GESPRE 4 LEZERS IN DE PEN LEEWADDERS. WAAR IS DIT BEGRAAFPLAATS Wat al lang es weze su, is nou ge beurd. Der is een reis maakt deur ons kammeraden fan de bruggen. Bouke hèt gids weest, jim wete wel, Bouke, de broer van Tabe, en froe- ger hoofdkondukteur. Dusmet 'e trein naar Amsterdam. En wat se daar beleefden komme we te weten, temeensen foor soa fer het het licht ferdrage kon, want de censuur hèt knippe mutten. En ferder wurdt er afbroken en is der ferhuusd, en het hoe en wat leze jim in de ferhalen fan Tabe Ruutsje, Sjouke Suker- slak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Hein fan 't Hobbelpeerd en Minne Mager. Lange Marlen: Dus we siene Bouke foorlopig niet weer, Tabe. Wat hewwe we een lol met em had niet? Fooral die loop met 'e trein sal ons lang heuge! Minne Mager: Das waar, geeft niks. Ik must wat an em wenne, mar later, ja 't is mien mantsje hor. En feit waar, het was een skitterende dag met 'e trein. Fergeet je nooit weer. Tabe Ruutsje: Kiek, sukke mannen hewwe even ferder weest as de spoorhekken in 'e Skraans. Hij weet de weg, en hij ken de spraak. En een trein is soageseid sien tweede huus. En hij hèt em self oek om raak fer- nuverd. Wiebe: Dat is mar mooi, dat ie self oek een noflijke nasmaak had. Wiebe Poatsje: Dat is mar mooi, dat ie self oek een noflijke nasmaak had. Soms bin jou soa foor anderen in 't spier, dat je der self niet het meeste an hewwe Sjouke Sukerstak: Nee, dat had ik drekt al femomen. Bouke had sien slinger op een reuze menier. Drekt al met die ferfelende kerel, die het raamke niet open hewwe wu. Die wuddeeven best op sien fesje spuid. Minne: Wielst een paar fan ons ei genlijk de skuld waren. Roke wille, en het een paar uur niet late kanne. Dan binne jou anderen tot last! Marten: Ho, ho, Minne, wij kenne het niet helpe, datstou niet roke jnagst fan e dokter, en dat dien wief dij altied kontroleerd. Son reis is der foor de geselligheid, en bij gesellig- heid hoort een segaarke of een piep- ke tebak. Dat Iaat ik mij niet ont- minne, nee, ontnimmme. Sjouke: Dat blieft altied een moei lijke kwesje. Wie mutem skikke, as je wat bij mekaar sitte wille. De roker of de niet-roker. As der plak sat is, fien jou der wel wat op. Mar ja, die trein was op 'e heenreis smoorfol Wiebe: Ja, wat was die trein fol niet?Temeensen de tweede klas. Ik had hoog water, en toen ik een plakje socht om de eerpels af te gie ten, liep ik bij de eerste klas langes. En ja hor, ruumte bij 't soad. Het kaptaal Tabe: Och, dat hoeft niet. As ons kienders een heel skoft in 'e trein sitte mutte, betale se oek wat meer, en dan hewwe se in 'e eerste klas alle ruumte. Minne: Mar prinstsjepiëel is 't niet in orde. We komme allemaal na kend op 'e wereld, en we fertrekke oek weer met niet al te feul an. En dus mutte we daar tussen in, oek allemaal geliek weze. Marten: Minne sal het wel goed be- doele, mar soa is't niet, en soa is't oek nog nooit weest. De komme- nisten sêgge oek fan eikeneen even feul, mar dat skient oek niet te klop pen. Wie hèt in Rusland de meeste auto's? Ouwe Bres, en niet Janko Pettemanskiü Sjouke: Hoor Marten es. Mar na Swolle hadden we aardig de ruum te, en we konnen oek es even om ons hene kieke. Ik fien bossen altied wel mooi. En dan de heidevelden in 'e bloei. De netuur ken mooi weze. Wiebe: Ja, dat sei Bouke oek al, toen ie ons in dat kleine saaltsje in Amsterdam brocht. Wat gong dat er om weg niet? Ik hew het tuus mar niet ferteld. Ik sien nog die ene met die (Hier must de censuur wel knippe. Jou kanne in een nette krant niet open en bloat rukklame make foor het pomo-kontsum Tabe: Bouke is een man alleen, dat die gaat wel es met mooie maten op stap. Mar hoe fonnen jimme die rondfaartboat? Dat fon ik wel soa uit de kunst, deur die grachten en over het U. Minne: Daar hèt Hein niet feul fan sien. Die sat te slapen en te snurken. Hele bossen hèt ie omsaagd. Soms riepen de meensen om stilte, want dan konden se die gids of die uut- legger niet ferstaan. Waar is Hein? Marten: Die komt nog wel. Ja, fooral die ene Duutser wu alles goed hore. En dan brulde ie mar wer fan: Roehe, roehe. En Hein even de ogen open: Hou die de mon je, ouwe Feldwebel! En dan gong ie weer on der seil. Wiebe. En wat hewwe lekker eten bij die Sinees .Die lui konnen Bouke oek op een prik. Daar is die meneer fan die Bokma, seiden se.