UIT DE DAGEN VAN HAN HOLLANDER HET OUDE CAFE L'UNION 'T KLEINE KRANTSJE Kees Hutting ONZE FOTOPRIJSVRAAG Holland - België 3 Nu bij wijze van spreken iedereen een t.v. toestel heeft, zal het minder vaak voorkomen, dan een jaar of vijftien, twintig geleden, maar toen werden er nog wel eens mensen naar horecabedrijven gelokt met de aan kondiging, dat men in zo'n etablis sement een bepaalde interessante uitzending kon zien Veel eerder is dat ook wel gebeurd, maar dan met het oog op uitzendin gen van de radio. In een krant van 1932 vonden wij een advertentie, waarin het publiek werd aangeraden een interlandvoetbalwedstrijd te komen "bijwonen" in een café in de Leeuwarder binnenstad. Dat was een advertentie van Kees Hutting, die toen een café exploi teerde in de Heerestraat. Later kwam Leemburg in die zaak en nu is het de Florabar van Arie Schippers. "Holland-België" zette Kees Hut ting met vette letters boven zijn an nonce en dan: Het geschiktste zitje om de voetbalwedstrijd Hol- land-Belgie bij te wonen, is natuur lijk bij Kees Hutting. U weet: Hee restraat 21. Daar krijgt men een prima consumptie tegen billijke prijzen" Dat 'bijwonen' in de terminologie van Hutting zullen we moeten ver talen in "luisteren naar het radio verslag want dat was hel. wat deze inventieve kastelein in z'n gasten kon aanbieden: een reportage van de legendarische Hun Hollan der. die deze bijzondere vorm van nieuwsvoorziening toen nog niet zo heel lang bedreef. We kunnen moeilijk meer nagaan of Huttings oproep succes heeft gehad, maar we mogen aannemen van wel -nog lang niet iedereen beschikte in het begin van die dertiger jaren over Het geschiktste zitje om «le voetbal wedstrijd Holland—België bij te wonen, is natuurlijk bij U wert: HEERF.STRA VT 2t. Daar krijgt men een pruim consump tie legen billijke priizl'ii. radio en voor velen kan de uitzen ding een bijzondere attractie zijn geweest baarbij deed zich de gelukkige om standigheid voor, dat onze Oranje- ploeg deze wedstrijd won en het kan in de gelagkamer van de zaak in de Heerestraat dus gedaverd hebben van de juichkreten. Hoewel een dikke overwinning werd het niet, want na een ruststand van 1-1 scoorde het Nederlands Elftal door de uitblinkende Louw Adam nog maar eenmaal. Dat gebeurde juist op het moment, dat Nederland ge handicapt werd door het uitvallen van middenvoor Wirn Lagendaal. En nu we dan toch een paar namen hebben laten vallen - weet u wie de andere Oranjecracks waren in die lijd? Hier komen ze: Van Male. Weber, Van Run, Jaap Paauwe, Andriessen. Van Heel. Wels. Mbl, Van Nellen. En tenslotte Volkers, want dat was de vervanger voor Lagendaal. Wellicht zijn er lezers van 't Kleine Krantsje. die toevallig deze radio- Ook onze fotoprijsvraag van vijf weken geleden is door de abonnees niet al te moeilijk bevonden. Er kwamen weer heel veel inzendingen en er was ditmaal zelfs geen enkele foutieve bij - alle inzenders wisten precies te melden, dat we een foto afdrukten van het vroegere café van Van der Meulen op de Berlikumer markt tussen de Oude Oosterstraat en de Uniabuurt. Kort geleden is dit oude café getransformeerd in een moderne horecazaak; aan de lang jarige cafétraditie kwam al ruim een jaar geleden een eind, toen de laatste exploitant de zaak verliet en er planken voor de ramen kwamen. GEMAKKELIJK "De laatste drie prijsvragen waren wel heel gemakkelijk, graag wat moeilijker", aldus schreef ons onze abonnee, de heer Th. Weda, die wij bij deze kunnen antwoorden, dat we ons best zullen doen, echter met de opmerking, dat wat voorde een heel gemakkelijk, voor de ander vrij of erg moeilijk kan zijn. "Café l'Union