J. Das Co bv Friesland Bank C\)djüundt my faw - Uw eigen bank ONDERHOUDSWERK Aannemersbedrijf Tel.05100-29151-22835 b.g.g. 60963-62102 zodat het alleen al daardoor een be tere samenleving was. Terecht zegt de heer Uilenburg dan ook dat de geweldige overbevolking vele nare gevolgen met zich meebrengt. Zo bezien is er alle reden tot bezorgd heid, al is het nog verontrustender, dat blijkbaar de overheid en een groot deel der bevolking zich over dit probleem geheel niet bezorgd maken! Haarlem P. Zwerver GROTE GEZINNEN De ontboezeming van de heer Ui lenburg onder bovengenoemd hoofd in 't Kleine Krantsje 392, heeft mijn verbazing in tweeërlei opzicht gewekt. Ten eerste door het verwijt aan de redactie, die derge lijke foto's toont én door de moti vering daarvan door de inzender en ten tweede door het ontbreken van een reactie daarop door de redactie. Ik wens „hierover geen boekdeel te schrijven", maar wil mij beperken tot enige korte reacties. De heer Uilenburg schrijft: „de foto's doen mij zeer antipathiek aan. „Het zijn deze mensen die ons hebben opge scheept met de geweldige overbe volking van thans" etc. Kom nu meneer Uilenburg, dit is een ridi cule aantijging! Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen Dit is de foto van de vijfde klas van de St. Elizabethschool, die aanleiding gaf tot een weerzien na 40 jaar. Hier komen de namen: Milia Houtsma, Fronie Meeuwsen, Saakje Smeding, Alie Zondervan, Lucy Vijver, Annie Terpstra, Lieske Spijkerman, Marielje Sloot, Agatha Damsma, Maaike Langendijk, Marietje ten Hulscher, Battie Terpstra, Jopie Zalmstra, Ginie Zalmstra, Tecla Terenstra, Lieske van der Harst, Trees Lolkema, Klaasje Hottinga, Matthie Jansen, Trees Hoekstra, Mientje Thomassen, Dora Muizer, Gretha Rauwerda, Trienke Draaisma, Tinie Huisman, Rennie Henkes, Grietje Drijver, nog een Gini Zalmstra, Jeltje Witteveen, Mientje Veldman, Marietje Norberhuis, Gientje Schrage en Ali Schoffelmeer. Tegen de deurpost: juffrouw Mulder. PIETERSELEEWALTJE In vroeger jaren werden er veel reisjes georganiseerd door scholen en buurtverenigingen. Vaak ging dat naar het bos van Ypey te Zwar- tewegsend. Tegenwoordig gaat het zo ver als het mogelijk is en het buitenland is dan zeer in trek. Bijgaand is hier nog een foto van de buurtvereniging van het Pieterse- liewaltje e.o. Vele namen zijn be kend maarde foto dateert uit 1916 - '17. Hier volgen ze van achter af: De Jong, Jongedijk, W. Jongedijk, juffrouw De Jong, juf frouw Gramsma, R. Elzinga, De Beer, juffrouw De Jong, Sde Jong Bloemhof, vrouw Groen, Groen, dan juffrouw De Jong, vrouw De Jong, juffrouw De Jong, vrouw De Bruin, Willem Elzinga, eigenaar van deze foto, vrouw Elzinga, on bekend, vrouw De Beer, vrouw De Jong, juffrouw De Ruiter, vrouw De Ruiter, juffrouw Bloemhof, P. Bloemhof, vrouw Bloemhof, vrouw Gramsma, juffrouw Grams- ma, juffrouw Groen, K. Gramsma, G. de Bruin, A. Gramsma, H. El zinga, P. de Jong, J. Jongedijk, Klaas de Jong en Y. de Jong. Reacties van kennissen of familie zijn van harte welkom. Leeuwarden Jac. Bakker GROTE GEZINNEN Met hetgeen de heer Uilenburg schrijft onder het motto „grote ge zinnen" ben ik het volkomen eens en ik denk velen met mij. De over bevolking heeft inderdaad de on leefbaarheid van ons kleine land doen toenemen. Zeer juist is ook wat de heer Uilenburg stelt, n.l. dat ons kleine land eigenlijk niet meer dan tussen de vijf en tien miljoen mensen zou moeten tellen, doch ook dan zou de leefbaarheid al een weinig worden aangetast! Ander zijds kunnen we niet alleen de grote gezinnen van toen verantwoordelijk stellen voor de chaotische maat schappij van nu. Veelal waren het de kerken die geboortebeperking tegen stonden. Ook mogen we niet vergeten dat in de meeste gevallen, zelfs bij grote en zéér grote gezin nen, sprake was van orde en regel, m.a.w. er werd aan goede