OUDE GARAGE VAN HUIZENGA LIET ACHTERKANT ZIEN GEHEIME RUIMTE BEKENTENIS INTERESSANT PAND AAN TWEEBAKSMARKT STADSMIEUWS VAN VROEGER HET EERSTVOLGENDE KLEINE KRANTSJE VERSCHIJNT 10 OKTOBER 'iM.VN.US de PORDER Het pand van de voormalige auto garage van Huizenga werd, tegelijk met het naastgelegen perceel, waarin weleer de Arbeiderspers ge vestigd was, verbouwd tot een mo dem winkelbedrijf. Vandaar, dat het nodig was de aanbouw, die Hui zenga eens achter het bestaande Het zeer interessante pand Tweebaksmarkt 49 bevat een geheime ruimte, die als smokkelzolder" ook wordt genoemd in de Lijst van Ne derlandse Monumenten, waarop het huis voorkomt. Evenals het perceel nummer 47 en het oude poortje er tus sen in. Van deze, door een buitenstaander niet te vinden ruimte, moet de heer Rintje Huizenga nog wel gebruik hebben gemaakt om zich tij dens de Tweede Wereldoor log verborgen te houden voor de Duitsers. Het was misschien wel de meest 'professionele'geheime schuilplaats in Leeuwarden, waarin onderduikers zich in deze donkere oorlogstijd hebben verstopt. V woonhuis tot stand heeft gebracht, weg te breken. Daardoor ontstond er in de bebou wing een groot gat op de plaats, waar eens die tuin is geweest en konden we ons er een voorstelling van maken, hoe het op dit punt in een ver verleden was. ZEVENTIENDE EEUW De zeventiende eeuwse panden Tweebaksmarkt 47 en 49, geschei den door een steeg met een fraai poortje uit 1641waren eens mach tige grachtenhuizen - tot 1881 wer den Druifstreek. Tweebaksmarkt en Turfmarkt nog doorsneden door het water van de schilderachtige Hee rengracht. De huizen stonden, wat je noemt "op stand" en werden nog in de vorige eeuw door vooraanstaande families bewoond. Het huis nummer 47 was dat van de Griffier van de Staten van Fries land, mr. Comelis Benjamin Me- nalda, getrouwd met Alida Adriana Holleman en vader van vier doch ters: Wilhelmina (1891Albertina (1983), Elisabeth (1895) en Hen- drika (1898). En op nummer 49 woonde jhr. mr. Comelis Jacob Speelman, die pre sident van -de Arrondissements rechtbank was. Hij was gehuwd met Elisabeth Enschedé en hij had twee Aan de kant van de Oude Ooster straat vinden we nog altijd een klei ne herinnering aan de tijd, toen het automobielbedrijf van Huizenga hier nog gevestigd was: een naam plaat boven al lang gesloten deu ren. De B slaat op de vroeger ge bruikte letter van de wijk, 49 is het huisnummer. dochters, Johanna (1847) en Riem- ke (1851). In het ene huis kwam in het begin van de dertiger jaren de drukkerij van NV De Arbeiderspers; het an dere bleef na het overlijden van jhr. Speelman in 1891 nog dik twintig jaar bewoond en wel dooreen fami lie De Vries. Vaderen moeder Simon de Vries en Eva Cohen hadden zes kinderen, Brandina (1867), Hemian (1869), Rachel (1871Jacob 1873Mau- rits (1875) en Isaac (1877). Van hen zette de oudste zoon Herman, ge trouwd met de Duitse Regina Frank, het bedrijf van zijn vader voort - hij werd koopman en pettenfabrikant. In 1912 vertrok Maurits naar Am sterdam; het enorme pand aan-de Tweebaksmarkt kwam toen leeg en te koop. Wie kwam er nu in? GERARDUS HUIZENGA Wel, de rijwiel- en automobielhan delaar Gerardus Huizenga, die af- Onlangs is een oud huis in de Leeuwarder binnenstad op een bijzondere manier in de belangstel ling gekomen. Door het wegbreken van een deel van de vroegere autogarage van Huizenga aan de Nieuwe Oosterstraat werd ons - wat de laatste zeventig jaar niet mogelijk was - een blik gegund op de achterkant van het perceel Tweebaksmarkt 49Dat was een leuke belevenis, want dit vroegere woonhuis, aan de voorkant al erg fors vervallen, bleek achter nog wel tweemaal zo breed te zijn. Plotseling stond daar, zichtbaar voor iedereen, een geweldige kast van een huis, waarvan we ons nu afvroegen, hoe die in voorbije tijden door slechts één gezin bewoond kon zijn. Bovendien moet er eens een grote tuin achter gelegen