WAT ERG GEMAKKELIJK LIJKT BLIJKT HET TOCH NIET TE ZIJN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG 3 Alweer dachten wij onze lezers vooreen vrij gemakkelijke opgave te plaatsen door het afdrukken van een ogenschijnlijk duidelijk herkenbare foto van een zeker punt in de stad en opnieuw hebben wij ons vergist: het kleine huis met het wasrek op de stoep en het vreemde grote en donkere bouwsel rechts is maar door betrekkelijk weinigen herkend - ook nu viel het aantal inzendingen tegen en kwamen sommige oplossers er rond voor uit, dat de opgaaf hen weer heel wat hoofdbrekens had gekost. Dat hoge bouwsel rechts op de foto, waarover wij net spraken, kon wei nig anders dan een oude gashouder zijn en wij hadden dan ook ver wacht, dat dit detail heel velen op het juiste spoor zou zetten. Maar dat is dus niet gebeurd, al werd het bouwsel door sommigen toch we! herkend en kwamen zij via deze herkenning op het enige goede idee. HARSESSKRABBEN "De vraag Leeuwadders, waar is dit?" vergde wel enig "harses- skrabben" aldus schreef ons de heer Joh. de Jong te Leeuwarden. "Vol gens mij bestaat deze plek niet meer, zodat het zoeken ernaar niets zal opleveren. Toch meen ik het te weten, hoewel ik er geen eed op zou durven doen. Het is deze keer een gok, maar ik waag het er op en ik speculeer, dat deze foto gemaakt is De Bleeklaan met in het midden de groenstrook voor de trambaan, die er nooit kwam. op de Oostersingel en wel ten noor den van het Cambuursterpad. Het huis stond derhalve op de hoek van de Oostersingel en het Cambuur sterpad." Daarmee kwam de heer De Jong heel, heel dicht in de buurt, maar juist was zijn oplossing toch niet, wat zal blijken uit de brief, die wij ontvingen van onze abonnee, de heer H. Hoitsma te Middelburg: 'Onmiskenbaar, althans voor ons, is het Jioekwoninkje dat jaren ge staan heeft (of nog staat?) op de hoek van het oude Cambuursterpad en de Bleeklaan. Vanuit mijn ou derlijk huis hadden wij uitzicht op het stukje Cambuursterpad, dat aan een kant met woningen was be bouwd en waarvan de woning van de prijsvraag deel uitmaakte. In dat huis woonde jarenlang de familie Tinholt; hij had een schoenmakerij. SLAGERIJ DE BOER De.fotograaf stond met de rug naar de vroegere slagerij van De Boer, in welk pand blijkens een regelmatig terugkerende advertentie in Uw blad de Camping Shop gevestigd is. Het aangrenzende pand aan de Bleeklaan, uiteraard later gebouwd, is, eveneens jaren lang, bewoond geweest door de familie Fijlstra en die Fijlstra was hoofdmachinist bij de P.E.B. Centrale." Mevrouw A. Nauta te Leeuwarden herkende het afgebeelde punt omdat zij, zoals ze ons schreef, vanaf haar geboorte in 1914 tot 1925 op het Werkmanslust heeft gewoond en dit punt altijd passeerde op weg naar haar grootouders van moeders kant, die op Pietersburen woonden. "Aan de linkerkant van het rek op het trottoir" aldus mevrouw Nauta, "was nog een straatje met huisjes. In één van die huisjes woonde toen, volgens mij, een oudere vrouw, ik meen Vrouw Visser, die wel eens naaiwerk deed voor anderen om zo doende iets bij te verdienen." EEN HOFJE Ook de heer L. Kooistra te Leeu warden schreef over dat steegje achter de huizen van het Cambuur sterpad. "Achter deze huisjes was een soort hofje. Je kon door een steegje heen en dat kwam op dit hofje uit. Aan de andere kant, waar Rinsma nu zijn Camping Shop heeft, was toen een slagerij van Ku- perus. Die mensen zijn later geëmi greerd naar Canada of Australië. Ze zijn mijn buren geweest, toen we in de Valeriusstraat hoek Diepen- brockstraat woonden, zo'n dertig jaar geleden." NOGAL DUUDLUK "Leewadders waar is dit Nou: nog al duudlijk" reageerde onze abon nee, de heer P. Visser te Leeuwar den, "het is het begin van het Cam buursterpad. Tegenwoordig staat het terrein, waar eerst deze huisjes stonden, vol met auto's. Vroeger liep er nog een lange groenstrook over de hele Bleeklaan vanaf het Vliet tot de Groningerstraatweg. Deze was bedoeld om er een tram baan van te maken, maar dat is er nooit van gekomen. Ik weet nog best, dat er mensen hebben ge woond, die konijnen en geiten had den. Even verder om de hoek, ook met uitzicht op de gashouder stond een dubbel woonhuis, waar later Wiebrand de Groot zijn grafsteen houwerij had en verder stond er tot aan het water een rij kleine huis jes." Tot zoverde heer Visseren tot zover ook het commentaar van alle deel nemers. Nu de prijs, een exemplaar van het boekje Populaire Leeuwar ders met meer dan honderd foto's van bekende Leeuwarders van NN vroeger en nu. Het gaat naar me vrouw T. A. Zandstra-Jager, Zeil- straat 70 in Sneek. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: 45,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar-zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmeldenr wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3