VEEL KAARTEN GEMAAKT EN UITGEGEVEN DOOR VAN KAM PEN JELLE ANSICHTEN VAN HET OUDE LEEUWARDEN 7 Dit alles dankten wij aan onze abonnee, de heer G. H. van Kam pten te Leeuwarden, die ons tijdens een bezoekje aan onze redactie de oorsprong van de kaart precies uit de doeken deed. De foto blijkt te zijn gemaakt door zijn oom, de heer Hendrik van Kampten, die nog maar enkele weken geleden op de hoge leeftijd van negentig jaar overleed, en de prentbriefkaart is uitgegeven door diens broer, de heer Tiemen van Kampen, de vader van onze abonnee. De heer D. Schoffelmeer, als (straatfotograaf in dienst bij Van Kampen, werd een zeer bekende verschijning in de stad. Hier zien we hem in actie metz'n geweldige foto- kast. De beide broers hebben zich, vooral in vooroorlogse jaren, buitenge woon verdienstelijk gemaakt bij het fotograferen en als prentbriefkaar ten uitgeven van duizend en een aardige hoekjes in de Friese steden en het platteland. Hendrik van Kampten hanteerde de camera en drukte de foto's af - in die begintijd nog heel primitief, waarbij hijzoals we ook op de kaart van de Houtstraat konden zien, de straat- en plaatsaanduiding met de hand op de glasplaat schreef. WONING INRICHTING NbuimU 9S-07 LEEUWARDEN Een paar weken geleden plaatsten wij in onze rubriek Uit Grootmoeders Ansichtenalbum een foto van een merkwaardige prentbriefkaart van de le Korte Houtstraatmerkwaardig vooral, omdat de achterzijde van de kaart ons geen enkele aanwijzing gaf met betrekking tot de uitgever. Nu echter weten we wel, wie de uitgever was en bovendien kwamen we aan de weet, wie de maker van deze foto is geweest. Broer Tiemen van Kampten, die een papierhandel had en schrijfartikelen verkocht, bracht de foto's op de markt en dat ging aanvankelijk in geringe aantallen - zijn zoon veron derstelt, dat er van zo'n Houtstraat- kaart niet meer dan honderd zijn, uitgegeven; verzamelaars, die der-j gelijke kaarten alsnog in handen krijgen mogen er dus wel zuinig op zijn. PAPIERHANDEL .Tiemen van Kampten heeft zijn pa pierhandel omstreeks 1927 van de Voorstreek naar de Huizumerlaan verplaatst; Hendrik van Kampen heeft daarna Foto Vaka opgericht, die zat eerst op de Berlikumer markt, later in de Sint Jacobsstraat. Onze abonnee, de heer G. H. van Kampten is een aantal jaren bij zijn oom in dienst geweest en hij weet nog enthousiast te verhalen over de activiteiten, die er in de gehele pro vincie werden ontplooid: overal werden foto's gemaakt en als prent briefkaarten in de handel gebracht en dat in grote aantallen dikwijls - na de primitieve pteriode, kwamen ze zo uit de fabriek. Ook deze foto van de Landbuurt is door Hendrik van Kampen gemaakt. Het is een fragment van een prentbriefkaart. Op de foto boven: de 2e Korte Hout straat, zoals Van Kampen die heeft vastgelegd. Waar andere fotografen niet kwamen, kwam Van Kampen wel. Veel zeldzame opnamen danken we dan ook aan hem. Foto Vaka begon ook met het foto graferen van mensen op straat, waarvoor hij een speciale kracht aantrok. Dat was de heer D. Schof felmeer, die met z'n indrukwek kende fotokast om de hals een zeer opvallende verschijning werd; vooral in Leeuwarden, maar ook buiten de stadsgrenzenwant ook op kermissen en dorpsfeesten placht Foto Vaka te verschijnen om het feestgewoel voor altijd vast te leg gen. BUITEN FRIESLAND Ook buiten Friesland, Noord-Hol land en Brabant, zetten de inventie ve Van Kamptens op>erateurs aan het werk - zij stuurden hun films alle maal naar Leeuwarden, waar ze werden afgedrukt. Het werd ten slotte een hele industrie en er zullen nu heel wat verzamelaars zijn met in hun collecties prentbriefkaarten met de aanduidingen T. v. K. L.ofVaka Leeuwarden. Of zelfs, en dat zijn de zeldzame kaarten dus, met alleen maar de handgeschreven straat- en plaats naam erop, zoals die door ons afge drukte foto, die lang geleden in de Korte Houtstraat was gemaakt. Die morgen leit Jelle nog inne bed stee, sien suskes binne al op. Hij hoort Moeke scharrelen bij de ka chel en de meiskes giechelen an ta fel. Jelle denkt: Dit is de grote dag! Straks nkaar de grote schoolHoe sal 't weze? Toch vreemd hoor, niet meer tuus bij Moeke. Mar nou hij sien knientsje verloren het is ie toch wel nieuwsgierig wat het allemaal wud- de sal. „Jelle, komst er uut?" Moeke denkt, dat de jonge bang weze sal deze eerste dag, mar Jelle is er al uut. „Goed wasse hoor" seit Moeke - de mensen moeten niet denken, dat Jelle uut een smerig gezin komt. Na het broodeten loopt ze met Jelle langs het Oldegalileën naar School 8. Het is daar al een hele drukte, alle maal kleine kienderkes, die vreemd kieke inne onwennige omgeving. Een paar trekke al een scheve lip en daar staat er een te gulen en weer een ander klemt sich vast anne skolk van sien moeke. Jelle krijt oek even een brok inne keel en hij mut een paar maal slikke, mar hij houdt sich goed - tenslotte hoort hij nou bij de groten. As alle moekes en beppes afscheid nomen hewwe, as of hun kien voor zes jaar naar de Oost gaan is, wudt het stil inne klas en de juf, die vrien delijk kiekt, stelt de kiendersop hun gemak. 's Avonds, as Jelle anne kostelijke pxiststro met spek en stroop sit, vraagt Vader hoe het was, disse eer ste dag. Dan lacht Jelle: "we mochten tekene! - nou, en dat kan ie! Enne Rozema

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 7