J. Das Co bv Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen GROTE GEZINNEN Als oud-Leeuwarder ben ik reeds jarenlang geabonneerd op 't Kleine Krantsje en volg met grote belang stelling de verhalen over het Leeu warden van vroeger. Vooral de artikelen van Mr. J. S. Bijl heb ik met zeer veel genoegen gelezen - met name zijn verhalen over ervaringen op de Rijks HBS van 'het Zaailand' waar ook ik leer ling ben geweest (van 1923 - 1928 Zo deed het mij ook een groot ge noegen weer eens een ingezonden brief te lezen over Vogeltsje Bosch, die ik zeer goed gekend heb - ik ben wel met hem op excursie geweest; een zeer prettige, vriendelijke man met een enorme kennis van vogels (ik heb later biologie gestudeerd - vandaar die belangstelling). Dat ik U thans schrijf betreft echter een minder prettige zaak. Het is mij de laatste tijd opgevallen dat U met veel genoegen schrijft over de vele grote gezinnen van vroeger - spe ciaal die met vijf dochters en vijf zoons enz. tot zelfs acht zoons en acht dochters (8 8 16!). Daarbij worden dan fraaie foto's geplaatst. Nu, deze foto's en verhalen zie ik in een heel anderdaglicht. Ze doen mij zeer antipathiek aan. Het zijn deze mensen die ons hebben opgescheept met de geweldige overbevolking van thans - met alle nare gevolgen van dien: het krankzinnig opvoeren van de industrie en de economie, het aantrekken van steeds meer buiten landersom het 'vuile werk' te doen, het bouwen van vele torenhoge flats van beton - met als gevolg weer de onrustbarend toegenomen crimina liteit, de milieuvervuiling, het kra ken van woningen en andere ge bouwen, de protestdemonstraties voor dit en voor dat - en vele andere nare dingen waaraan onze maat schappij thans blootstaat! Kort geleden publiceerde prof. Galjaard een boek (van de maand) over het leven van de Nederlander. Daarin stelde hij dat we aanstonds met vijftien miljoen mensen op dit kleine stukje van de aardbol zitten. ,,We hadden niet meer dan met tien miljoen moeten zijn", voegt hij er dan aan toe. Dan zouden we een veel prettiger leven hebben gehad". Ik zou daar van willen zeggen dat we niet meer dan met vijf miljoen hadden moeten zijn om op dit kleine stukje Europa een prettig leven te kunnen leiden. De overbevolking geldt overigens ook voor onze buurlanden en vooral voor de zogenaamde derde-we reldlanden. Dat allemaal als gevolg van de enorme ontwikkeling van de biologische en medische weten schap. ONDERHOUDSWERK Aannemersbedrijf TeI.05100-29151-22835 b.g.g. 60963-62102 helemaal fout We moeten daarom kiezen voor een drastische vermindering van het aantal mensen op aarde - en niet in 't minst in Nederland! - anders zie ik als enige uitweg het gebruik van de neutronenbom of de waterstof bom waardoor 80 a 90% van de wereldbevolking in één slag wordt vernietigd. - U moge dit alles overdreven vinden - het is de realiteit van de dag - dankzij de grote en zeer grote ge zinnen van onze grootvaders en grootmoeders en die van de huidige bevolkingen in vele derde-wereld landen. Ik zou hier een boekdeel over kun nen schrijven maar volsta met het geen ik geschreven heb. Ik wens U nog vele vruchtbare jaren - in de redactionele betekenis - voor 't Kleine Krantsje dat m.i. in een grote behoefte voldoet, vooral voor de oudere generatie (ik ben nu 71 maar ik hoop dat U eens over mijn brief nadenkt alvorens U weer fo to's opneemt van grote gezinnen. Overigens hoeft U zich natuurlijk van mijn woorden niets aan te trek ken - U kunt wel