GESPREKKEN OP OPGAVE WAS HAAST NIET OP TE LOSSEN DE BOER EN ZN. AUTOSCHADE de randweg bv ONZE FOTOPRIJSVRAAG UQmu s middags besteld VERHUISBEDRIJF W. Expeditie WHBS Verhuizingen 's morgens gebeld Transporten LEEUWARDEN - Adr. Brouwerstraat 1tel. 21249 52778 De mannen binne naar Goutum weest. Hoe faak salie se nog es over Kees Lotsje prate? Trouwens, der komt al weer een Fokke opdraven een oud-Liwwadder, die op 't ouwe nest werom komt. Blieft ie bij de brug kommen? Dat zal de tied lere, soa as jou oek lere kenne fan straat namen. O, nee? Lees dan mar wat ons brugmaten ferhandele tot en met hun tillefizie-erfarings. Wie? Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje. Lange Marten, Minne Ma ger, Hein fan 't Hobbelpeerd en o ja, Fokke. Sjouke Sukerslak: Tabe, nerges om. mardou hest mooi sproken in Gou tum. Het is wat raar seid, mar dat had Kees self nog es hore mutten. Mar ja, dat ken niet as jou self eh nou ja. Minne Mager: Sjouke hèt geliek. De femilie had het oek hartstikke mooi fonnen. Sien suster fertelde mie dat toen ik bij hur was om sien laaste biebeleteekboek op te halen. Hij hèt gien kaartsje meer in 'e Beurs. Wiebe Pootsje: Kees Lotsje. Ik mocht em altied graag lije. Rustig mantsje. Nooit trouwd weest. Su em nooit opwiene of druk make. Al gebeurde der nog soa wat ergsKees sei altied: Het sal je lotsje marweze. Tabe Ruutsje: Sien suster hadde mie nog een paar dingen uut sien leven ferteld. Hij skient oek een paar keer wat ferkering had te hew wen. Ja. Mar hij wu toch liever op em self blieve. Eigen baas!! Lange Manen: Kenne jimme die fent daar? Nee, daar. Die is al een paar keer langs lopen. En mar kwaans-kwies koekeloere. Nou sal't weer weze. Minne: As ik het goed sien, is dat Fokke. Ja, seker. Dat is Fokke. Wat mut die hier? Hij woant hier al in gien jaren meer. Hee, Fokke, bistou dat? Fokke: Dus toch. Ik docht al; is dat Minne, of is dat Minne niet. Dou bist wel es dikker weestouwe man En dit binne maten of eh- Tabe: Wij stane nou en dan bij dizze brug te klasjenéren. Ik sei de gek, Tabe gepensionneerd glassetter. En hier is Sjouke. Miskien hewwe jou as kien op het ies wel sukerslakken fan sien fader of sien groatfader kocht. Wiebe: Ik kan jou wel. Jou woanden froeger in 'e Skalburgerstraat, op de Paul Kruger. Jou fader had een bak- kerskarre fan ehbakker de Roos, nee fan Vonk. In elk gefal daar in 'e buurt. Fokke: Skalkburgerstraat is goed. Tien punten. Jou saten oek op 'e Tuuntsjeskoal? Later gong ik naar Skoal Vier. Wat lere en op een kantoor. En nog weer wat lere, en bij de belastingen werke. En dan mar overplaatst wurre Sjouke: Dus jou hewwe de laatste jaren hier niet toehouden? O, je woanden het laast in Appeldoorn. En nou hier weer. De Oldehove trok. Met pusjoen? Marten: Be loof niet, as dat dizze man al an de A.O.W. toe is. Sien je wel, Twee-en-sestie. En gebruuk maakt van de VUT. Dat hoor je meer. Vut, en vut en dalijks werom naar't ouwe stee. Minne: Ik su sêgge: welkom Fokke Vutman. Klein grapke. Jou gongen wel met mien ouwste broer op stap. Just Sjoerd. Die sit in Australië. Nee, ik bin uutpoept. W.A.O. weest wel. Mar we leve nog! Fokke Vutman: We hadden altied een mooi ploegje. Mar Minne sien ouwelui waren an 'e strenge kant. En dan mocht Sjoerd soms Satterus- savus niet fut. En dan stonnen wij foor hun huus te singen: Jij komt vanavond de deur niet meer uit. Eh, hoe Tabe: Je broek is geskeurd, en je hemd hangt er uit. Ferder weet ik het oek niet meer. Dat was in froe ger jaren een bekend fersje. Dus dat songen jim dan bij Minne foor't huus. Minne: Ik weet het nog best. En dan was mien fader poer. Hij hèt jimme oek wel es wegjaagd. Mar dat was wonderoalie op het fuur fanself. En Fokke, bist oek trouwd? Fokke: Trouwd weest. Wel een jaar of twintig. T ree kienders. Fan bei de soarten één. Mar op 't lange laast akkordeerde het niet goed meer. Affijn, de kienders raakten de deur uut, en toen bin wij mar skeiden. Hein fan 't Hobbelpeerd: Het ken hast niet, mar anders su ik sêgge: daar staat Fokke: Ferrek, het is em!!! Fokke! Siest het wel? Nee? Even diep denke, ouwe seun. Wie bin ik? Het staat op 'e brug, en het praat. Hahahaü Fokke: Al slaan je mie doad. Ik kan em, en ik kan em niet. Ja, wacht even. Mut ik an Skoal vier denke? Ja. Mooi. Lollige Jehannes eh helpe? Warm? Ja! Hein. Hein fan eh ja, Hein ommers! (uutbarsting fan gehoest en geko- chel om het rosse ferleden fan Hein sien moeke te kammefleren. Dat son Fokke dat nog wist. Dochs niet fan de fermakelijkheidsbelasting?) Wiebe: Met die kouwe wien fan de laatste dagen hew je het soa mar op 'e bustrok. Kiek Hein komt altied wat later. Die mut de saken in Liw- wadden foor ons opsterfére. Ons burrigemeester skient weer bij de werken te wezen, en dan gebeurt