GESPREKKEN OP DE "KLEINE KRANTSJE UNIEKE FUNCTIE" Pluk de zon en ontvlucht de winter J.W. van der Meulen BV Foetballen ken mooi weze, mar de reboelje der om hene staat enkele brugmannen mar min an. Mar dat Fokke soa gewoan bleven is on danks hoge baan en jaren uut Liw- wadden weg-wezen, staat de maten wakker an. Je make het wel anders met. En dan loanen en priezen froe- ger en fandaag-de-dag, daar is wel wat fan te sêggen. En bij eindsjebe- sluut een ferhaal over een Sin terklaas in de ouwe, niet meer be staande Landbuurt, die wel, net als Nederland, "herrijzen" salü Dat hore we fan Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Hein fan 't Hobbelpeerd, Minne Mager en Fokke Vutman. Lange Marten: Ik wil alle weken wel naar Cambuur, en ik wil om de andere avund wel foetballen op 'e tillefizie. Der is bij mij niks mooi ers. Nou goed, twee keer in 'e week dan. Ik wil wel an een ander denke. Sjouke Sukerslak: Praat mie der niet fan, man. Ik hew oek een paar swa- gers, die altied foor dat kasje sitte te kieken naar foetballen. En ruzie make over wel of niet butenspel. En as een klub fan ons een goal maakt, drave se deur de kamer en brulle: Olee, olee. Stapelgek!! Wiebe Poatsje: Het ergste fien ik die fechterij en die femielerij. Allemaal folk dat met de klub op reis gaat, en herrie maakt, en bussen en treinen femiele, en ruten ingooie. Waar be- dare wij soa? Weestou het Tabe? Tabe Ruutsje: Ik kom er krekt an, dat ik weet niet wat foor purrobleem jim bij de kop hewwe. O, die sup- possten, nee supporters, die knokke en femiele. Dat is bij mij tuig fan Labanü! Nee, ik was wat laat. We hewwe uutfanhuzers. Mien dochter uut Leerdam. Hein fan 't Hobbelpeerd: Ik docht, laat ik es niet te laat wezen, en dan fien ik alleen Wiebe en Marten hier. En nou komt seis Tabe later dan ik. sei de gek. En ik sien Minne oek niet. O, su die even met Fokke weg. Marten: Ja, dat is suk eens spul. Die sweve tegare heel wat af. Nou mut ik sêgge, dat ik die Fokke een stomme aardige fent fien. En hij ken oek besteklijk over alles prate. Hij weet een soat, mar hij is niet eigen wies. Tabe: Hij hèt jaren ambtenaar weest, mar hij praat krekt as wij. En dat wurdt bij een hoop meensen minder. Fannemorgen tuus nog. Ik sêg: ik sal foor ik naar de brug loop, nog even naar de doas. Fraagt mien kleindochter: wat moet opa in een doos? Seit mien dochter: opa moet grote bah. Minne Mager: Ik groet u allen seer. Ik bin wat laat, mar we suden nog es even deur de ouwe, nije Landbuurt lope. En wat die Fokke dan nog fan froeger weet. En een hoop meensen kan. Een merakel! Tabe: Dat sei ik soa pas oek nog. Hij hèt jaren buten Liwwadden woand, marhij is nog altied een gewoa- ne, echte Liwwadder. En soa hoort het oek! Minne: Hij weet nog Tan ouwe bak ker Hofstra uut 'e Roekstraat. En fan Sporrel met sien honnen. En daar woande een earpelboer, Wie ling of Wielsma. En daar. weet ik feul. En hij haalde nog een smout Sinterklaasferhaal op, uut froeger jaren. Dat had mien fader mij oek als es ferteld. Fokke Vutman: Daar was ik al. Ik sêg krekt tegen fan die meensen fan Zittema. Wat mooi matteriaal. Daar musten froeger heel wat kerels een paar dagen foor wrotte en skeure. Foor een paar luzige centen. Sjouke: Dou hest het bij 't skoane end, Fokke. Een paar luzige centen. En nou mar krimmenére over nullijn en koopkracht, en se ete en drinke lekker, en autoriede, en naar 't bu- tenland. Hein: Ho, ho, niet eikeneen. Het is foor een soat meensen een hele toer om de knopen an mekaar te nee de endsjes an de