BEGRAAFPLAATS STORT IN: HET WORDT HIER EEN TROEP Wie nog eens in de buurt komt van de Spanjaardslaan moet beslist even wat tijd nemen om de Oude Begraafplaats op te gaan. Deze dodenakker, laatste rustplaats van duizenden Leeuwar ders uit een voorbije tijd, verkeert in zo'n desolate toestand, dat je niet weet wat je ziet. Het lijkt er veel op dat er een enorme orkaan over de graven is geraasd, maar dat is niet z.o - het is gewoon ,,de tand des tijds"die door niets gehinderd - deze begraafplaats zo'n gruwelijk aanzien gaf. die vandaag nog overeind staan, kunnen morgen al beginnen te ver zakken - volgend jaar liggen ze wellicht ook gebroken op de grond. De begraafplaats aan de Span jaardslaan, ,,de Oude" zeggen we, sinds er ook een nieuwere is, dateert van 1833, ze is dus bijna anderhalve eeuw oud. De begraafplaats werd aangelegd naar een ontwerp van stadsarchitect L. P. Roodbaard, die kans heeft gezien er wat moois van te maken - waar in onze omgeving vinden we een tweede begraaf plaats, waar zoveel rust van uitgaat'? In 1919, toen de Noorderbegraaf plaats gereed kwam, nam het ge meentebestuur het besluit de Alge mene Begraafplaats per 31 decem ber 1939 te sluiten, maar pas dertig jaar later kwam het werkelijk zo ver: na 1969 vonden er geen teraardebe stellingen meer plaats. LUGUBER In de twaalf jaar, die sindsdien ver streken, is de ordentelijke begraaf plaats verworden tot een lugubere verzameling stenen, schots en scheef door elkaar, op sommige plaatsen overwoekerd door de na tuur. Merkwaardig daarbij is het, dat de gemeentelijke plantsoenendienst dit ereveld toch wel onderhoudt: gere geld bijvoorbeeld wordt het gras tussen de graven geschoren. Maar aan de graven zelf komen de plant De heren Bram Sijbrandij en Berend Algra van de Gemeentelijke Plantsoe nendienst: 'Aan de graven zelf komen we niet soenarbeiders niet; het is niet hun taak een omgevallen grafsteen terug te brengen in de oorspronkelijke stand. Voor veruit de meeste mensen, die hier hun laatste rustplaats vonden, geldt dat hun nabestaanden niet meer omzien naar hun graf. Het aantal graven, dat duidelijk nog wel onderhouden wordt, kan worden geteld; op sommige afdelingen zijn het er maar enkele. Bij verschillende bezoeken, die wij er de laatste maanden hebben ge bracht, bleek er opgeen enkel, maar dan ook op geen enkel graf een vers bloemetje te staan. Behalve de vervolg op pag. 9 Van honderden graven, eigenlijk op alle afdelingen, zijn in de loop der jaren de doodskisten ingestort, waardoor ettelijke grafstenen ver zakten, omvielen of doormidden braken. Uzeren hekjes, heel vroeger gebrui kelijk rond de graven van iieden uit de betere stand, zijn doorgeroest, hangen er ook scheefgezakt bij, of liggen' net als verscheidene grafste nen, plat op de grond. Van de ronde of ovale trommels met kransen, door onze voorouders vaak als een laatste groet op de graven gelegd, heeft nog maar een enkele z'n glazen dak - overal liggen glas scherven, de kransen zelf zijn er al lang niet meer. Kortom, het is een treurige troep op de Algemene Begraafplaats aan de Spanjaardslaan en het zal nog wel erger worden ook: het proces van de verzakkingen zet zich voort; stenen, Sommige grafstenen, wel vijftien centimeter dik, zijn als lucifershoutjes middendoor gebroken

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 5