Spaarbank en het Weeshuis: ze werden vlot herkend De 'T KLEINE KRAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Geen al te moeilijke opgave, die van vier weken terug voor onze prijsvraag Leewadders, waar is dit?"De grote gebouwen aan weerszijden van een rechte straat, die wij afbeeldden, werden door de meeste deelnemers aan de prijsvraag vlot herkend. Slechts één inzender had er zoveel moeite mee, dat hij met zijn gedachten helemaal aan de andere kant van de stad belandde - hij veronderstelde, dat wij een foto van het Stedelijk Gymnasium aan de Arendstuin hadden afgedrukt. Maar dat was niet zo: de gebouwen waren respectievelijk het Old Burger Weeshuis en de Nuts- of Bondsspaarbank, beide op de hoek van het Zaailand en de Zuiderstraat. Wie zich met onze foto op dit mo ment ter plaatste oriënteert vindt er niets van het oude terug; voor het Old Burger Weeshuis, in de bevrij- dingsnaeht van 15 april 1945 door de Duitsers in brand gestoken en totaal verwoest, kwam het gebouw van de Waterleiding in de plaats en de vroegere Nutsspaarbank, nu Bondsspaarbank, kreeg nog niet zo heel lang geleden op deze plaats een geheel nieuw kantoor. Heel veel inzenders deden hun op lossing weer vergezeld gaan van persoonlijke herinneringen, zodat we nog even bij dit punt van de stad kunnen blijven mijmeren. VUURWERK "Als jongen" schrijft de heer Th. Weda te Leeuwarden, "zocht ik op de trappen van het weeshuis altijd een goed plaatsje op om maar niets te missen van het vuurwerk op Ko ninginnedag. Om de tijd te doden kocht je voor een paar centen een zak gele zoete pruimen met de wat vreemde naam Boezegroenen, maar ze waren heerlijk. Je ziet ze nu niet meer, zoals veel lekker fruit van vroeger". "Als jongste bediende" aldus de heer B. J. van der Weerdt te Haar lem, "kwam ik vaak op de Spaar bank en in het Burgerweeshuis woonde een meisje, waar ik in die tijd heel romantisch over dacht". LANDSJEKAPPEN De heer J. Wouda te Leeuwarden schrijft ons het volgende: "Ik ben in de Zuiderstraat vroeger vaak met vrienden, de jongens Vellinga (va der was procuratiehouder bij King- ma's Bank) aan het "landsjekap- pen" geweest, naar ik meen voor het restaurant waarvan toen een ze kere Smit eigenaar was. Dat werd dan gevolgd door een klimpartij op de stoep van de Weledelgestrenge Heer Van Duyl, tot we daar werden weggejaagd. Dan werd de middag verder besteed met voetballen op het Zaailand, zo mogelijk in de hele lengte - wat een veld was het dan Als dat niet ging vanwege gebrek aan spelers, dan maar in de breedte, waarbij de bal vaak op een heel an dere plaats terecht kwam dan de be doeling was. omdat er door veel meer jongens gevoetbald werd. Als onze bal op "hun veld" terecht kwam, werd die maar weer lukraak een eind weggetrapt. Maar zoiets mocht beslist het plezier niet beder ven". De heer D. van der Meulen te Leeuwarden schrijft over het plant soentje op de voorgrond op de foto, dat vroeger doorliep tot aan de Wir- dumerdijk. Ter hoogte van de Mer- curiusfontein lag er toen een klein pleintje voor. "Op dat pleintje stonden met de kermis ook drie draaimolens. De grootouders van Bonne van der Zee stonden daar ook wel met een draaiorgel. Met hun schip voeren ze dan tot bij de Beurs- brug. Voor een of twee centen kon je op die draaimolens al een rit ma ken, dat was omstreeks 1920". Ook mevrouw A. Nieuwhof uit Leeuwarden schreef over de ker missen van vroeger en over de ge zelligheid op deze plaats in de stad. "Er was daar altijd van alles te doen, de kermis en het koninginne- feest, de markt op vrijdag, het was daar altijd gezellig, vooral toen de joden daar nog waren, dan kon je nog wel eens lachen, maar