LEEWADDERS, WAAR IS DIT IN MEMORIAM VREEMDE VOGELS KLEINE KRANTSJE 12 SEPTEMBER 9 Tabe hèt deze keer sien broer Bouke uut Leiden metnomen naar de brugfergadering. Marten is der niet, mar Bouke ken het oek wel pratende houwe. Minne mut eerst even an Bouke wenne, mar Sjouke fient het geweldig Bouke weer es te sien. Ja, en dan wat pollentiek fan nou en froegeren een mooi ferhaal an 't end fan de pallavers fan Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Hein fan 't Hobbelpeerd, Minne Mager en Bouke voornoemd. Minne Mager: Wie hèt Tabe daar bij em? Mien frouw had em gister oek al met een freemde man lopen sien. Temeensen, se docht niet dat se em kon. Affijn, das beter dan met een freemd wief. Klein grapke! Wiebe Poatsje: Grapkes fan lik- mien-fesje. O, mar ik sien 't al. Dat is Bouke. Tabe sien broer uut, ja waar woant Bouke oek al weer. Hij hèt jaren leden sien frouw ferloren. Stipt wat alleen om. Tabe Ruutsje: Morren mannen, ik hew een prater metnomen. Jim sien 't wel seker. Ons Bouke. Hij is een dag of wat bij ons uutfanhuus. Wie kan Bouke niet? Minne Mager: Deze man. Ik hew de drager fan dizze naam nog niet eer der sien of sproken. As ik het goed begrepen hew, binne jou een broer fan Tabe. En jou woane in Bouke: Het is faak in last. En het is oek wel es ontzet, en daarom mutte we elk jaar een dag hering en witte - broad ete! En het hiet oek wel sleutelstad. Nou slanke hipper, hest het al? Hein fan 't Hobbelpeerd: Hij hiet fan Minne. Dus Bouke, dou sist al- tied nog in Leiden. Nooit weer plannen had om dichter bij de Olde- hove te krupen? O, daar is Sjouke oek. Sjouke Sukerslak: Ferrek, sien ik dat goed? Bouke!!! Jonge, jonge, Bouke hoe gaat het met dij? Hoe lang is dat leden, dat ik dij sien hew? Langer dan drie weken, dat staat! Bouke: Sjouke, ouwe piekenier. Heden, heden, hoe is 't mogelijk. Wanneer hewwe wij mekaar foor 't laast sien. Ik weet het weer. Dat waar in de buurt fan de laatste Elf stedentocht. En die was Minne: Die Bouke geeft hieltieden raadsels op. Wanneer was de laaste Elfstedentocht? Nou, dat sal son twintig jaar leden weze. Eén-en- sestig, nee, toch later. Tabe: Achttien jaar leden neffens mij. In drie-en-sestig, half janne- wari docht ik. Bouke en Sjouke knikke met hun geleerde koppen. Achttien jaar leden. Een bitsje tied is niks! Sjouke: Ons Willem was feertig jaar bij de baas. En Bouke was een ouwe dienstmaat fan Willem. En die must erbij, sei ons Willem. Datsoadoen- de. En toen hewwe we savus nog es een ouwerwets mooi feesje bouwd. Bouke: En toen waar daar son kleine kerel, die gong singen. Ja just, Kleine Henkie. Allemaal stukjes uut de ouwe doas. Och, is oek al kassawijlen. En nog een skoft in Dokkum woand oek? Minne: Die hèt het niet metsitten. Dus Bouke, jou woane in Leiden. Mar soa te takséren stane jou niet meer in t'folle werk. Wat deden jou froeger as ik frage mag. Bouke: Ik was gien kapper en ik knipte toch. En al liep ik achteruut, ik gong toch fooruut. En soms as ik mien han omhoog dee, drukte der een ander op een knop. En ik had een boekje in 'e buse, en dat kon ik hast uut mien hoofd. Wiebe: Dou must Minne niet soa plage, Bouke. Hij is bij 't spoor weest. Kondukteur. Hoor es an, selfs hoofdkondukteur. Hest oek een knap pusjoen seker? O, minder Op de leeftijd van bijna zes en tach tig jaar overleed de heer Albertus Spoelstra, die in het oude Leeuwar den een grote bekendheid had als meteropnemer van de Gemeentelij ke Gasfabriek. Rond veertig jaar, tot in de zestiger jaren, zwierf hij als zodanig door de hele stad. Daarna werkte de heer Spoelstra nog enkele jaren in de sigarenzaak van Tetman de Vries op de hoek van de Prins Hendrikstraat en de Wil lemskade. De overledene bewoog zich in jonger jaren ook op sociaal en politiek terrein, o.a. in de O.S.P. en de S.D.A.P. Geheel onverwacht is deze maand overleden de heer Johannes Daniël van Dijck, een zeer bekende figuur uit het begrafeniswezen in Leeu warden. De heer Van Dijck was de oudste directeur van de begrafenis onderneming „Ardanta bv - De Laatste Eer bv" - dertig jaar lang is hij voor dit bedrijf een zeer stimu lerende kracht geweest. De heer Van Dijck, die de leeftijd bereikte van zeventig jaar, was een zoon van eveneens een overbekende Leeuwarder, „lange Van Diek", die ook z'n hele leven bij de uit vaartverzorging betrokken is ge weest. as Juliana. Nou ja, der mut ferskil weze. Hein: Dou must soa mar rekene, Bouke, die hèt oek de jaren deur meer an 'e hasses had as dij. Nim nou alleen de pollentiek mar. Se is met ouwe Drees begonnen en met ons hardfietser ophouden. Tabe: En daar tussendeur nog weer andere hampelmannen. Die kale biljetballen fan heel froeger. Lief- tink en Beeling. En die met dat hal ve briltsje, De Jong, ja. En die groate stapper. Barend Bies. En Jelle Sielstra, en Hansje-mien- knecht, en gaan soa mar deur. Sjouke: En dan hur, die frouw, die soa seker prate kon. Nee, niet die fan de sigeuners. 