-En ja, om te beginnen, één fan 'thuus. O, daar is Hein. Hein fan 't Hobbelpeerd: Kom, de fergadering is al begonnen. Ik bin wat laat, mar dat is Van Agtoek wel es. Nee, se hadden mie ferteld as dat de Emmakade soa goed as al hele maal plat lei, dat daar must ik even heen. Minne: Wat seistou? Breke se de Emmakade af. Eén kant of beide kanten? O, dou bedoelst de melkfe- briek. De El-Em-Ie. Heden, heden, ik skrok der suver fan. Marien: Daar hew ik heel wat foet- stappen léggen. Een neef fan mien fader was daar sjuffeur. Die hiette oek Marten. As jonge reed ik wel es met em bij de boeren langes. Oek wel es met een maat fan em, Haaie loof ik. Tabe: Weer een stukje oud-Liwad- den fut. Naar de barrebiesjes! Ik sien nog al die melkboeren morres uutrukken. Daar en oek bij de Lij- empf. Een leger geliek met groate honnen en peerden. De hele stad deur faak. Hein: Ja, dan hewwe sukke mannen nou een leven as een luus op een hoofd met fette kusjes. Sij riede in halve winkels geliek, en jou kanne mar bij hun komme. Sij komme niet an 'e deur of het mut een heel oud of een heel jong wiefke weze. Froeger knokten se om een klant. Sjouke: Mar nog even over Amster dam, as jim het goed fiene. Sêg Hein, sag ik dij met die Mof staan te praten, toen wij fan die boat kwa men. Ik bedoel die fent, die telkens soa brulde as Hein weer sat te snur ken. Hein: Ja, die kwam op mie af. En hij sei wel honderd keer fan "biete", en dat ie eerst niet in 'e gaten had, dat ik so moede was. Ik sei: giebt niets, ik was min op de haud, ik kon de kop niecht meer tielen. Wiebe: Ik begreep dat ie met dij ergens heen wu om eh Ja, sien je wel. Ergens even sitte, en wat snaps. En wat froeg ie an dij. Min ne? Minne: Over de keuningin begreep ik. Waar se woande. Dam, Dam, Dam, sei hij. ik sei: nein, is fer- hausd. Woont nu in Haag. Dat fon ie mar niks, mar ik kon 't oek niet helpe. Daar woane se nou toch hé? Marten: Ja, en dat hèt een dure grap weest. En in den Haag mar kletse over besunige en inlevere. En hier wurde niet op een paar miljoen ke ken. Tabe: En toch sien ik dat as geld, dat goed besteed is. Ik denk dat die miljoenen derdubbel en dwars weer uut komme. Marten: Wat bedoelstou Ruutsje- man. Dou spreekst in raadsels. Leg dat es uut. Tabe: Ik sal een foorbeeld geve. As juf foor de klas staat is alles rustig, mar se is nog mar even fut, of de kienders make der een bende fan. Ja? Minne: Hèt het met de pollentiek te maken, Tabe? Is Beatrix /de juf, Tabe: Goed so, Minne. Ouwe Juliana sal wel seid hewwe: Se ma ke der in den Haag steeds faker een potje fan. Gaan der mar flak bij woanen, en hou se kort! Hein: En dat hèt blieken deen. As de ene opperteur, nee formeteur mis lukt was sette se der meteen weer een nije an het werk. Opskiete. Elke dag kost geld. Nee, Tabe hèt geliek. Dat levert geld op! Tabe: En as der een kammenet is, en der begint één te donderjagen, da- lijk bij jufTrix komme. Gien geza nik, deur werke jou! En op die me nier komt al dat geld der met rente weer uut!!! vervolg van pag. 5 plantsoenarbeiders troffen wij er ook helemaal niemand aan. De oude begraafplaats aan de Spanjaardslaan lijkt een vergeten oord - slechts voor de vogels, die de graven be vuilen, moet het hier een dorado zijn. Wat kan de gemeente Leeuwarden nu doen om aan deze onterende toe stand een eind te maken? Er zijn twee mogelijkheden. Punt IZe zou alle niet onderhou den grafmonumenten zonder meer kunnen verwijderen. Dan blijven er op de verschillende afdelingen nog maar een klein aantal stenen staan. Punt 2. Ze zou de hele begraafplaats weer terug kunnen brengen in een ordentelijke staat door de ingestorte graven op te vullen en de stenen weer recht te leggen en overeind te vervolg van pag. 4 Plotseling begon iedereen weer "echt" te praten en dat moet bij de arme Van der Goot zijn overgeko men, alsof er honderd straaljagers overvlogen. Ja, ook dat was de Klanderij - er speelden zich soms wilde tafrclen af. Harlingen Jelle Wassenaar zetten De eerste mogelijkheid brengt be trekkelijk weinig, de tweede brengt zeer veel kosten met zich mee. Het wordt een moeilijke keus. Maarmoeten we deze laatste rustplaats voor duizenden Leeu warders, van wie tientallen in een recent verleden heel veel beteken den voorde stad, niet beschouwen als een cultuurmonument, dat we dienen te behouden? Zo ja, dan sluiten we de eerste mo gelijkheid al bij voorbaat uit en zul len we krachtig moeten streven naar een spoedig eerherstel van dit ere- veld. ifc - ■KL Dil is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?' Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leeuwarders'door Fenno L. Schou- stra, f s - - v s-ï— - - i /*- i--- - I

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 9