dat is nu verleden tijd en het komt niet weer". RODE WEZEN "Vroeger" aldus de heer P. Visser te Leeuwarden, "zagje hier de rode wezen, in tegenstelling met de blauwe wezen uit het Stadsweeshuis aan het Schoenmakersperk. Op zondag gingen ze gezamenlijk naar de kerk, de groten hadden de klein tjes aan de hand en dan keurig in het gelid door de Bargesteeg en de Weerd naar de Grote Kerk. Alle maal keurig in uniform; de meisjes met zwarte jurken en witte schorten aan en de jongens met zwarte pakjes met een soort conducteurspetje met een rode bies op het hoofdVandaar ook de naam rode wezen; de stads weeshuiskinderen hadden een blauwe bies op hun petje en dat hoofddeksel was ook wat hoekiger van model. VAN SCHOOL "Heel vaak" schrijft mevrouw Marie Kuiper-Kroes uit Em- meloord, "liepen weTiierlangs, als we van School 5 in de Schoolstraat kwamen en naar huis in de Grote Kerkstraat gingen. We gingen dan samen met een vriendinnetje, Ties- ke van der Laan, die in het Wees huis was. Daar vandaan liepen we door de Bargesteeg, over de Nieu- westad, door de Weerd, over het Hofplein en zo naar huis. Ik zie het nog voor me en het is toch wel meer dan zestig jaar geleden". Voorde heren H. de Bruin te Leeu warden en E. Boshuyzer te Drach ten was het "zoekplaatje" ditmaal al helemaal niet moeilijk. "In de jaren '30-'31 heb ik aan de Spaar bank nog getimmerd" schrijft de heer De Bruin, "toen is er een inter ne verbouwing geweest, waarbij er o.a. een grote kluis werd gebouw. De firma P. Westerbaan (Elisabeth- straat) heeft onder leiding van ar chitect Kramer (Tweebaksmarkt) deze verbouwing tot stand gebracht. Van '29 tot '33 was ik werkzaam bij Westerbaan. Het bijzondere bij de ze bouw was, dat voor het heien van de palen de heistelling in het ge bouw was opgesteld. Daarvoor waren eerst de verdiepingsvloeren uitgebroken. De heikar (stoom fir ma Leemburg) stond achter in de tuin". En de heer Boshuyzer schrijft;"Voor mij was hot niet zo moeilijk, omdat ik mijn opvoeding daar heb genoten". Wat de spaarbank betreft: "Daar zat de heer Boonstra altijd in een soort ijzeren kooi met een grote sigaar aan -ook het gemoedelijke is allemaal voorbij", aldus de heer D. Beeksma te Leeuwarden- De heer Chr. Doorenbos te Leeu warden herinnert zich, dat hij vroe ger met etenstijd door de Zuider straat liep en dan altijd de lepels in de borden hoorde - dan waren ze aan het papeten. DRAMA De heer J. 1. Kuhlmann werkte wel eer op het notariskantoor van Mole naar tegenover de villa waar in de oorlog de Ortskommandantur ge vestigd was; na de bevrijding was dat een paar dagen de zetel van de Town Major en daarna van de Poli tieke Opsporingsdienst. "Eens", aldusde heer Kuhlmann, "werd ons door de Polizei bevolen het kantoor niet te verlaten en niet naar buiten te zien. Later bleek, dat men het li chaam zocht van een held, die op een verdieping van het weeshuis dwars door een ruit was gesprongen en achter ons kantoor was terecht gekomen Wanneer de Duitsers er naar streef den deze tragedie geheim te hou den, dan zijn ze daar wellicht in geslaagd - wij hadden er althans nog nooit van gehoord en weten ook niet wie dat slachtoffer was. INTERESSANT Interessant is het ook, wat de heer A. H. Bergsma te Haren ons schrijft; "Het was op 18 mei 1919, dat ik met mijn broer het bordes van het O.B.W. besteeg, om er tot april vervolg op pag. II voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling. Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld: 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vernielden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd. z

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3