heette die zaak", meldt ons de heer Chr. Dorenbos, terwijl hij de oorsprong tracht op te sporen van die naam. "Als ik het wel heb, nee, ik weet het zeker, was er in de Ossekop een rijwielhandel van een Van der Meulen. Zijn dochter heeft bij mij in de klas ge zeten. Ik meen, dat die Van der Meulen Unionrijwielen verkocht. Misschien was dat familie van de eigenaar van het café en is zo de naam van die zaak ontstaan". ZUUPLAP Ook de heer A. H. Bergsma te Ha ren verdiepte zich even in de naam van het café, maar dan wel op een heel andere manier. Met een variant op het bekende l'Union fait la force (Eendracht maakt macht) noemde hij het etablissement l'Union fait l'ivrogne, wat we zouden kunnen vertalen met l'Union maakt de zuip lap "Hoewel ik die zaak nimmer be zocht", schrijft de heer Bergsma, "passeerde ik het etablissement dikwijls op weg naar (het bierhuis van) Eygelaar in de Uniabuurt. Het verhaal ging, dat Eygelaar de kunst verstond het bier zodanig in het glas te tappen, dat in de gevormde bier kraag een zilveren gulden kon wor den gestoken, zonder dat deze naar de bodem van het glas zakte. Dat een "potje" bier met een Bis- marek-haring, rood op de graat, daar best smaakte is mij bijgeble ven. Gezegd moet worden, dat bei de lekkernijen veelal genuttigd werden na inspannende training achter Bomiastate, hetgeen de ge neugten ervan verhoogde". "De velden achter Bomiastate", vervolgt de heer Bergsma zijn brief, "waren via een park bereikbaar. Wij verstoutten ons niet al fietsend het park te doen, dat diende wande lend te gebeuren. Woonde overi gens aan de Berlikumermarkt ook niet een prima banketbakker en een wijnhandelaar Donker? Voor ruim twee en veertig jaar verliet ik Leeu warden". De heer B. Winsemius te Leeuwar den komt met de bekentenis, dat hij in dat café "vaak genoeg binnen is geweest", maar hij haast zich er aan toe te voegen: "niet als kroegloper hoor, maar vroeger lagen hier aan de Berlikumermarkt verschillende beurtschepen en die hadden in dit café hun veerhuis. Mijn vader had een grossierderij in kaas en boter, vandaar, dat ik bij die beurtschip pers kwam". "In het café l'Union woonde vroe ger een J. van der Meulen", aldus de heer A. R. van der Meulen te Arnhem, "en deze Jildo van der Meulen was een oom van mij, een broer van mijn vader. Hij was ge huwd met tante Lieze. In de tijd dat ik in Leeuwarden woonde was naast het café gevestigd de parfumerie zaak van Wanda". Ook andere inzenders noemen ter loops deze (bekende) heer Wanda en mevrouw Weber-de Kant te Hoom schrijft nog iets over het echtpaar Van der Meulen. "Van der Meulen was getrouwd met Liesbeth de Fadderen die familie De Fadder woonde naast mijn ouders in de Houtstraat. Het waren Belgische vluchtelingen uit de eerste wereld oorlog. Fadder was een fijne man voorde kinderen; zijn vrouw was in België overleden." Nu de prijswinnaar. Dat werd deze keerde heerH. de Boer, Julianalaan 53 te Leeuwarden. Hij kreeg het boekje Populaire Leeuwarders al thuisgestuurd. uitzending in het etablissement van Kees Hutting - nu alweer een halve eeuw geleden! - hebben meege maakt - stellig herinneren zij zich dan het enthousiasme van de repor ter, want niemand beter dan Han Hollander kon de geestdrift in het stadion overbrengen op het luiste rend publiek elders in het land. Een foto uit de zestiger jaren: de Berlikumermarkt met het oude café l'Union van Jildo van der Meulen met links de zaak van Wanda en rechts die van De Boer. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld: 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver- huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3