Friesland Bank Uw eigen bank msasmssmssm Lezers klommen in de pen PAARDEN TE WATER De foto van het Vliet in 't Kleine Krantsje" nummer 391 deed mij weer heel erg aan Leeuwarden den ken. Ik was van 1937 - 1940 marechaus see in Leeuwarden en velen zullen zich mij als ruiter nog wel herinne ren. Mijn laatste overwinning als ruiter was bij de Grote Bontekoe op 15 april 1939. Maar het Vliet ter hoogte van de Koopmansfabriek, die vergeet ik niet meer. Ik weet niet meer precies wanneer het volgende gebeurde. We waren met zes marechaussees met onze paarden bij de Koopmans fabriek toen er plotseling enige meelzakken, die met de takel naar boven werden gehaald, naar bene den ploften. Vier van onze paarden, die we aan 't africhten waren en die dus nog erg nerveus waren, schrokken zo enorm, dat ze opzij sprongen en in het water van het Vliet terecht kwamen met vier van ons op hun rug. Het was erg koud water, want het ijs dreef er nog op. We hebben veeL moeite gehad om zowel ons zelf als de paarden het hoofd boven water te houden. Wij klommen in een praam en pakten de paarden vast en zo zijn we naar de kazerne gevaren waar de paarden uit het water konden komen via een schuin naar het water toelo pend talud. Er was veel belangstel ling, onder wie Annie Vriend. Deze jonge dame was kapster bij kapper Van der Kamp, vlakbij de Koop mansfabriek. Ik heb haar later veel ontmoet en ben nu al twee en veertig jaar met haar getrouwd. Ik zou het erg prettig vinden als er nu enige reactie op dit briefje zou komen en speciaal van mensen die zich Annie Vriend nog herinneren. Zij is geboren in de 5e Saskiastraat, groot geworden op de Turfmarkt en zij bezocht o.a. School 13. Wie heeft er nog een foto van een klas van School 13 waar zij ook op staat? Enige weken geleden zijn we weer eens in Leeuwarden geweest om alles weer eens te bekijken. Dit is een vaste gewoonte geworden. Den Haag J. M. B. van Oers en Annie van Oers-Vriend DE APPEL Naar aanleiding van Uw artikel "Uit de Doos met Sniepsnaren" in 't KL Kr. nummer 386 betreffende een tarievenprijslijst van Sip Cas- telein, ontvangt U van mij een prijslijst van Heck's en Ruttens Cafetaria uit 1938. Het kwam in vroeger jaren nogal eens voor, dat er paarden in de grachten vielen. De paarden, die van de weg afraakten bij Koopmans Meelfabrieken aan het Vliet, konden worden gered, deze helaas niet. De foto is gemaakt bij de Oostergrachtswal: de op hol geslagen paarden waren door het Molenpad rechtdoor het water ingerend. Wanneer ik als taxirijder een rit had naar Amsterdam was het voor mij een vaste gewoonte een bezoek te brengen aan Heek. Dat gebeurde ook op een dag in mei 1938. Om streeks twaalf uur waren wij daar en ik kreeg van mijn passagier de order om om drie uur weer voor te komen Tevens kreeg ik een appel, "want" zo zei de klant, "die helpt voor de honger en de dorst". Zoals begrij pelijk had ik best de pé in, aange zien het taxirijdend publiek anders voor de chauffeur altijd vlot en zorgzaam was. Voor eigen rekening ging ik toen naar Heek en als jongeman van ze venentwintig jaar lustte ik wel wat. De bedienster kwam bij me en vroeg wat ik wenste. Ik bestelde twee di ners a twee en zestig en een halve cent: "Mijn collega komt zo, dus dient u maar op." Zij bracht het bestelde, ik rekende één gulden vijf en twintig af en het meisje verdween. Na een kwartiertje kwam ze nog even bij me terug en vroeg: "Is uw collega er nog niet?" "O, jawel" zei ik, "hij zit hier voor me, mijn collega en ik zijn één per soon en aangezien ik erg hongerig ben, heb ik twee diners besteld. Het heeft me voortreffelijk gesmaakt en de appel, die ik van mijn klant kreeg voor de honger en de dorst, heb ik maar bewaard". "Is U nu verzadigd?" vroeg het meisje. "Nou meiske, als je het mij vraagt eigenlijk niet helemaal. Na een paar minuten kwam ze toen terug en bracht me nog een pud dinkje van de zaak als toegift. Zo was mijn zin weer aardig opge knapt, ik kon er weer tegen en de terugreis werd aanvaard. Alleen de klant werd door ons allen op de zaak verder aangeduid als "De Appel". Leeuwarden J. de Vries GROTE GEZINNEN Wanneer de vader van N. G. Uilen burg, Doorwerth, zich had bedacht, dan behoefde deze egoïstische heer of dame zich nu niet te ergeren aan -uw artikelen over grote gezinnen en was dat gezin nóg kleiner geweest. Gewoon doorgaan! Haarlem F. C. Kaller HARM EDINGA Graag wil ik even wijzen op een redactionele- of zetfout in mijn in gezonden stukje in 't Kleine Krantsje nummer 392 over Harm Edinga en Meester Bressonvoor er verder commentaar op komt. Ik heb niet geschreven, dat Harm en mijn jongste broer samen bij mees ter Bresson op school gingen. Toen Harm op school zat, School 12, zat mijn broer op de Julianaschool. Meester Bresson was, als voormalig hoofd van de Sint Vitusschool aan de Speelmansstraat toen al lang ge pensioneerd. Maar de jongens ken den deze martiale figuur natuurlijk wel. Harm was, zoals de heer Chr. Do renbos schreef, inderdaad geen minne jongen, maar hij zat altijd vol Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. kwajongensstreken, waarbij hij er soms minder goed af kwam. Herinnert Harm zich nog die zon dag, dat aannemer Giezen hem en mijn broer in zijn bouwwerk tegen over het plein van School 13 aantrof en dat hij Harm, die hij het eerst te pakken kreeg, in een volle bak met witkalk smeet, waarna hij er als een soort sneeuwpop uitkwam en zo naar huis liep? Ja, zo ging dat toen. Toch was die jongenstijd een mooie tijd, daar in de wijk Achter de Hoven. Leeuwarden Th. Weda. CONTACTEN In 't Kleine Krantsje nummer 392 heb ik enkele reacties gelezen van lezers over een paar fouten, die ik heb gemaakt in mijn artikeltje over de Smidsbuurt. Op zich zelf vind ik het erg leuk, dat het gelezen wordt. Ik hoop, dat de heer Vossenberg degene is, die ik in mijn jeugd heb gekend als Jopie Vossenberg. Dat mijn naam De Kant niet bekend was, komt omdat mijn moeder voor de tweede keer getrouwd is en wel met Jelke de Vries, stuurman bij de Stanfriesmaatschappij. Daardoor vervolg op pag. 11 DIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM Xeeuwarden, Qouverneursp'ein en SewoL 4508 ültg. S. A. Markus. De Leeuwarder S. A. Markus was de uitgever van deze, omstreeks 1900 verschenen kaart van het Hofplein met —jazeker, dat zag u goed een klein plantsoentje in plaats van het standbeeld van Us Heit. Want die Graaf Willem Lodewijk zou er pas verschijnen in 1906. De kaart is in 1903 door een P. Buys verstuurd aan ,,Den Jongeheer J. Roorda, adres Mejuffer Th. Roorda, Vloeddijk 131 Kampen" - afzender en geadresseerde zullen beiden, zo moeten we vrezen, er wel niet meer zijn.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 4