TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN MET JUF NAAR DE HEI VOLKOMEN MISLUKTE PRIJSVRAAG GESPREKKEN OP DE BRUG Deze foto moet in 1935 zijn gemaakt, toen de Jongensschool in de Sint Anthonystraat net was gecombineerd met de Meisjesschool aan het Hof plein. We beginnen bij de leerkrachten, de heer Hosper en juf Van der Heuvel. Dan Antie Swart, een onbekende, Stien van der Schoot, Tettie Hoogland, Alie Woldendorp en Geertje Faber. Op de tweede rij: leteke Castelein, Ans Straatsma uit Veenwouden, Johan Hilarius, Jacob Mantel uit Mantgum, nog een Alie Woldendorp en Renee Pinto. Tenslotte voor aan: Ida Rozenberg, Anna Grimm en Netty Jansen. vervolg van pag. 3 Reinaen ik, gezeten in de bovenste rij van het natte-his-lokaal, hadden op een keer onze enkels aanelkaar gebonden met haar ceintuur. Eén van ons moest naar beneden komen om iets over een of andere chemi sche proef te vertellen, de ander mee, hinkend de treden af. Van Kuik werd woedend en we werden meteen naar directeur Smit ge stuurd. Onbegrijpelijk, we vonden het zelf zo lollig. Onder een Engelse les hadden we metelkaar onze lippen vuurrood aangezet, Steunebrink, zelf rood aangelopen van woede, gebood ons onmiddellijk het vieze spul bij de W.C.'s te verwijderen. Oh, en dat we bij Wanda in de Oos terstraat kleine celluloid baby-pop jes kochten en die op de trappen van het Stadhuis strooiden, toen "de Big" met een juffrouw ging trou wen, die naast de school woonde. Heremientied, wat hè we weer la chen om al die zotte dingen. We vroegen ons af of we wel eens op een leraar verliefd geweest wa ren. Nou nee, eigenlijk niet of het moet op Henny Valkema geweest zijn. Ze waren al zo oud en de "af stand" tussen leerkrachten en leer lingen was in "onze" tijd groter dan tegenwoordig. Wel herinnerden we ons dat er een "nieuwe" kwam. Op zekere dag stond er een bijzonder lange, jonge man voor de klas, die ons allen hevig intrigeerde door z'n lengte. Hij heeft later naam gemaakt in de Friese Politiek, wisten ze te vertellen. En over de jongens uit de klas? Daar heb ik ze maar wat over laten pra ten, want ik bin met een jonge uut mien klas troud, he! En wat is er geworden van de jon gen, die altijd de mooiste opstellen maakte, die dan ook regelmatig werden voorgelezen? Hij is journa list, redacteur en uitgever gewor den. Ja, dat zat er heel wel in! 'k Hoop nu maar, dat mien stukje in aanmerking komt om in sien krantsje te worden geplaatst. Want destijds kostte het mij heel wat moeite een stukje in het Schoolblad te krijgen. Ik zat in de Schoolblad commissie (redactie kon je het moeilijk noemen) met lui van de H.B.S. en het Gymnasium, 't Was moeilijk om je te handhaven tussen al die geleerden. Nee, mijn school tijd was niet mijn mooiste tijd. Een zenuwachtige tijd, die crisisjaren voorafgaande aan de oorlog 4CL45 Als we commissievergadering bij mij thuis hadden, zochten mijn moeder en ik uit allerlei doosjes twee kwartjes bij elkaar. Daarvoor kocht ik dan een doosje Laurens si garetten voor een kwartje en een paar Brosrepen bij Bensdorp op de Nieuwestad. Want het moest bij mij thuis net zo zijn als bij de anderen. De gymnastieklessen van Juf Kui pers gaven gelukkig steeds weer nieuwe moed om aan de hoofdvak ken te beginnen. En 't moet gezegd, we hebben heel wat geleerd, daar op de Wissesdwinger. GOED GEGAAN 't Is ons allemaal goed gegaan. Al lemaal getrouwd, kinderen en de meesten Oma! Dat was het toch, wat onze ouders voor ons wensten? Nou dan! Aan het eind van deze feestelijke dag