NIET ALLEEN MATA HARI - OOK MISS CAVELL WERD GEFUSSILLEERD NOG EEN DRAMA UIT EERSTE WERELDOORLOG DOOR SAL DE JONG In geen jaren zal een TV-documen- taire. vooral in de Friese hoofdstad, zulk een felle discussie hebben los gemaakt als die van John van de Rest en zijn medewerkers! Alle sentimentele ingrediënten waren dan ook wel royaal in dit stuk ver werkt! Het begon al met dat mooie speelkwartiertje bij de toen al aris tocratische "Hofschool", op een steenworp afstand van het Paleis van de Commissaris der Koningin! Daar, op dat pleintje rondom die "Oranjeboom" met dat hek er om heen, leerde Maurits Velleman mij het fietsen tientallen malen ben ik dan ook tegen "Us Heit" aan gelazerd LIEFTALLIG Wij hebben "Mata Hari" dus weer gezien, zij het dan als lieftallig schoolmeisje, dat klaarblijkelijk toen al haar strenge juf knap kon afbekken! Tjonge, jonge, "Mata Hari" Er waren bij ons thuis maar twee onderwerpen waar mijn vader maar niet over uitgesproken raakte, dat meiske-uut-die-pette- winkel-van-Adam-Zelle-in-de Kleine Hoogstraat èn de Hogerhuis- zaak! Maar Mata Hari sprak ons veel en veel meer aan. En waaróm? Om de simpele reden, dat heel Leeuwarden er destijds vuurvast van overtuigd was, dat Margareta GeertruidaZelle door de Franse Krijgsraad onschul- Nog voor Mata Hari door de Fran sen werd gefusilleerd, viel Miss Ca ve II als slachtoffer van de Duitsers. dig ter dood was veroordeeld! Ook in deze TV-verfilming bleef de Openbare Aanklager, de kapitein Bouchardon, volledig in gebreke met gedocumenteerd bewijsmate riaal aan te komen! Op geen énkel moment in deze TV-documentaire is er dan ook sprake van het door Mata-Hari mondeling of schriftelijk overbrengen van inlichtingen inza ke Franse troepenbewegingen, het plaatsen van zwaar geschut, of de opgave van de oorlogssterkte van de Franse Regimenten. Wanneer ik dit povere resultaat ver gelijk met het "vakwerk" van de Zwitserse spionnen in de Tweede Wereldoorlog, waarover ik kort geleden schreef, zowel in "Het Parool" als voor het maandblad "Aantreden" der Ex-politieke Ge vangenen in de Bezettingstijd", is de beschuldiging aan het adres van Mata Hari een lachertje, ware het niet, dat deze infame beschuldiging haar op een wel bijzonder dramati sche dood voor het vuurpeloton te Vincennes kwam te staan. Het is wel bijzonder jammer, dat er door geen enkele TV-ploeg serieus werk is gemaakt van dat andere, minstens éven huiveringwekkende drama, dat van de Engelse ver pleegster Miss Edith Cavell! Mocht er bij Mata Hari misschien nog sprake zijn geweest van finantiële overwegingen, bij Miss Edith Ca vell ontbrak dit aspect ten énenma- le. EDEL KARAKTER Edith Cavell, Engelse van geboorte, verlaat in 1896, dertig jaar oud, het vaderlijk huis om in de Londense hospitalen haar studie voor ver pleegster te voltooien, teneinde zich te kunnen wijden aan zieken en ont erfden. Door haar voorbeeldige toewijding, haar vakkennis, haar organisatietalent en haar edel ka rakter, krijgt zij een Europese re putatie. Professor Depage, stichter van een Belgische School voor gediplo meerde verpleegsters, roept haar naar Brussel om haar de leiding op te dragen van zijn stichting. Deze school, het Instituut Berkendael, heeft in 1909 dertien leerlingen, in 1914 negentig, onder wie Duitse vrouwen. In september van hetzelfde jaar machtigen de Duitsers, die meester zijn geworden van Brussel, de di rectrice om met zeventig Engelse verpleegsters België te verlaten. Maar zij blijft liever in de bezette stad om gewonden te verplegen. c Die toewijding wordt haar noodlot. Verraden door de Fransman Gaston Quien, spion, verrader en verklik ker in Duitse dienst, wordt zij op 5 augustus 1915 gearresteerd. Zij werd bij geen enkel verhoor door een advocaat bijgestaan en ai de verhoren werden ook nog in het Duits afgenomen, een taal die Miss Cavell niet verstond. In de strikken vallend, die de sluwe Duitse luite nant Ernst