GRATIS FOTOBOEKJE VOOR GRATIS MEELEZERS 20 um ket... O rnrnrm SÊGfl®®©^ door zelf abonnee te worden IAAT DAT MAAR AAN ONS OVER! „PINKIE": UNIEKE FIGUUR ALBERT BAKKER OVERLEDEN 't Kleine Krantsje doet een klemmend beroep op alle GRATIS MEE LEZERS om nu een bijdrage te leveren tot het instandhouden van 't Kleine Krantsje Voor wie daartoe besluit hebben wij twee verrassingen: 1. U krijgt 't Kleine Krantsje tot 1 januari 1982 GRATIS toegestuurd. 2. U ontvangt per ommegaande GRATIS het pas verschenen boekje: "Leeuwarden, ach ja, zo was het met zestien prachtige foto's (formaat plm. 17 x 23 cm) van markante punten uit het oude Leeuwar den, zoals het er nu niet meer is. Op het girostrookje moet U beslist wel vermelden: EX-MEELEZER NIEUWE ABONNEE Zonder deze toevoegingen kunnen wij U het boekje niet toesturen. Deze aanbieding geldt zeer nadrukkelijk tot en met 31 december 1981 en vervalt daarna. Giro: 98.10.62 ten name van 't Kleine Krantsje Leeuwarden. WU KOMEN GRAAG BUUOVERDEVI0ER! Dit is een verkleinde afdruk van de voorpagina van het pas verschenen nieuwe fotoboekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het Gireer dus onmiddellijk 27,50 voor Het abonnement tot 1 januari 1983 en U zult er U zelf en 't Kleine Krantsje, dat U zo graag leest, een grote dienst mee bewijzen. vervolg van pag. 1 winkeldeur openging ontstond er een snel tikkend geluid. Iedereen keek en loerde naar zijn etalage! De winkeliers van de Voorstreek be zorgde hij het idee van de „Groen tjes". Dat was een reclame in de Sinterklaastijd. De klanten kregen bij aankoop van de winkeliers een aantal „Groentjes", bonnen, die later recht gaven op fraaie prijzen. Het werd jarenlang een enorm suc ces. Als secretaris van de Vereni ging Voorstreek Vooruit voegde ik er de slagzin: „Honderd zaken en duizenden artikelen" aan toe. Aan het brein van de unieke fi guur van Frans Veenstra ontsproten onder meer plannen voor dagreisjes en rondvaarten met accordeonmu- ziek; zelf ging hij deze tochten or ganiseren. Hij verkocht sigaartjes met het merk Sopla van een fabriek die zelfs een gammel vliegtuigje liet opstijgen van het vliegveldje aan de Kalverdijk. Het publiek leek vlie gen toen nog levensgevaarlijk toe en de enige klant van de aviateur werd Frans Veenstra zelf. Daartoe tooide hij zich met een baret en stofbril en zo zweefde hijtriomfantelijk in de open cockpit, over de scheve toren- stad. Intussen was het tijdstip van de vlucht in de hele stad bekendge maakt en iedereen zwaaide en las op de vleugel: Sopla. De grappenma kers spraken over „Stinkt Ontzet tend Probeer Liever Andere"maar nog weken lang hoorden z'n klanten in de kiosk de luchtreiziger in kleu ren en geuren vertellen van zijn reis Daarna was Frans Veenstra de al lereerste die in Leeuwarden het ge heimzinnige geluid van de radio liet horen. Door schuivende honing raatspoelen produceerde hij voor zichtig fluitend een Mexicaanse hond en muziek. In het binnenste van het toestel flitsten blauwe lam pen op en aan - met ingehouden adem was ik er, als een jongen van een jaar of tien, getuige van! Toen de kiosk op de hoek van de Ko ningstraat, deze „spleet in de muur" te klein werd, verhuisde Frans Veenstra naar een winkel aan de andere kant van de Voorstreek en ook daarfakte hij de zaken met elan aan. Hij begon er met het aanleggen van centrale verwarming en naar het bekende, populaire muziekstuk „Eintritt der Gladiatoren" schreef Veenstra in zijn openingsadverten tie: „Eintritt der Radiatoren". In tussen had hij de pui van zijn zaak van automaten voorzien. Door een luikje werden desgewenst guldens voor kwartjes gewisseld, zodat na sluitingstijd de verkoop gewoon door kon gaan. Een evenement in Leeuwarden was de geregelde rookwedstrijd, waarbij het er om ging zo lang mo gelijk een sigaar of een pijp bran dend te houden. De club heette „Trek Trek" en de landelijke kam pioen was Opa Klijzing. Frans Veenstra was de grote man achter deze merkwaardige vereniging. Ook had hij een fotoontwikkelcen trale. Een opzienbarende zaak was zijn idee over kleurenfoto's. Daar voor bracht hij speciale