NA VEERTIG JAAR NOG EENS MET JUF DE HEIDE OP 'T KLEINE KRANTSJE ORIGINEEL INITIATIEF Och heden, dat hadden mien vader en moeke nou nog es moeten zien. Dat ik na veertig jaar weer net als toen met juf en de meiskes over de hei fietste in de buurt van Nij verdal. 25 augustus 1941 waren we hier ook. Na het eindexamen Mulo, met de diploma's op zak, waren we met z'n tienen op de fiets van Leeuwar den naar Nijverdal getogen, om daar in een huisje een week vakan tie te vieren. "We", dat waren juf Hieke Kui pers, Reina v. d. Meulen, Wiep Drost, Co Pabon, Betty Hooger- beets, Ans Swart, Nel Huisman, Appie Postma, Sarrie Nicolai en Annie de Vries. De negen meisjes hadden bij elkaar in de klas (4c) gezeten en tijdens de examentijd het plan gesmeed om na de examens es fijn met elkaar op stap te gaan. Een huisje was gauw gehuurd, maar on ze ouders gingen er niet zonder be denkingen mee akkoord. "Allenig met meiskes - en dat. in dese tied-gien sprake van!" 'tWas immers "oorlog"! Nou dan met jongens? Stel je voor met jonges uut je klas met vakansie gaan, "gien denken an". JUF KUIPERS Dus werd juf Kuipers gevraagd of ze mee wilde gaan om op ons te passen. Nou, dat wou ze wel. Onze gymnastiekjuf was een fleurige, sportieve vrouw. Daar zouden we geen last mee krijgen, zij misschien wel met ons. Juf nam Friese-klei-aardappels mee uit Stiens. Dat was dus ook al heel wat. We namen allemaal wat extra bonnen mee en zakken vol met riest! Dat kon je in het begin van de be zettingstijd zeker nog wel aardig krijgen. Hoe het allemaal precies ging, weet ik me niet meer te herinneren. Onze ouders hadden daar meer zorgen over dan wij, als zestien-, zeven tienjarigen. Op 't laatst hadden we een kist vol met eerpels en andere De meisjes van toen: Reina van der Meulen, Wiep Drost, Co Pabon, Betty Hoogerbeets, Ans Swart, Nel Huisman, Appie Postma, Sarrie Ni colai en Annie de Vries. etenswaren. De kist werd vooruit gestuurd en is goed in Nijverdal aangekomen. Er heeft beslist ook meel ingezeten, want op een goeie dag hebben we bijna honderd panne koeken gebakken. Daama kregen we vreselijk ruzie. Een paar meiden wilden de pannekoeken niet eten, die hadden waarschijnlijk aan de baklucht al genoeg, of ze lustten ze echt niet, weet ik veel. Maar 't werd een reuze herrie! Juf kwam tussenbeiden en toen wij na het eten een fietstochtje maakten, moesten de dwarsliggers voor straf de W.C. schoon maken en de boel opruimen. Waar we allemaal gek op waren, was riest met appeltsjes, brune su- ker, kaneel en een stukje roombut- ter. Het bleek nu, in 1981, dat we het allemaal nog als een lekkernij beschouwen en als we het es een keer klaarmaken, het reisje naar Nijverdal ons dan voor ogen sche mert. Alhoewel onze kinderen liever rijst op z'n Indisch of Chinees eten. Edoch, ondanks het mislukte pan- nekoek-festijn. werd het een reuze leuke vakantie. We gingen naar een dwaaltuun in Hellendoom, maakten een tochtje naar de Lemelerberg. We renden op en af de hellingen van het "Ravijn", naast ons somer- huusje. 's Avonds spookten we op een ladder, in witte lakens gehuld, bij elkaar voor de slaapkamerra men We joegen elkaar de stupen op het lief. 's Morgens klapte juf in de handen en traden we in zelfge maakte pyama's naar buiten voorde ochtend-gymnastiek. Op de melodie van een inderhaast zelf gemaakt clublied maakten we gekke danspasjes en waanden we ons minstens in Hollywood als een stel uitverkoren revue-girls. Juf kroop dan handig op een grote steen, in aanbidding van de zon en zo speelden wij ons sprookje te midden van de dennebossen. Onkundig van al de vreselijke din gen, die er in de verte om ons heen gebeurden. Zo viel het mij nu op, dat bijna niemand van ons nu meer wist dat Dora de Bruin, die ook bij ons in de klas heeft gezeten, voor tijdig van school was gegaan, omdat ze als jodin geen examen mocht doen. Dat ik het mij herinner komt