er fan alles! Waar hest nou weest, Heineman? Hein: Daar achter bij Cambuur. Nee, Marten sien beste klopke was niet bezig. Het gong mij om die nije buurten daar. Met die leuke poorts- jes en die stukken, waar gien auto komme mag. Dat hiet fan woaner- ven. Ja, ja alweer een heel moeilijke opgave in onze rubriekLeeuwarders, waar is dit?" - waar was de foto, die wij vier weken geleden afdrukten in de krant, gemaakt? Ook ditmaal kwamen er slechts vier oplossingen bij ons binnen en een was nog foutief ook. Volgens mij'schreef ons de heer D. Visser te Leeuwarden, was dit de Witte Kousenbuurt, bereikbaar door een steegje in de hoek van het Oldehove- plein" Maar nee, de Witte Kousebuurt was het niet, al zat de inzender wel aar dig in de omgeving van de plaats, waar vele jaren geleden de fotograaf heeft gestaan. Van wat hij toen fo tografeerde staan nu geen twee ste nen meer op elkaar en daarom is het niet zo vreemd, dat zo weinig abon nees onze vraag hebben kunnen beantwoorden. Bovendien moet men in vroeger ja ren wel wat bekend zijn geweest in het hartje van onze oude binnenstad om het punt nu nog van een plaatje te kunnen herkennenLeest u maar, we laten de inzenders zelf even aan het woord. „De vraag heeft mij deze keer wel wat moeite bezorgd" schrijft de heer Joh. de Jong te Leeuwarden, een van onze trouwste deelnemers aan de fotoprijsvragen. „Helemaal zeker ben ik met mijn antwoord ook nog niet. Het is derhalve een gok en dan gok ik op de Zak. Dat was vroe ger een verbindingsstraatje tussen de Bollemansteeg en de Sint Antho- nystraat. Tegenwoordig is die doorloop niet meer mogelijk, van wege de nieuwe vleugel van de Hofwijck, die er nu staat. Als ik het goed heb, dan woonde in het huis rechts op de foto toentertijd de familie Polak, een Joodse han delaar, daarnaast de familie Grendel en daar weer naast een man, wiens naam ik niet meer weet, maar wij noemden hem de kippenslachter. Nogmaals, het is een gok, maar het komt mij zeer bekend voor". Een gok ja, dat was het ook voor de heer W. Zadel, eveneens uit Leeu warden. „Volgens mij is het de „Zak" zo schrijft hij en hij voegt er aan toe: „Ik raad er maar naar; het is erg moeilijk te herkennen, als het er niet meer is". Mooi, het was dus de Zak en dat begreep ook mevrouw Feenstra, Nieuwesteeg 5 te Leeuwarden, die na loting het prijsje won, een exem plaar van het boekje Populaire Leeuwarders met meer dan honderd foto's van bekende stadgenoten van vroeger en nu. „Volgens mij" aldus mevrouw Feenstra, „is de foto, afgedrukt in 't Kleine Krantsje, het pleintje in De Zak, een zijstraat in de Bolleman steeg, waarin een oud groot huis stond; wij noemden dat huis De Klomp. Daar woonden verschillen de families, o.a. de familie Polak en de familie Grendel. Achter het huis lag een tuintje met een schutting er om heen aan de kant van de St. Anthonystraat. Nu is dat alles na tuurlijk al lang afgebroken". Tot zoverde weinige inzenders. Wij kunnen er nog aan toevoegen dat aan dat straatje met die merkwaar dige naam De Zak, ook wel ge noemd De Zak van de Bolleman steeg, in de vorige eeuw het gymna sium heeft gestaan. In 1834 werd hier de Burgerschool voor jongens gesticht. Ook heeft er aan de Zak een timmerschuur gestaan; de tim merbaas heette F. Stoett. Nu is er inderdaad helemaal niets meer over van De Zak; net als zo veel oude hoekjes in de binnenstad werd het buurtje helemaal van de kaart geveegd. Sjouke: Is daar de Alleburt Swetser- straat oek? Wij kregen een adres- wieziging fan een neef fan de frouw. Ik sei, waar mag dat weze? De Alleburt Swetserstraat. Dus die is daar oek. Wat een nuvere naam niet? Fokke: Het is oek niet Swetser. Het sal Schweitzer weze. Dat waar een man met een groate snor en een groat hart. Hij sat het groatste part fan sien leven in Afrika erges. As dokter in een siekenhuus foor de swatten Minne: En waar dat een Liwwad der fan komaf? O, een Duutser. Mar wel een goeie. Soa. Ik fien't mar niks. O, hew je in die buurt meer fan die namen? Fan mij hoeft het niet. Tabe: Der is al jaren een Pasteur- weg. Ik denk een Fraansman, niet Fokke? Froeger was der een sjuffeur bij die rondritten seumers deur de stad. En die sei dan: Deze straat is genoemd naar Pasteur, de uutfinder van de hondsdolhied! Is't niet skit- terend? Marten: En war dat niet soa? O, hij hadde het medicien uutfonnen teu gen die Mar wat anders. Mutte wij oek nog es een straat noeme naar Mata-Hari? Een beroemde frouw uut Liwwadden hew ik an de tee-vee begrepen. vervolg op pag. 11 Wi| maken uw schade-auto binnen 3 dagen Wij leveren U tijdens deze 3 dagen een vervangende auto tegen kostprijs VERL. SCHRANS 145 - LEEUWARDEN - Tel. 05100-50979 dé speciaalzaak van het noorden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 9