't Is feul langer leden. Klomp, nee, Klompé. Nou en dan duukt se weer es op. Se is oek nog wel foor de kattelieke beweging in 't spier. Minne: Jou hore het wel, Bouke, de Tweede Kamer is der een bewaar - skoal bij. Klein grapke! En dan hewwe se het nog niet eens over Juliaantsje hur dochters en skoan- seunen en kleinkienders. Bouke: Jonge, in alle femilies is wel wat. Kiek, het ferdriet fan ons soort meensen komt niet op 'e tee-vee en in rotkrantsjes, maar daarom is 't er wel! Seg Tabe, waar is Marten? Wiebe: Die sit in de karrafan fan sien seun. Die binne weer is naar Frankriek. Daar bin se fleden jaar wegregend, weet jim nog wel? Nou, die binne die kant mar weer es uut. Muskien komme se Bami-Sadder wel teugen. Tabe: Marten en Bouke en Willem, Sjouke sien broer, hewwe foor de oorlog bij de selde baas werkt en se binne met mekaar in dienst weest. Dat die hange nog al an mekaar, al siene se mekaar soms in gien tien jaar. Ja, één keer is der spul weest niet? Bouke: Ja, toen frijden we om het selfde mokkeltsje. Die woande er- ges bij 't Skoaldiekje. Das allemaal weg. Mar Tabe en ik fietsten eer gister es deur dat ouwe Huzum, maar daar wurdt wat bouwd. Bij de ouwe kerk en bij de Bomiastraat. Ik kan het niet meer werom! Hein: Mar, dat sastou wel met meer plakken hewwe, Bouke. Wij oek. Die kanst niet werom. En mar af- breke en mar slope. Mar denk er goed om, wat we in de kienderkerk songen: Ieder woelt hier om ferandering, maar betreurt se dag aan dag! Hé daar, hoor mij es. Sjouke: Over woelig gesproken, ons Willem en Bouke hewwe oek es een mooie loop had met skuutsjesielen niet? Bouke: Late we het daar mar niet meer over hewwe. Het is al so lang leden. Ik hew se fan 't jaar nog op 't Snekermeer bezig sien. Wat kanne die mannen het raaropsêgge niet, as se kwaad op mekaar binne. Wiebe: Bouke jonge, even met het water foor de dokter. Een mooi fer haal is nooit weg bij alle rottighied in de wereld. Jim beleefden wat met skuutsjesielen. Waren jim op een skuutsje, of bin jim in 't water fal len? Bouke: Fooruit dan mar. Wij suden in Staveren naar de skuutsjes kieke. Op son boat, die dan een end het Iesselmeer opfaart. Dan hewwe jou een daalders plakje. Wij komme der an, en wielst fluit son boat, die sal fut. Wij sprinte, en ja, dat lukte nog. Mar wel mooi fout! Minne: Hoe soa fout? Dat kon toch nooit misse. Of weer een nij raad sel? Bouke: Helemaal niet. We stonnen nog te hiemen as postpeerden en daar duukt een ouwe spoormaat foor mie op, en die seit: Soa, Bouke, wat dochst, frij reizen en dus mar een loopke naar Enkhuzen? Waarom morren niet, konst vandaag mooi naar 't skuutsjesielen kieke. Minne: Dus, dus, jim saten op 'e boat Staveren-Enkhuzen? Allen: Bingo foor Minne!!!!!!!! Vervolg van pagina I De grote tongen hingen uut hun hij gende bekken. Nou had de Kiepekoopman in zien loopbaan as handelaar in pluimvee en aanverwante artikelen wel et een en ander metmaakt maar een kon- versatie met een vrouw die open en bloot op de plee zat met de deur wagenwied open of dat zo hoorde, nee zo gek had ie et op de Ou- wegleien nog nooit met maakt. Zo zout had de Kiepekoopman et nog nooit vreten. Goeie ndag, riep Jits vanaf de plee. Met dat de Kiepekoopman daar ston kwam Oege uut et huuske met in iedere han een koemke koffie bes temd voor de postbode en Hinke de bóllevrouw. Voordat onze Kiepekoopman ja of nee zegge kon riep Jits, Oege, haal oek nog een koemke koffie voor de koopman. En zo ston de Kiepekoopman even later met een koemke koffie in de hannen te praten met een vrouw die rustig op de plee zat of er verder niks an de han was. De Kiepekoopman vond et maar een rare sitewaasje. Kom, zei de postbode na een poos- ke, ik stap maar weer es op. Goeie, zeiden de achterblievers. Ja, zei toen de bóllevrouw, ik gaan oek weer es vedderop, goeie. En omdat er bij Oege en Jits niks te handelen viel sprong de Kiepe koopman weer op zien honnekar en reed de zandweg weer af. Toen ie savens bij zien kornuten in el kroegje van Van der Woude zat en zien wederwaardigheden van die dag verteld had zei et Mouwvesje, ik zeg maar zo, poep je niet dan rust je toch. Bart van der Weerdt. BEDELENDE MEENSEN SAL LE JE WEIGERE, STEL BU- TENSPORIGE EISEN EN DE MEENSEN S ALLE SMEKE, OF SE JE HELPE MAGGE Het eerstvolgende verschijnt HOE BEST EEN BEPAALDE ZAAK IS SIEN JE PAS, WAN NEER IE SLECHT NABOOTST WUDT - J:#s- -.. --T Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag 'Leewadders waar is dit? Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leeuwarders'door Fenno L. Schou- stra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 9