MOOI OUD LEEUWARDEN LEEWADDERS, WAAR IS DIT IN MEMORIAM B. HUIZINGA Met de heer Bauke Huizinga, die eind november na een kort ziekbed op de leeftijd van vijf en tachtig jaar overleed, is een zeer markante stad genoot van ons heengegaan. Vooral in agrarische kringen genoot hij een grote bekendheid als een pionier op het gebied van het mechaniseren van de veehouderij, met name door de vele spectaculaire uitvindingen, die hij heeft gedaan. Samen met zijn broer Jan Huizinga begon Bauke Huizinga, die eerst landarbeider was, in 1926 op de Eewal in Leeuwarden een bedrijf in stalinrichting en landbouwbeno- digdheden. In 1955 gingen beide broers uiteen. Jan Huizinga ves;igd een eigen zaak aan het Ruiterskwartier, Bauke Huizinga bleef op de Eewal. zet door zijn zoon Bote, nu nog zit. De gedachten van de heer Huizinga zijn altijd gericht geweest op vin dingen, die voor de agrarische we reld nuttig zouden kunnen zijn. Dat leidde tot een hele reeks patenten, die hij verwierf door veelal uiterst ingenieuze uitvindingen. Zo ont wikkelde hij o.a. hijsinrichtingen voor kuil en hooi, de „Huizinga- halster" uit één stuk en sluitingen voor het vastzetten van koeien in drie en veertig modellen. Soms kon het gebeuren, dat Bauke Huizinga, zittend aan de stamtafel in het oude hotel De Kroon bij de daar aanwezige heren agrariërs grote verbazing en bewondering wekte door schijnbaar achteloos een stuk ketting op tafel te werpen - dat was dan weer een onderdeel van het een of andere kien uitgedachte systeem om bijvoorbeeld koeien vast te zetten en - bij brand! - met één simpele greep te „ontkoppe len" Ook buiten onze landsgrenzen werd Bauke Huizinga in de agrarische wereld bekend door zijn aanwezig heid op internationale landbouw tentoonstellingen, Voor zijn bedrijf vestigde hij hoofdvertegenwoordi gingen in Duitsland, Frankrijk en België. De foto van het Zwitserswaltje en de Weaze, die wij onlangs in 't Kleine Krantsje afdrukten bracht onze abonnee, de heer S. C. Andringa te Groningen, op het idee ons deze foto toe te sturen, die jaren geleden in dezelfde buurt is gemaakt. Het is een buitengewoon sfeervolle plaat van een oud hoekje van de stad, dat wij niet meer kennen, zoals het hier is vastgelegd. De fraaie bomen, die de straat zo'n rustiek aanzien gaven, zijn er niet meer en de schilderachtige ronde Paardepijp is al lang geleden vervangen door een moderne overkluizing, die veel strakker en heel wat minder romantisch is. Precies tier Bauke Hui/ Schrans, wi erplaatste inga zijn ar het bei Oil is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag'Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje. Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uilslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons hei juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boeku 'Populaire Leeuwarders'door Fenno L. Schou- stra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 23