EEN UNIEKE FIGUUR BOEKJE MET HERINNERINGEN AAN: i 411#<# i 41 0 WIE IS WIE IN LEEUWARDEN WIE IS WIE IN LEEUWARDEN Er ging een schok door Friesland op die sombere februaridag van dit jaar op het gerucht van het overlijden van Waling Dijkstra. Waling Dijkstra, de schaker, letterlijk en figuurlijk de reus van de oude schaakclub Philidor. Een volstrekt unieke figuur, wiens betekenis voor de schaaksport in Friesland en voor het schaken in Leeuwarden in het bijzonder niet te schat ten valt. Een bijzondere man, die rond het bord met x de vier en zestig velden ook buiten de j provinciale grenzen ruimschoots naam en indruk maakte - bij de crematie was het niemand minder dan Dr. Max Euwe, die de ongekend grote verdiensten van de ontslapene in brede lijnen schetste. lAïhk i&iK#* '~-V WALING DIJKSTRA Kort na het overlijden van Waling Dijkstra besloten twee erkentelijke Philidorleden, Dik Kruithof en Ed die Scholl, een poging te doen de persoonlijke herinneringen, die zo veel schakers aan deze memorabele man bewaren, op- schrift te laten stellen en te bundelen tot een ge denkboekje. Dat pogen is wonderwel geslaagd: dank zij de spontane en belangeloze medewerking van een elftal Phili dorleden, het bestuur van de Ko ninklijke Schaakclub "Philidor 1847" en het bestuur van de Friese Schaakbond is er een hoogst curieus boekje tot stand gekomen, waarin de veelzijdige Waling Dijkstra als een volstrekt onvergetelijke figuur naar voren komt. Alle leden van Philidor hebben het werkje gratis in hun bezit gekregen, nadat - vorige week dinsdag - het eerste exemplaar tijdens een bijzon dere clubavond met een simultaan seance aan de weduwe, mevrouw P. C. Dijkstra-Westerbaan, was uit gereikt. Wij willen er graag enkele citaten uit overnemen, met, tussen haakjes toegevoegd, de naam van de be treffende auteur. Tijdens zijn hele leven bleef hij Philidor met raad en daad steunen. Zijn grootste voldoening was in het jaar 1967, toen Philidor het lands kampioenschap behaalde. In zijn latere jaren, te beginnen in 1969, wist Waling de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap in de Friese hoofdstad te organiseren. In de eerste jaren met behulp van de Coöperatieve Condensfabriek Friesland (de bekende Friesche Vlagtoemooien), later met behulp van de Frieslandbank. Daartussen door deed hij echter ook veel op eigen kosten. Ook het in maart 1981 gespeelde toernooi (het dertiende in Leeuwarden!) is zijn initiatief ge weest. Een paar dagen voor het be gin van het toernooi moest hij zijn koning omleggen, zoals zijn zoon Theun bij de crematie zo treffend zei. (Haye Kramer). Meer dan veertig jaar heb ik met Waling mogen optrekken. Samen speelden we in toernooien en club wedstrijden. Vooral in de oorlogs jaren werd er veel geschaakt; Wa ling wist Kramer te inspireren tot steeds grotere daden en hielp mij aan uitnodigingen voor toernooien, zoals het Hoogoventoernooi. (Theun van der Tol). Hij was de ziel van alles, de spil waaromheen alles draaide en bo vendien de steun en toeverlaat van alle schakers, die dan ook graag met hem op stap gingen. Het was een plezier met zo'n man te mogen sa menwerken. Vergaderingen onder voorzitterschap van Waling waren altijd een succes: zijn morele kre dietwaardigheid was zo groot, dat nooit iemand zich geroepen voelde hem te weerspreken. (Leen Scholl). Wedstrijd tegen aartsrivaal DD. Op een van de borden is in de tijdnood fase, terwijl de vlaggen bijna op vallen staan, de volgende stelling ontstaan: Wit (Philidor) Kgl pion nen f2, g3 en h2; Zwait (DD): Kg8, Dh3 en Lf3. Na het voltooien van zijn laatste zet is de zwartspeler hoogst voldaan van zijn plaats op gestaan in de overtuiging, dat wit meteen zal opgeven. Maar... in zijn blijde opwinding heeft de zwartspeler vergeten zijn klok in te drukken. Wit blijft rustig zitten "denken" in de tijd van zwart. De vlag van