was een diner gepland. Juf Kui pers, (Hieke noemen we haar nu) zei na afloop: "Meisjes, ik ben zo blij, dat we vandaag onze vacantie van veertig jaar geleden met zo'n extra mooie dag hebben verlengd. Veertig jaren blijken achteraf maar een heel korte tijd te zijn. De op nieuw gelegde kontakten zullen al licht bestendigd worden." Tot slot gaf Hieke ons nog een gymnastiekles, zoals ze die tegen woordig aan bejaarden geeft. Maar we zijn nóg niet bejaard. We staan nóg midden in het leven. Het leven heeft ons nóg nodig. En na deze zorgeloze, blijde dag gaan we er weer opnieuw tegenaan Het is niet alléén voorbeeld willen zijn. Het is meedenken, bewust mee strijden tegen al het onrecht in de wereld. Vrouwen van onze leeftijd hebben veel voor op jongere gene raties. Wij hebben tijd, wij hebben ervaring, wij hebben moed, wij kunnen helpen, wij zijn kreatief. Wij zijn er nog. Het thema voor deze dag was: ik heb wel herinneringen, maar dat is niet genoeg. Lochem Sarrie Nicolai. Om het de echte speurneuzen onder onze lezers wat moeilijk te maken hebben wij de vorige maand in 't Kleine Krantsje drie foto's afge drukt, waarop slechts fragmenten van gevels waren te zien. Wij had den verwacht, dat deze plaatsen in de stad wel te vinden zouden zijn, maar daarin hebben we ons lelijk vergist. Er kwam maar één inzending bij ons binnen - van de heer Th. Weda, Canadezenlaan 20 te Leeuwarden - en die heeft geen kans gezien alle drie plaatsen in de stad te vinden. Maar twee foto's spoorde hij toch wel op: het fragment van de eerste foto vond hij bij het pand Noordvliet 19 en dat van de tweede in de Bagij- nestraat naast het verfpakhuis van Vossenberg. Alleen het derde punt heeft hij niet herkend; deze foto was gemaakt in de Buimaniastraat. Daar wij van andere abonnees taal noch teken hoorden, moeten we wel concluderen, dat dit prijsvraagje als probeersel een jammerlijke misluk king werd - de foto's zullen beslist beter herkenbaar moeten zijn. Hoewel de heer Weda ons dus een van de drie antwoorden schuldig bleef willen wij hem toch belonen met een deel van de prijs, die wij hadden uitgeloofd - hij krijgt drie antieke afbeeldingen", posters in het formaat 40 x 60 centimeter van het oude Heerenwaltje, de Turf markten de Nieuwe-of Sint Jacobs- toren die in de Grote Hoogstraat heeft gestaan. vervolg van pag. 9 Fokke: Alleen ik loof wel, dat se meer flees an hur hadde dan Joze- fien fan Albert sien late ken. Ja, van Dalsum. Se laat wel wat meer sien dan froegerdeurde beugel kon, mar het is de magere kant het naast. Hein: Fokke denkt oek met de sla gers fan de En-Vee-Es Ha, nee even anders, nou goed: Hees is kracht!! Hewwe jim wel es naar de Liwwad- der piraat keken? Nachts as de Duutse tee-vee op houdt? Poe, poe, dat naait er soms uut! Sjouke: Suks is ons feuls te laat. Het ouwe meens fait soms foor negenen al bij de tillefizie in slaap. Dan mut ik em harder sette, soa snurkt se. Wie be: Die fan mij laassen oek. Se was onder Dallas in slaap fallen. En met het laaste sjoemaal komme de ogen weer open. Gelukkig sei se. Ik hew krekt soa raar droomd fan die verskrikkelijke Jee-Er. Mar nou ken ik gelukkig met die goeie Harmen Sieso op bed!!! "En dit" zei de gids, "was de cel, waarin misdadigers levend werden ingemetseld. Door het gat kregen ze het voedsel aangereikt. Zolang de misdadiger nog leefde gaf hij het bakje leeg terug, gaf hij het terug met het voedsel er nog in, dan was dat het teken, dat hij dood was".

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 11