hebben, die zich zeker tot de huizen van de Kruisstraat heeft uitgestrekt. Een dienstmeisje, dat te Innsprück in het hospitaal ziek lag, meenende, dat zij den dood nabij was, heeft aan een politiebeambte een bekentenis gedaan van een reeks gewelddaden door haar bedreven. Als kinder meisje moet zij verscheidene kin deren door verstikking onder de kens om het leven hebben gebragt. Buiten alle verwachting is zij her steld en naar de gevangenis te Wee- nen overgebragt. (1880) In de Groencweg is ooit een tapper- tijtje geweest met op het raam de volgende aanbeveling: Hier hebt gij voor een billigen prijs Borstwater, jenever en anijs. De aanduiding borstwater horen we tegenwoordig niet meer - vroeger werd het voor een bepaald soort sterke drank gebruikt. De rijwielplaatjes Het liep druk hedenmiddag om streeks twee uur op het Hoekste- rend. Een paar ambtenaren van de belasting hadden zich opgesteld voorde kantoren van de gasfabriek, en noodigden beleefd verschillende fietsrijders uit even af te stappen. Aan dat verzoek werd met meer of minder welwillendheid voldaan. Wie in het bezit was van een rij wielplaatje en dat tamelijk zichtbaar aan zijn fiets had bevestigd, of het met een koordje in de hand hield, deed het met gerustheid, bijna triomfantelijk. Wie er geen had, of het in een ver scholen hoekje had opgeborgen, was minder gerust. Een der slachtoffers had wel een plaatje aan het stuur, doch hij had zijn jas er voor gehangen, dus niet zichtbaar. Toen hij was afgestegen, trok hij in twijfel of de man, die hem had aan gesproken, wel recht had. dat te doen, en hij wcnschtc het overtui gingsstuk te zien. Dat geval ontstemde den ambte naar, hij werd dus gewantrouwd. Na eenig gepraat en getwist, waar van heel wat voorbijgangers getuige wilden zijn, werd de fiets op het Ook dit werd weer zichtbaar na het slopen van de oude garage van Huizenga midden in de achtermuur prijkt een fraaie gevelsteen met gebeeldhouwde schilden van een alliantiewapen. Belastingplaatjes voor fietsers: knijper op de neus terrein van de gasfabriek bij eenige andere in beslag genomen rijwielen opgeborgen en de wielrijder ging zeer ontstemd met de jas over den arm de stad in. Het publiek, dat al gaandeweg aan groeide tot een massa, die den weg versperde, ging daama over tot wijsgeerige beschouwingen, ieder had zijn meening; een der partijen beweerde er was niet aan het voor schrift van de wet voldaan, terwijl de andere partij het wel wat kras vond, een fiets met een plaatje er aan, in beslag te nemen. Door nieuwsgierigheid gedreven liep er ook nog een plaatjeloos wielrijder, die even afstapte om eens te zien wat dat hier te beteke nen had, in het hol van den leeuw. Was die vent nu maar doorgereden, zei men, dan was hem niets ge creëerde hij een uitbouw, die, vol komen aftands en vervallen, tot voor enkele weken bleef bestaan. Al op jonge leeftijd kwam ook zoon Rintje bij zijn vader in de zaak en hij was voorbestemd het bedrijf later voort te zetten. Zijn vroege overlij den zou niet het einde betekenen van de Huizengatraditie in het auto bedrijf: zijn jongste zoon Sictzc nam op zijn beurt de fakkel over en hij verplaatste in 1965 het garage bedrijf van de Tweebaksmarkt naar de Julianalaan, waar het Automo bielbedrijf van Huizenga nu nog is. komstig was van Sint Annaparochie en die daar al heel wat opzien had gebaard door het bezit van de aller eerste automobiel: "Minsken, minsken der komt Hüzenga oan!" Gerard Huizenga, geboren in 1872 en getrouwd met Sijtske Goffes Miedema had vier kinderen, Rintje (1896), Trijntje Maria, Antje en Gerarda Goffina. Hij liet de bene denverdieping van het immense woonhuis tot garage verbouwen en offerde later ook de hele tuin achter het perceel op aan zijn bedrijf: aan de kant van de Nieuwe Oosterstraat dr proppc r.jnljt gaapje nog Laat me zoo lan(f nickloppcl

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 7