zwart valt en wit eist de partij op. Commentaar: "Dan moeten ze maar beter uitkijken". (Henk van Dam). Waling was een voortreffelijke coureur. Ik heb - Henk van Dam is mijn getuige - hem aan het stuur een slalom zien uitvoeren om een op onverantwoorde wijze overstekend middelbaar bromfietspaar te ont wijken. Ik heb meegemaakt, dat hij een spookrijder ontweek, tot stil stand- en - letterlijk en figuurlijk - op het rechte pad bracht. Als hem iets in het verkeer overkwam was dat domme pech. In de Verenigde Staten reed hij eens full speed door oranje - geen kip op de weg - toen uit het niets een- motoragent op doemde en hem aanhield met ken nelijke bedoelingen. "The light was orange" probeerde Waling. "Yel low" corrigeerde de agent. "Oran ge" waagde Waling nog eens. Waarop de "copper" losbarstte: "What in the heil t(ie country do you come from!" Waling (geniaal ;ils altijd): "From Friesland". Het werkte. Oom agent bleek Friese voorouders te hebben en Waling mocht onbekeurd zijn reis vervol gen. (Siep Postma). Ook zijn slimmigheidjes brachten mij in verwarring; verrekte handig vond ik, maar kon het wel door de beugel? Philidor speelt ergens in Twente. Ploegh, de veteraan van het eerste tiental, speelde zoals ge woonlijk met uitgeschakeld ge- (Vervolg op pag. 27) I SJOERD ANDRINGA Molenstraat 50, geboren 22 februa ri 1921 te Leeuwarden, persfoto graaf, sinds 1949 werkzaam voorde redactie van het Friesch Dagblad. Heeft vrijwel uitsluitend de provin cie Friesland als werkterrein en kent dit gewest door zijn beroep waarschijnlijk beter dan iemand anders. Zegt zelf, dat hij zelden of nooit op een plaats komt, waar hij nog nooit is geweest: "Ik ken de provincie als m'n broekzak van Ra- venswoud tot Jewier geen straat steen is mij onbekend"Trok er aanvankelijk op supersnelle moto ren op uit, daarna in nóg snellere sportauto's, maar de laatste jaren in wat hij "geciviliseerde" wagens noemt. Geniet als puur natuurlief hebber nog dagelijks van het Friese land, "dat nooit verveelt" en be schouwt menselijke relaties als een kostbaar goed. Is ook een kundig tekenaar en een begaafde aquarel list, maar kan helaas door het da gelijkse jagen en jachten geen tijd vinden zich op deze terreinen pro ductief te maken. GRIET VAN DUNEN Officieel Griet van Duinen, Kleine Kerkstraat 43, geboren 19 juni 1950 te Dronrijp. Kwam in 1971 in dienst bij de Regionale Omroep Noord en werkt nog steeds als ver slaggeefster voor Radio Fryslan. Verricht voor deze omroep reporta gewerk op alle mogelijke terreinen; ook voor de sport en dan voorna melijk voor het kaatsen. Heeft vroe ger zelf gekaatst en is ieder jaar tussen de mannelijke collega's de enige vrouw op de perstribune bij de P.C. in Franeker. Maakt iedere woensdag tussen zes en zeven een eigen radioprogramma onder de titel De Frieze show. Is groot lief hebster van popmuziek en pleegt deel van schaarse vrije tijd tafelten nissend door te brengen. WILLEM JANSEN De Duif 310, geboren 23 november 1930 te Leeuwarden. Kwam in 1956 als letterzetter in dienst bij de Coö peratieve Handelsdrukkerij, waar hij deze maand z'n zilveren jubi leum vierde. Bekleedt bij dit bedrijf sinds 1970 de functie van Orderbe geleider. Voetbalde in jonger jaren bijLeeuwarden'en maakte gedu rende periode van tien jaar (1946 - 1956) als linkshalf deel van het eer ste elftal uit. Speelde ook in het Fries Elftal en het Noordelijk Jeugdelftal en zat bij de Selectie van het Nederlandse AmateurelftalIs nu nog Coördinator bij de Sportclub Leeuwarden en als trainer in dienst bij de Friese Voetbal Bond voor de Damesselectie. Het vorige seizoen was hij ook nog trainer van de Frie se jeugdselectie. Heeft twee zoons (19 en 15), de ene speelt in Fries land 4, de andere keept in Leeuwar den lb. AvLW.-.Wviing+Q'jtet/q ponm^R^Tn Piitorp.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 13