsma Fr. Schaafsma Statema A-Tax van Zaagemans B-Tax van Braaksma Drietax van Plantinga-Lettinga Graafsma Halbesma van De Bleek Hitax-van Hielkema Sr Lijstertax van Schumacher Sr Singertax van Kimp, De Waard en Boontje De Vrij V-Tax van De Vries W-Tax van Waslander Zilvertax van Van Kampen. Van deze een en twintig taxibedrij ven, die er ooit in Leeuwarden zijn geweest, zijn er nu, aldus de heer De Vries, nog twee over. Dat is de Leeuwarder Taxi Centrale van Schumacher en Van Eyck en de V- Tax van P. de Vries en J. Bourgon- je' Wie helpt beginnend verzame laar aan ETIKETTEN van drankflessen? Alles welkom. Fenno L. Schoustra ('t Kleine Krantsje), Vredeman de Vries- straat 1, telefoon 20302. Sjouke: As 't even kan, bin ik oek fan de partij. Het su mooi weze as Kees dizze keer oek met kon. De andere keer is het em ontkomen. Minne: Geef daar mar niks foor. En feitwaar, hij su graag met die Tem pelier op stap wille. O, het is Popu lier. En nou ken ik wel met? Wel graag, te meensen as ik purmisje fan de frouw krij. Klein grapke. Tabe: Je hewwe kerels, die magge niks fan hun frouwen. Waar wij froeger woanden was oek son sachte druif. Son suurtsje bij de boadskap- pen. Alles en alles must ie frage. Wiebe: Mien fader sei dan: se mutte nog ferlof frage om te piesen. O, ja, ik weet wel, wie Tabe bedoelt. Son lullig mantsje en een monster fan een wief. Is hij niet een jaar of wat werom overleden? Tabe: Krekt, en sij is later weer trouwd. En dat hèt se weten. Die fent hèt het even an sien, mar toen hèt ie se goed anpakt. En se is met hannen en futen omkeerd! Wiebe: Ik hoorde dat laassen nog fan een suster fan die eerste man. En die sei oek, je kenne hur niet terug. En se sei: dat must mien broer nou nog es metmake. En se snapt nog niet, waarom ik toen soa ferskrik- kelijk lache moest. Dit bloempje, pas ontloken. Ligt van zijn steel gerukt, Maar't troost ons dat een Engel 't Uit Liefde heeft geplukt. Voor een meisje van zestien jaar: Toen eerst mijn oog het licht aanzag Lag ik al bloot voor dezen slag, Die mij onlangs getroffen heeft En treffen zal al wat er leeft. De dood die maeckt ons all gelyck In allen stad, 't zij arm of ryck, Wanneer Tgebeent op hoope leyt Siet men aldaer geen onderscheyt Wat al vergaan moge en wat vliedt Wie dierbaar was aan't harte. Diens bloed leeft eindloos voort Èn biedt verlichting aan de smarte. Sjouke: Ik hew der oek wel an. Wat fait er nou te lachten om Fietsers stapten af en lopers bleven even staan om te kieken naar dit ploegje luudruchtige kerels, die mekaar op de skouders sloegen fan 't lachen!!!! Waar fien jou dat nog meer in Liwadden? f *W Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit''" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraal I, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons hel juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leeuwarders" door Fenno L. Schou stra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 9