knopen, nou ja. Nim alleen de Frigas mar. Dat hakt er best in. En dat wurdt nog duur der. Tabe: Der binne al meensen, die vervolg van pag. 1 vermaak". Hoeveel rijke playboys leven niet in doffe ellende, omdat ze met hun tijd geen raad weten en omdat al hun wensen al zijn ver vuld? Hoeveel zijn er niet die, zwelgend in overvloed, een eind aan hun leven maken? Ik heb het al eens eerder opgemerkt: Geluk is een teer plantje, dat men voorzichtig en met matigheid moet verzorgen. Zodra men het overvoert gaat het te grondeAls men elke dag biefstuk of kreeft zou eten, aanne mende dat men daarvan houdt, zou men er al gauw van gaan kokhalzen ONTEVREDENHEID En zo gaat het naar mijn mening met alle dingen, die men te gemakkelijk kan krijgenIk heb dan ook het ster ke gevoel, dat, ondanks de wel standsmaatschappij. waarin wij le ven, waarin niemand honger be hoeft te lijden er in het algemeen meer ontevredenheid heerst dan in de tijden van mijn jeugd, toen er vooral 's winters in Friesland hier en daar soms bittere armoede werd geleden en de gemeente met een la ger levensniveau genoegen moest nemen. Wat 'n geluk, dat er, vooral op in stigatie van mensen als Drees sr., regelingen zijn gemaakt, die de mensen tegen armoede behoeden, maar ook deze regelingen vormen een plantje, dat men niet moet over voeren, anders kan de welstand wel eens in het tegendeel verkeren. Als we bedenken dat er in de wereld per dag honderdduizend mensen ster ven door gebrek aan voedsel en dat er elke twee seconden ergens ter wereld een kind van honger om komt, dan moet men toch met schaamte stilstaan bij het feit. dat bij ons meer mensen doodgaan tenge volge van ziekten, die hun oorzaak vinden in overvoeding dan t.g.v. ziekten, die een andere oorzaak hebben. U ziet, hoe mijn gedachtengang. uitgaande van de kleine geneugten van mijn jeugd - maar die, relatief gezien, van grotere betekenis waren dan de zogenaamde grote mensen geneugten - met me aan de loop is gegaan. Ik moet er voor zorgen, dat m'n opstel - zoals mijn vader mij vroeger leerde - een samenhangend geheel blijft en dat ik niet ga uitwei den over een onderwerp, dat hier niet op zijn plaats is, maar waarover wel een boekdeel is te vullen. Ik breek m'n gedachtengang dus af en kom nog even terug op het Ruiters- kwartier hoek Wirdumerdijk. Daar is ook nog gevestigd geweest een sigarenmagazijn, waarin een keuri ge, enigszins magere meneer met een forse neusje bediende. Ik kocht daar, omstreeks 1920 m'n eerste Gauloises/U weet wel, de bekende Franse sigaretten, die nog steeds in hetzelfde blauwe pakje verkocht worden en die ik nog altijd rook. De naam van de meneer in kwestie kan ik me niet meer herinneren - mis schien was het de heer Wouda - maar zijn bijnaam wel. Door vele van zijn klanten werd hij Vansels genoemd. Z'n stopwoord, waarme de hij zijn, overigens vriendelijk, gesprek doorspekte was namelijk „Ja, zeker, vansels". Meer dan zestig a zeventig jaar zijn deze herinneringen oud en uit de tijd, dat ik van m'n zesde tot m'n zeventiende jaar met een zekere bewustheid in Leeuwarden en om geving heb verkeerd. Ze staan me voor de geest of ik ze gisteren be leefde. Den Haag Mr. J. S. Bül DE JONGE WERKMAN Er staat nog iemand op de foto van De Jonge Werkman in 't Kleine Krantsje nummer 396, die in het onderschrift niet is genoemd. Het is Gerard Duiker. Hij staat voor Theo Weda en tussen Johan Draaisma en Ignatius Damsma in. Leeuwarden Mevr. Homan OUDE BEGRAAFPLAATS In 't Kleine Krantsje nummer 396 vraagt A. Wiersma om "Vrienden van de