setjes op de markt, waarmee je van een zwart- witafdrukje iets bijzonder leuks kon maken. Op de kermis stond Veen stra altijd met een sigarenkiosk, die door een vrolijke en goedlachse dochter en zo nu en dan ook door een nichtje werd „bemand". Door een toeval fascineerde me een artikel uit Focus over een heer Alberda, die patent gekregen had op een uitvinding op het gebied van stereo fotografie. Enige weken daar na kon ik zelf in Italië een dergelijk toestel kopen. De fabriek stond na melijk in Italië - Duplex heette ze. Ik experimenteerde ermee en Frans Veenstra had er bijzonder veel be langstelling voor. De groothoeklen zen gaven een prachtig beeld in drie dimensies. Je loerde door een kij kertje en je kon dan het volledig gekleurde beeld als het ware zo beetpakken. Bovendien was het heel eenvoudig. Het was ook goed koop, omdat je vier en twintig ste- reobeelden op een film kon maken. Hoewel ik bij het project geen fi nanciële baten had was de opzet uit gekiend en de verkoop en reclame door mij in Hollandse tekst uitge werkt. Veenstra maakte een con tract voor de import en hij verkocht honderden toestellen. Jammer, dat er later voor mij zelf geen projector meer te bezetten was. NAAR AMELAND Na z'n vijf en zestigste verhuisde Veenstra naar Ameland om ook daar in een foto- en sigarenzaak het een en ander te blijven doen. Toe vallig hadden in die tijd alle eilan ders een pasje nodig om reductie te kunnen krijgen voor de boot. Alle eilandbewoners hebben toen een pasfoto moeten laten maken - bij Veenstra uiteraard! Tenslotte: voor de geheelonthou ding was Veenstra een enthousiast voorvechter. In principe verfoeide hij de drank. Frans A. Veenstra: een unieke Leeuwarder! Henk Rijpkema Nog onverwacht is begin deze maand op vijf en zeventigjarige leeftijd overleden de heer Albert Bakker uit de Marssumerstraat in Leeuwarden, een echte bekende fi guur in de stad. De heer Bakker heeft z'n hele leven in de horeca gewerkt; eerst was hij kelner in het nu al lang verdwenen hotel Phoenix aan de Sint Jacobstraat, later werkte hij vele jaren als kelner in de Har monie. Om gezondheidsredenen heeft hij daar zijn werkzaamheden vroegtijdig moeten beëindigen. De heer Bakker, een zeer beminne lijk man, had tal van hobby's, waarin hij zich helemaal kon uitle ven. Zo zette hij op verschillende terreinen uitgebreide verzamelin gen op; waarbij vooral de oude Leeuwarder veemarkt, de horeca in Leeuwarden en de Friese molens zijn belangstelling hadden. Daar voor hanteerde hij ook zelf de ca mera, waarbij hij, met name met zijn molenfoto's, dikwijls frap pante resultaten boekte. Speciaal voor 't Kleine Krantsje heeft hij met heel veel moeite de namen achterhaald van tal van kin deren, die voorkwamen op oude foto's, die in vroeger jaren in ver schillende buurten in de stad zijn gemaakt. De hierbij afgedrukte foto van de overledene dateert uit de dertiger jaren, toen hij nog in het Hotel De Phoenix werkzaam was. Wij hebben er een machine voor. DeTapisteam Een machine die hel tapijt als het ware 'wast Het vuil tot diep uit het tapijt verwijdert De vloer praktisch direct loopdroog' maakt. Zonder resties vuil Geen gebruik van shampoo, dus geen snellere hervervuilmg Ideaal dus Want tapijt wassen is nog altijd de beste methode om de vezels helemaal schoon te krijgen' Wij doen 't snel en voordelig. Als u vandaag belt. komen we morgen even bij u langs om een afspraak te maken Alles wat u moet doen. is te zorgen voor ontruiming van de te reinigen oppervlakte De rest doen wij voor u Goed. snel en voordelig' Ook meubilair! Met de Tapisteam doen we niet alleen tapijt, maar ook bankstellen en ander meubilair. In alle gevallen geldt echter, éénmaal Tapisteam. altijd Tapisteam Dat is beter voor uw tapijt' Vraag informatie bij Kantoor en huisadres Gespecialiseerd in dagelijks en Groningerstraatweg 206 periodiek onderhoud van kantoren. Leeuwarden scholen bedrijven enz glazenwassen Tel 05100-60401 bgg 36560 tapxjt- en gevelremiging Verder alle voorkomende schoonmaak werk za am heden Lid AWS

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 7