JELLE OPSPORING VERZOCHT ACH, DIE DAGEN OP DE KLEUTERSCHOOL waarschuwing Nou. op skool redt Jelle het wel: hij is gien knappe kop. mar hij kan toeh wel aardig metkomme. En se hewwe een hoop plesier op skool. De nieiskes anne vlechten trekke. as Juf het niet siet en prop- kes skiete as se voor de klas staat met de rug naar de kienders toe. Toch is het niet allemaal fleurig in sien jonge leventsje, want Moeke is al een hele tied siek en het siet er niet so best met haar uut. As de les uut is loopt de hele klas met veul lawaai en geskreeuw de straat op. Jelle loopt naar huus. onderweg skoppe met een bal van krantepa pier. As ie vlak bij 't straatsje komt waar hij woont, houwe vrouwen hem teugen: ,,Dou must mar naar dien grixitmoeke gaan, want dien moeke is so siek, dou kanst beter naar de Amelandsstraat gaan". Wat Jelle nou het weet ie niet, maar hij denkt: Moeke is dood. Hoe kan dat nou, vraagt hij sich af. Hij beseft het niet, mar het is toch sol Bij gro is 't gulen en allemaal rooie ogen - het ouwe meenske probeert het jonkje te troosten. Hij is nog te jong om met op begra fenis te gaan, mar alles is nou wel anders. Moeke is er niet meer, vreemd. Jelle en sien zuskes komme nou bij Bij het zien van een aandoenlijke foto als deze, zullen heel veel lezers weemoedig glimlachen. Ach ja, zo was het op de "bewaarschool"lang, heel lang geleden. Velen zullen dergelijke plaatsjes ook hebben bewaard, maar zelden of nooit zijn nog de namen van de leerlingetjes bekend. Onze abonnee de heer S. Vogelzang, te Leeuwarden, wist zich echter nog heel wat te herinneren en hij zou het leuk vinden, wanneer de ontbrekende namen ook nog eens op de proppen kwamen. Nouja, wie weet-heel wat van de gefotografeerden lezen onze krantOp de bovenste rij staan jufBraaksma, Piet Peterson, een onbekende, Leo Vreeswijk, L. Corée, Siep Visser, Henny Tammes, Piet Boetes, een onbekende, jufNieuwland en jufTiniZuidema. Op de middelste rij: Sjoerd Dek, twee onbekenden, Albert SweitserLibbe Oost, Free Twijnstra, twee onbekenden. Klaas van der Goot, vier onbekenden en Sjoerd Visser. Dan vooraan: Boukje Bolt, een onbekende. Janny Oosterhout, Tinie Wagenveld, Annie Spiekhout, Sipke Vogelzang, JanStobbe, Hennie Nieuw land, Hanneke Straatsma en Juliana Edens. Keurig in de stoeltjes zitten Attie de Groot en Alie Kramer en het jongetje in het midden moet een Roolvink zijn. O ja, en nou vergeten we nog te vertellen, dat dit de Bewaarschool in de Eestraat was en dat de foto in de zomer van 1929 is gemaakt. grootmoeke in huus. Het leven gaat deuren Jelle vient het toch wel leuk inne Amelandsstraat- de geselligheid in dat kleine huuske lokt Jelle wel an. En morgen weer naar skool Enne Rozema Onze abonnee, de heer A. H. Berg- sma te Haren (Oosterweg 28) zou graag nog eens iets willen horen over een vroegere vriend en wel UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM ROELOF KROES. De heer Berg- sma schrijft ons naar aanleiding van dit verzoek het volgende: .Meermalen komt er in 't Kleine Krantsje een artikeltje voor, onder tekend door mevrouw Marie Kroes uit de Noordoostpolder. Telkens als ik haar naam lees denk ik aan Roelof Kroes, met wie ik enige jaren in het Old Burger Weeshuis doorbracht en die, als ik het goed heb, een broer was van deze mevrouw Kroes. Vroeger had zijn vader aan de Wil lem Lodewijkstraat een bedrijf in c.v. installaties. Ook ben ik met hem nog wel eens op bezoek ge weest bij zijn moeder, die toen schuin boven de stalhouderij van Poelsma woonde, vooraan in de Spanjaardslaan, vlak bij de Dok kumer Ee of Camstraburen. Naar ik meen te weten is Roelof Kroes al jaren geleden overleden. Via 't Kleine Krantsje zal ik stellig nader vernemen". Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend war den bij de Redactie van 't KleSjjqe Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze servfce geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje. Deze prentbriefkaart uit Grootmoeders Ansichtenalbum is uitgegeven voor 1905, want het was in dat jaar, dat men afstapte van de gewoonte om elke kaart aan de onderkant van een blanco rand te voorzien. Trouwens, het stempel achterop vertelt ons, dat de kaart in 1904 is verstuurd. Wat we op deze door de firma J. Postma Szn te Leeuwarden uitgegeven prentbriefkaart zien, is de Bad- en Zweminrichting, die tot 1912 aan de Noordersingel heeft gestaan in de hoek bij de Spanjaardslaan. Het bad werd door de IJ>cuw(irders van toen altijd "De Inktpot" genoemd - het zwemwater moet et zo zwart als inkt zijn geweest. De Duitsche bladen waarschuwen ieder jongmensch en huisvader geen gehoor te geven aan het lokfluitje der Engelsche zielverkoopers, om juist nu naar de Kaapstad als land verhuizer te gaan. Engeland heeft aldaar geene arbeiders nodig, maar wel soldaten. Van de kwijning, die in alle takken van handel en nijver heid heerscht, wordt gebruik ge maakt om schepen met landverhui zers te vullen, die men ginds reeds als zeker wacht, om de als "aarbei- ders" ingevoerden dadelijk voorde militaire-dienst- te pressen. 1878)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 17