Begraafplaats". Hij kan mij alvast noteren. Beverwijk J. Speerstra weereen kachel anskaffe. Se sègge dat hout niet duur is. Mar dan sal der oek weer swatte brand komme mutte. Marten: Sehewwetoen seid, dat den Uyl de mienen sluten hèt, met idem dito soafeul werkloazen. Dan ken ie se nou weer mooi open doen. Ken ie een hoop meensen an werk helpe, en dat wil ie toch soa graag. Wiebe: Mar dan mutte alle huzen oek weer skustienen hewwe. In een hoop nije huzen hewwe jou die niet. Daar mutte Sinterklaas en sien swatte Pieten al soa over moppere. Ja, wie had het soa krekt over een Sinterklaasferhaal uut 'e dertiger jaren of soa. Dou, Minne? Minne: Ja, mar dan mut Fokke wel es even bij springe. Der waar een Sinterklaas besteld op Landbuurt soafeul. Temeensen, dat docht ie. Mar het must Achter Landbuurt we ze. Nee, niet fan Sterke Willem. Dat was oek mooi, mar dit was eh hoe oek al weer Fokke? Fokke: Op dat ferkeerde adres woande de frou fan een seeman. En as hur man op de woelige baren was, wurde sij oek woelig, en dan kwam der wel es een rampelsant. Ja, hé Minne? Minne: En die twee saten wat te skiemeren en te frijen en te Toen kwam die Sinterklaas. En die sloeg op 'e ruten, en gooide de foordeur open en brulde: Sijn hier oek stoute kinderen? Tabe: En eerlijk seid, waren die der wel. Temeensen, het wiefke was trouwd en dus nou stout. Miskien hij oek wel, dat weet ik niet. Hoe liep dat af? Fokke: Hij was oek troud, en sien frouw had fermoèdens. En nou docht hij, dat sij die Klaas op hun afstuurd had. Dat hij fliegt de kamer uur, en slaat de ouwe man, waar ie em mar rake kon. Nou ja, ouwe man Minne: En die sat een tel later in 'e bleek. De mijter af, en de baard skeef. En de meensen uut 'e huus en kieke en frage en gnieze. Mar toen was die frijer der al fan deur, en ons popke durfde niet foor't licht te kommen. Deur op slot en gien licht an! Sjouke: En die lui op het goeie adres saten seker mar te wachten. Of is ie daar later nog hene gongen? Fokke: Ja, want daar was ie foor fraagd. Dus hij overend, en de mij ter op en de baard recht, en em wat afkloppe. Nog es op sien briefke sien ondereen lanteeren, en hij weer op stap. Met een mooie sleep jong- folk achter em an Minne: En in dat huus de kleine kienders al liepe fan: hij komt niet meer. Mar ja, daar was ie. Mar toen ie onder de lamp stonsag ie der wel soa treurig en suterig uut, dat die kienders jankten nog harder. En de fader was deur alles heen. Fokke: En die pakt hem soa bij kop en kont en dondert em de bleek in. En daar ston nog een beste goud- ploeg en één fient er wat op: Sin terklaas, die ouwe heer, Fait in alle bleken neer. En nog later: 't Is een vreemdling seker, die ferdwaald is seker. Minne: En hij fut. En tot de Stien- serdiek hewwe se achter em lopen. En mar singe: Dag Sinterklaasje, daag, daag. (En Minne singt het uut, en de an deren doen fan de weeromstuuit met! En de meensen blieve staan en skudde hun hoofd. Hoe ou- wer Vakantie kan in de winter een stuk goedkoper zijn dan wat u normaal in de zomer betaalt. Ja, u kunt 's winters heel veel zon opdoen voor veel minder geld. Wij zijn lid van de ANVR, met alle ingebouwde zekerheden voor u. Hieronder enkele voorbeelden: HOTEL PLAN: 1 week appartement op Mallorca voor 2 pers. v.a. 437,- p.p. EVENEMENTSREIZEN: 2 weken appartement op Gran Canaria v.a. f 985,- p.p. m REISBUREAU Wirdumerdijk 32, Leeuwarden (05100-36625) Raadhuisplein 73 Drachten (05120-16665) Hoofdstraat 100 Gorredijk (05133-1444)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 13