CH3331 ONZE FOTOPRIJSVRAAG kaarsen 1 ft II Fa. 0. v. d. Veen en Zn. Bart Vossenberg GRAMMOFOON' PLATEN voor smaakvol huishouden 'Wij danken U voor 't genoten vertrouwen in 1981 en wensen U prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar HETRCflANHUIS kaarsen kaarsen Wij wensen iedereen prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1982 SINDS 1857 Nieuwestad 28, Leeuwarden Tel. 05100-23075 St. Jacobsstraat 9-11, Leeuwarden Telefoon 37571 Voor televisie, radio en elektrische huishoudelijke artikelen uw adres Voorstreek 84 - Tel. 28174 Wij wensen U prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar kaarsen kaarsen UW ADRES Nieuwestad 105, Leeuwarden Telefoon 24318 GROTERE KEUS VINDT U NERGENS! NIEUWESTAD 39 TELEFOON 26337 LEEUWARDEN Vervolg van pag. 9 De heer O. Jongedijk uit Leeuwar den komt met betrekking tot die vruchten wél tot een duidelijk waar deoordeel: "Als kwajongens heb ben mijn maten en ik in onze jeugd tijd nogal eens peertjes van de bo men geplukt. De begeerde halfrijpe vruchten werden er afgerukt en ver volgens weer weggegooid, want ze waren niet te eten Opvallend vonden we het, dat van alle inzenders er maar een was. die iets schreef over toch wel een heel opvallend facet van die vroegere gasfabriek en dat was de heerB. G. Knip te Franeker: "Tussen het kantoor en de achterliggende loods" schreef hij, "was altijd een soort zeefschudinstaliatie in wer king, waarop cokes heen en weer geschud werd en waar de hete dam pen vanaf vlogen". Ook schreef de heer Knip over de gasmuntjes, die men op het kantoor kon kopen, maar met die opmerking was hij niet de enige - heel veel inzenders herinnerden zich dat zij hier deze munten haalden" en die moesten", aldus de heer Knip, "in de gasmeter gedrukt worden om verzekerd te zijn van nieuwe gas- toevoer. Zo'n gasmunt kostte ca. tien cent en dat was voldoende, meen ik, voor een kubieke meter gas". "Daar haalde ik voor mijn vader gasmunten voor de service van de klanten; wij woonden toen op de hoek van de Hoeksterstraat en de Dokkumerstraat", aldus de heer R. Tiemersma, klaarblijkelijk de zoon vaneen winkelieren dat was de heer Knipook: "De rolletjes gasmunten, die ik er moest halen werden bij ons in de winkel als service voor kost prijs doorverkocht". De heer R. Van der Heide te Leeu warden schreef over het niet altijd even leuke werk op de gasfabriek: "Ik zie de arbeiders nog met hun kruiwagens rijden, wat 's winters niet zo'n beste baan was, na eerst bij die hete ovens te hebben gestaan. Ik hoorde die verhalen nogal eens van stokers, die er werkten". De heer S. Pasma te Drachten her innerde zich, dat hij 's winters in de periode van 1924 tot 1930 met de handkar naar de gasfabriek ging om er voor nog geen vijf gulden een hele kar vol grove cokes te halen - "de kar werd voor een kwartje of dertig cent gehuurd in de Wijde- steeg." Rode brievenbus Grappig was de oplossing van de heer T. Meetsma te Doetinchem, die op z'n briefkaart schreef: "Ge meente Lichtbedrijven Leeuwar den, Telefoon no 3467 en 3558, Kantoor Hoeksterend 2, Kantoor tijd voor betalingen 9-12 uur" en de heer C. Wallast te Drachten zei het zo: "De Hoek van het Hoekster end en het Hoeksterpad - een mooie plaats om er een nieuwe ko len-gasfabriek te bouwen, als 't aardeas op is!" Wat op kennelijk heel veel mensen ook een grote indruk heeft gemaakt was de rode brievenbus, die bij de hoek van het kantoorgebouw heeft gestaan. "Op de foto mooi zicht baar de brievenbus met daar boven zo'n nostalgisch bord, vermeldende de lichtingen", schreef de heer P. Visser te Leeuwarden. "Die brievenbus" schreef me vrouw T. A. Zandstra-Jager uit Sneek, "daar moest ik altijd voor kantoor de post in doen - ik zat toen bij Van der Forms Vetsmelterij aan de Willemskade op kantoor". Ook de heer J. Langendijk te Rot terdam moest weleer altijd post be zorgen in de bekende rode bus, maar hij bedoelt toch wel een andere bus, dan die op onze foto staat: "Bij het station - ook kwam daar altijd de dievenwagen arrestanten halen van buiten de stad". De heer Langendijk kan zich troos ten met de gedachte dat hij niet de enige met een foutieve oplossing was - er waren meer inzenders? die hebben gedacht aan heel andere plaatsen in de stad. Na het verplaatsen van de gasfa briek van het Hoeksterend naar het nieuwe gebouw aan de Groninger straatweg heeft het oude kantoor nog enkele jaren als Laboratorium voor de Dienst van Volksgezond heid gediend - het wordt door veel inzenders gememoreerd. Dan werd er in de vele brieven ook nog heel wat verteld over het oude café Stad Dockum, op de andere hoek van het Hoeksterpad en over de vrachtrijders, die lange tijd in deze buurt actief zijn geweest. Zo schreef mevrouw H. Bosma-de Vries te Drachten: "Tegenover het gebouw aan de voorkant stonden vroeger aan de waterkant de vrach trijders, die via de Groningerstraat weg de stad binnenkwamen. In het begin van de twintiger jaren was ik in betrekking bij drogisterij Wi- brandi op de Kelders en dan moest ik ook vaak naar die vrachtrijders, wat ik een mooi qfleiding vond. Ik kon toen al aardig Fries met de he ren praten". Maar genoeg voor deze keer; het wordt tijd de prijswinnaar aan te wijzen. Het werd de heer Th. Schoffelmeer te Wesel in West- Duitsland: hij krijgt het uitgeloofde boekje Popualire Leewarders thuis gestuurd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 15