een heel andere mening hebben - maar ik geef U slechts de opinie van een lezer van Uw Krantsje, als oud-Leeuwarder. Doorwerth N. G. Uilenburg JUF BENDER Bij een foto van de Bagijnestraat, afgedrukt in een vorig nummer van 't Kleine Krantsje, wordt gesproken over het zangklasje van Juf Bender. Dit is m.i. niet helemaal juist. Juf frouw Bender hield in het pand hoek Bagijnestraat een particuliere kleu terschool en haar zuster mevrouw Landstra gaf zangles. Juffrouw Bender had ook op Terschelling een huisje, waar zij zomers met groepen kinderen naar toe ging. Er zullen zeker abonnees van 't Kleine Krantsje zijn, die zich dit zullen herinneren. Mijn zuster is twee keer zomers mee geweest. Zelf was ik toen nog te jong. De oorlog heeft een einde ge maakt aan deze kampen. Misschien zijn er onder uw lezers, die nog foto's hebben van óf de kleuterschool óf van die vakantie kampen. Zelf ben ik wel in 't bezit van een foto van een groep kinderen op Ter schelling, helaas zonder namen. Haarlem A. Anema vijg op toe uit een vijgenmat, die altijd op de toonbank stond. Daarnaast was het café van De Groot, nu dus het nieuwe café Dc Linde. Deze mensen hadden de voordeur van hun huis in de Ooster straat tussen Maureren de hoek van de Ossekop. Ik ben daar wel eens boven geweest. Op straat speelde ik met Dirkje en er was ook nog een zoon. Op de hoek van de Uniabuurt en de Ossekop stond de paardestal van De Groot. Die is later afgebroken en er kwam een mooi hoekhuisje voor in de plaats. Later verhuisde de familie De Groot naar de Noordersingel. Naast het café De Groot in het pand, waarin nu Reitsma Bedden zit, was eerst De Jong, de leerhandel, die later verhuisde naar de Grote Kerk straat. Toen kwam de heer Suren er in. Deze had een manufacturenzaak op de Kelders. In de Ossekop, te genover ons en aan dc achterkant van het woonhuis van Suren. kwam een groot pakhuis op de plaats, waar eerst een loods van de loodgieter Bekker had gestaan. In mooi mo zaïek werd er toen in de gevel gezet: Manufacturen en gros - Suren cn Er waren in mijn jeugd in deze buurt in de binnenstad veel kinderen en we speelden ook veel op straat. In de fietswinkel van Van der Meulen woonden toen de dames Maurer. Het was een groot huis en hoe het van binnen was weet ik niet. maar het stond ook weer in verbinding met het huis van de kruidenier Maurer. Deze dames Maurer hiel den pension voor Indische jonge mensen en kinderen. Mijn broers waren bij de padvinders en bezaten lange lasso's, 's Avonds waren we dan aan het touwtjesprin gen en die knapen maar draaien. Wat was die tijd gezellig. En wat moeten de kinderen van nu in speelruimte veel missen! Wassenaar mevr. Gerdes-Oosterbeek-Eisma DE KLANDERU Er zijn in de loop der jaren heel wat hotels in Leeuwarden verdwenen, terwijl juist het aantal inwoners groeide. De Doelen, de Kroon, de Groene Weide, de Bleek, de Phoe nix, Spoorzieht. allemaal weg. En ook de monumentale Klanderij verdween. Zeer veel herinneringen bewaar ik aan dit hotel. Om te beginnen was mijn vader er jarenlang kelner. Daar zaten practisehe kanten aan. De weg naar de kermis bijvoorbeeld voerde Co. De ingang van de woning boven die zaak was in de Ossekop-er was zelfs een heel klein tuintje voor. Naast het huis van Suren aan de Berlikumermarkt (nu Radio Van der Wal) zat dr. Sissing. Dit huis had een hele lange gang en die kwam uit in de Ossekop, waar de dokter zijn praktijk had. Dan was er nog, in het huis op dc hoek van de Berlikumermarkt