opvoe ding gedaan en dat is iets waar het in onze tijd maar al te veel aan hapert met alle gevolgen van dien. Toen malige regeringen hebben destijds de emigratie bevorderd, teneinde wat ruimte te doen scheppenen ook voor de toekomst der jongeren on der hen. Nadien hebben we in ons kleine land echter enorm veel mensen uit allerlei landen moeten opnemen en huisvesten, waardoor de bedoeling der emigranten, n.l. een te dichte bevolking te voorkomen, teniet werd gedaan. Over het algemeen hebben Nederlanders thans niet meer zulke grote gezinnen, omdat bij velen het begrip ontstond dat hiermee tegemoet werd gekomen aan de wens der overbevolking te verminderen Daar de meeste men sen, uit andere landen hierheen ge komen, veelal wél wat grotere ge zinnen hebben, is ook hierdoor weer sprake van toenemende bevol kingsgroei! Ik kan mij de veront rusting van de heer Uilenburg die naangaande wel voorstellen. Maar we kunnen steeds weer in het Kleine Krantsje lezen, dat in vroeger jaren ondanks veel soberheid en armoe de, ondanks het gebrek aan het vele goede en luxe van thans, en zelfs ondanks de grote gezinnen en dus vele kinderen er destijds ook meer orde en regel, meer respect voorou ders en allen die boven je stonden was, en ook meer politietoezicht. Welke u trouwens zelf even verder in uw betoog logenstraft door te stellen dat de geweldige overbevol king mede is veroorzaakt door de enorme ontwikkeling van de biolo gische- en medische wetenschap. Overigens zij opgemerkt, dat in sommige westerse landen zorg is gerezen over de gevolgen van de sterk toegenomen geboortebeper king. Uw opmerking, dat u "als enige op lossing ziet, dat een atoombom zal moeten worden gebruikt", is naar ik hoop niet ernstig te nemen! Prog noses van wetenschappers van een bevolking over b.v. 100 jaar, blij ken nu al te zijn achterhaald door recente ontwikkelingen welke men niet had voorzien. Uw visie is een typisch voorbeeld van wat men tegenwoordig „doem denken" noemt. Spaar s.v.p. in elk geval het „Kleine Krantsje" voor dergelijke beschouwingen; het is m.i. hiervoor niet bedoeld. Hiermede wil ik graag het eerste aspect van mijn reactie beëindigen en even terugkomen op mijn tweede oorzaak van verbazing, n.l. waarom geen reactie van de redactie, des noods in de vorm van een korte voetnoot. Ik geloof n.l. dat 't Kleine Krantsje veel lezers ontzettend deugd doet met ook deze - thans ten onrechte zo aangevallen - foto's en artikelen. Evenals alle andere foto's en arti kelen illustreren zij slechts hoe het vroeger was. Of dat goed of slecht, beter of minder dan thans was, blijft terecht en gelukkig onvermeld. De lezers zullen daarover zelf wel oordelen en dat ongetwijfeld vaak doen. Laag Soeren C. Reenalda Het ingezonden stuk van de heer Uilenburg heeft ons zó ver baasd, dat we met de mond vol tanden stonden. Red. 't KI. Kr. WEERZIEN NA 40 JAAR Zaterdag 12 september was er een reünie in het Vervoerscentrum te Leeuwarden. De aanleiding was een foto van de vijfde klas van de Sint Elizabethschool aan de Grote Kerk straat. Een paar dames, onder wie Alie Zondervan, Milia Houtsma en Trienke Draaisma gingen aan het werk om hun oude klasgenoten op te sporen en dat lukte best. Het werd na precies veertig jaar een geweldig weerzien, waarbij natuur lijk allemaal oude herinneringen werden opgehaald en sterke verha len werden verteld. Jammer was het, dat juffrouw Mul der, de lerares, niet aanwezig kon zijn, want het was grotendeels haar verdienste, dat er zo'n goede band was tussen de leerlingen, die nu ook bijna allen aanwezig waren. Dat de reünie een succes werd blijkt uit het feit, dat iedereen het er roe rend mee eens was, dat het evene ment te zijner tijd moet worden her haald. Leeuwarden Lucy Vjjver Het volgende K.K. verschijnt op 7 november 1981

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 4