Bergan voor haar had ge spannen, verried Edith Cavell al haar medewerkers, zelfs hen die bij de Duitse bezetter onder geen ver denking stonden! De Duitsers wei gerden zelfs de Engelse veldpredi ker te Brussel, H. Sterling Gahan, zijn landgenote te mogen bezoeken op de laatste dag van haar leven. Op 12 oktober, toen het morgenlicht begon door te breken, werd zij in een celwagen van de gevangenis overgebracht naar de "Tir Natio nal", de Nationale Schietschool te Schaerbeek. Terwijl bij de executie van Mata Hari de non Leonide haar mocht vergezellen tot voor de executie plaats, zoals te zien was op de film, werd geestelijke begeleiding Cavell in haar laatste uur niet toegestaan. En terwijl Margareta Zelle nog de moed kon opbrengen zelfs de blind doek te weigeren, stortte Edith Ca vell op de plaats der executie ineen. Over haar leven en dat van Marga reta Zelle hebben sedert jaren de wonderlijkste verhalen de ronde ge daan. Een der velen die heeft ge tracht Cavell te rehabiliteren is de Duitse publicist Guido Kreutzer. In 1923 verscheen zijn boek dat in die jaren natuurlijk een bestseller is ge worden. Vooral over Mata Hari is sedert de twintiger jaren een overzichtelijke documentatie verschenen. In 1936 kwam Wencker-Wildberg met een uitvoerige opgave van Mata-Hari- literatuur. EEN HEILIGE Daarbij behoort natuurlijk in de al lereerste plaats het boek dat zij zelf, via haar vader, aan de publiciteit heeft prijsgegeven. Daarin komt haar man, de kapitein Mac Leod, er niet best af: een gierige wantrouwi ge, zéér jaloerse man, met als te genpool, de zeer kort gehouden, zeer hoogstaande Margareta Zelle! Als men het boek van Adam Zelle mag geloven, was Margareta bijna een heilige en haar man een chroni sche alcoholist! In verband met de Mata-Hari-zaak denk ik nu ineens weer aan het felle twistgesprek, dat ik jaren geleden met de nu wel legendarische Alexander Cohen heb gehad in het Zuidfranse Toulon! Toen ik in dat geestelijk duel het gesprek op de spionage van Greetje Zelle bracht, was bij hem de boot aanHij braakte toen al zijn haat tegenover Duits land uit en die was niet bepaald ge ring. Maar op het moment, dat ik, in mijn onnozelheid, de collaboratie, tijdens 1940-1945, van maarschalk Petain op de proppen bracht, was de hel wel helemaal los! De man was zoveel jaren na de executie van Mata-Hari nog steeds fel gebeten op deze voor zoveel mannen zo fatale vrouw. Ik raakte dan ook wel de allergevoeligste snaar, door zo die zaak op het tapijt te brengen. Maar om op de TV-documentaire terug te komen: het draaiboek had nóóit moeten beginnen met die opname van de executie, want dat was het diepst dramatisch hoogtepunt van het stuk voor de buis. Het had het In 1914. drie jaar voor haar dood, maakte Piet van der Hem dit schil derij van Mata Hari. einde moeten zijn. Na de autobio grafie van Greetje Zelle en de beide boeken van Sam Wagenaar, was er voor de stadsredacteur van de "Leeuwarder Courant", Hennie Keikes, niet zo bar veel eer meer te behalen aan dit destijds weergaloze drama met twee gefusilleerde vrouwenMisschien mogen we van één dezer beide auteurs in de nabije toekomst toch nog eens de volledige levensgeschiedenis van Edith Ca vell verwachten, want die moet minstens zo indrukwekkend zijn als alles wat we nu over Mata Hari we ten. Persoonlijk vind ik het nog altijd wel iets héél bijzonders in dat wilde discours met "Sandro" jaren gele den, een kroongetuige te hebben ge sproken die zowel de collaboratie van Mata Hari, als die van miss Ca vell nog haarfijn in zijn herinnering vervolg op pag. 15 Gast in zeker horecaetablissement in Leeuwarden roept de ober en vraagt wat hij zojuist heeft ge bracht. "Zijn dat nou lams- of varkensco- teletten?" "Kan u dat dan niet proeven?" vraagt de kelner. "Nee" zegt de gast. "Nou" antwoordt de kelner, "dan maakt het toch ook niks uit, wat het is!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 7