en de Uniabuurt, een zaak in dranken. Op de andere hoek van de Ooster- straat was De Metz. Later is er een en-groszaak van De Metz gekomen in een groot huis aan de Uniabuurt. Daar woonde in mijn jeugd de fa milie Oosterhof met vier kinderen. Ik speelde toen veel met Anneke. Zij kwam ook wel bij ons spelen. Onze tuin liep langs de Oude Oos terstraat door tot aan het hek van de school aan de-Druifstreek. De familie Oosterhof verhuisde la ter naar de Oostergrachtswal, vlak bij het pontje. Ik ben een poos op de school aan de Achter de Hoven ge weest en mocht dan soms voor een stuiver een hele week met het pontje heen en weer. Op de hoek van de Peperstraat en de Weaze was de drankwinkel van Keyzer; bij het verbreden van de Peperstraat kwam deze winkel op de Berlikumermarkt. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Directeur Bontekoe charmante man mij langs de Klanderij en je weet hoe het dan gaat: even vader groe ten Als reactie daarop kwamen er dan wel wat kermiscentjes! Later werd de Klanderij zo'n beetje het clubhuis voor de LAC Frisia, mijn voetbalclub. Er was een gezel lige en grote stamtafel en aan het hoofd daarvan zat vele, vele jaren de markante figuur van directeur Bontekoe. Een charmante man. maar ook een gewiekst zakenman. Beroemd was zijn snert in grote nikkelen kom men. Wanneer de stamtafel redelijk vol zat. zei hij stiekem tegen kelner Van der Meer: "GeefJelle even een kom snert". En ja hoor, binnen de kortst moge lijke tijd zat niet alleen Jelle, maar zat iedereen achtereen kop heerlijk geurende snert - de verkoopstunt was dan weer gelukt! Een aparte man, deze Bontekoe. Op aandrang van de klanten wou hij nog wel eens levende muziek enga geren. Ik zie nog. hoe hij eens verschrikt begon te kijken, terwijl hij bij het maken van heftige arm bewegingen riep: "Stop. stop! We kanne mekaar hier niet meer vers taan. Stop - ik sal jimme direct be- tale en dan maar naar huus!" Dat lawaai vond de heer Bontekoe dan zo'n heftige inbreuk op de sfeer in de zaak, dat hij het raadzaam vond de heren muzikanten de straat op te sturen. Hij was erg Frisia-minded en kon. na een gewonnen wedstrijd, zomaar het hele elftal tracteren op een eten tje. Helaas, ze zijn er nu beide niet meer. De Klanderij en Bontekoe. Och ja, ook dit wil ik nog even kwijl. Een vaste stamgast van de Klanderij was een Van der Goot. een melkboer. Een kleine, drukke figuur met een zeer harde stem. Dat kwam waarschijnlijk, omdat hij tamelijk doof was - hij beschikte dan ook over een gehoorapparaat. Op een keer was het: "Kijk, daar komt Van der Goot aan, nou doen we net alsof we praten." Na luide begroetingen en zinvolle opmerkingen over het weer ging hij zitten en keek daarna vreemd om zich heen: hij zag de mensen praten, maar hij hoorde niks. Dus begon hij naarstig te knutselen aan zijn gehoorapparaat, probeerde het zus en probeerde het zo. vervolg op pag. 9 BERLIKUMERMARKT ln 't Kleine Krantsje nummer 391 staat een foto van de Berlikumer markt. De namen van de huidige bewoners zeggen mij niets meer. ln mijn tijd, tot plusminus 1935. toen ik zelf in de Ossekop woonde, wer den ze door 'anderen bewoond. In het huis op de hoek van de Oude Oosterstraat en de Berlikumer markt, het pand dus zonder zijraam, zat toen een meneer Maurer. Een kleine kruidenierswinkel, waar we voor moeder in een stroopot stroop gingep.halcn. Dan kregen weereen Het hotel De Klanderij: vergane glorie

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 4