denk ik, omdat ik haar altijd op za terdag (dan kwam zij niet op school) in de middaguren het huiswerk, dat we die dag hadden opgekregen, kwam mededelen. We namen dan vaak samen wat lessen door. Ik mocht altijd een lekker chocolaatje uit een zilveren schaaltje nemendat op een deftig gedekte tafel stond. Haar moeder vroeg dan of ik de lichtschakelaars om wilde draaien. UIT OOG VERLOREN Zo haalden we nog vele herinnerin gen op, al fietsend over en picknic kend op de hei. De meesten van ons hadden elkaar na 1941 volkomen uit het oog verloren. Die leuke vakantie van toen was ei genlijk het enige wat ons nu een gevoel van saamhorigheid moest geven. Maar 't aardige was, dat we meteen allemaal weer in onze vroe gere rol vervielen en herkenbaar voor elkaar werden. We waren echter niet meer met ons tienen. Co Pabon is enige jaren terug overle den. Annie de Vries woont al jaren in Amerika. Ze onderhoudt min of meer geregeld contact met enkelen van ons. Zo had ze ook voor deze dag een bijdrage in de vorm van een harte lijke brief, waarin ze meedeelde in gedachten met ons mee te fietsen, echter zonder last van zadelpijn te zullen krijgen. Dat viel ons fietsers trouwens reusachtig mee. Hoewel twee van het stel in geen vijftien jaar opeen fiets hadden gezeten, hebben we geen klachten gehoord. Reina had de verloren gegane adres sen van ieder opgescharreld, zo waren we nu met z'n achten op pad door bos en hei, alsof er geen veer tig jaren tussen lagen. Juf was he lemaal dezelfde en fietste, sportief als immer, met ons mee. Na enige tijd stapten we af bij een boerderij om een kopje koffie te drinken. We zagen niet meer de rimpelsjes en kilo's, die er bij waren gekomen in de loop der jaren. Ieder leek gien spat veranderd. We zongen weer als vanouds de bij Krips geleerde liedjes, zoals "Heer Langoor" en "As in us Doarpke de Optocht foarby gjit" (rombom, rommelommelom). We deklameer- den "Mouringh die de Vrije Sche pen van de Sevenlandse Buurt, veertig jaren onbegrepen, onbekro- pen heeft gestuert'van Constantijn Huygens. "Holland ze zeggen" van Potgieter, "Erlkönig" van Goethe, "War einst ein Knecht ei- ner Witwe Sohn" van wie? "O krink'lende wink'lende waterding met 't zwarte kapoteken aan" van Guido Gezelle en weet ik wat al meer. We haalden herinneringen op aan school-sportdagen op het nieuwe Cambuur. Waar Betty, Nel en Rei na voorwerkten "op platte wagens voor de hoofd-tribune opgesteld (er was in die tijd alleen nog maar die ene tribune). De Knots-oefeningen, de vrije-oefeningen op "Koning Voetbal". We herinnerden ons al lemaal nog dat hele lange uur ge schiedenisles, waarbij de leraar voor de klas heen en weer liep met een wit bandje, bungelend uit z'n gulp. Hetgeen ons danig op de ze nuwen werkte en lachkrampen van jewelste veroorzaakte. De beste man had er geen weet van, of toch heeft ie misschien gevoeld dat er iets loos was. Hij ging even de klas uit en kwam daama zonder bandje terug, zodat we opnieuw de zenu wen kregen. Zoiets is tegenwoordig beslist onvoorstelbaar. Nu zou ie dereen hem daar rustig op hebben gewezen. Gelukkig dat onze kin "Piet", zei de meester, "als ik jouw vader honderd gulden leen en hij belooft me maandelijks twintig gulden terug te betalen, hoeveel heb ik na drie maanden dan nog te goed?" "Honderd gulden", zei Piet. "Ach jongen", zei de meester, van rekenen heb je niet het minste be grip". "Wel degelijk", antwoordde Piet, "maar u hebt niet het minste begrip van mijn vader De dames van nu: Juf Hieke Kuipers, Reina, Wiep, Betty, Ans, Nel, Appie en Sarrie. deren met al die bespottelijke taboes niks meer te maken hebben. vervolg up pag. II voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland f 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld: 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, worden au tomatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3