'T KLEIDE KRAHT5JE SCHAATSPRET DRIEKWART EEUW GELEDEN voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Met pessimisme en een snelgedicht fan Fokke komt het end diz'keer en foor fan 't jaar fan de pal I avers fan Tabe Ruutsje, Lange Marten, Wie- be Poatsje, Sjouke Sukerslak, Hein fan't Hobbelpeerd, Minne Mager en Fokke Vutman. Hein fan 't Hobbelpeerd: Ja, ik bin froeger as anders. Dat hét een oor saak. Een Kerst- en Nijjaarskaart fanRintsje de Ruter. Wel uut het oog, niet uut het hart. Een kaart bestemd foor ons allemaal Fokke Vutman: Hoor ik oek bij ons allemaal? Indien deze fraag beves tigend wordt beantwoord (dat ston op mien werk faak op de formelie- ren, hé) dan wu ik wel es wete: wie is foomoemde Rintsje de Ruter. Weestou het Minne? Minne Mager: Ik weet fan de naam, mar ik hew de drager fan de naam nooit in natura sien. Hij woant in het land fan de soep. Kalifomia. Klein grapke. Hij is jaren leden emigreard uut 'e Blekerstraten. Een paar seu- mers leden mut ie hier nog weest hewwe. Tabe Ruutsje: Hèt is een soort neef fan Hein. Hij woant al jaren an 'e overkant, mar hij hangt nog oegries- lijk an Liwwadden. Fleden jaar hèt ie daar met oud en nij een Oldehove fan sniw maakt en een bord er naast: Feul heil en segenüü (Vervolg op pag. 19) Een kaart uut het Ferre Westen brengt ons brugmaten in de stem ming foor de laatste dagen fan De cember. En fia de jaarwisselings- kaart komme de mannen te praten Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (05100) 20302 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver- tengd In mijn herinnering er iedere winter ijs Schaatsen op de baan bij de Bleekerstraat: ieder jaar een groot feest Van een bevriende familie -evenals ik „rasechte Friezen" - kreeg ik een paar „krantsjes" te lezen. Het bestaan ervan kende ik niet, maar met welk een interesse - ja soms met ontroering - las ik verschillende artikelen. Ik besloot dadelijk me als abonnee op te geven, ondanks mijn hoge leeftijd van vierentachtig jaar, en met genoegen haal ik nu iedere veertiendagen het "Krantsje" uit de brievenbus. LANGE GESPREKKEN Met bovengenoemde familie, die tot dezelfde generatie behoort als ik, houd ik lange gesprekken over onze goede oude stad Ljouwert. Vanuit onze jeugd kennen we dezelfde fa milie's, doktoren, zaken enz. We raken soms niet uitgepraat. Zij heb ben mij nu overgehaald een artikel tje in het „Krantsje" te schrijven en ik wil iets vertellen uit mijn jeugd. Drie dingen springen hierbij naar voren: de ijspret, de kermis en onze goede trouwe Oldehove. Ik beperk me tot het ijsvermaak. Het schaatsen zat ons, wat men noemt „in het bloed". Zodra er ijs was (in mijn herinnering was er in mijn jeugd iedere winter ijs), moest alles wijken om zoveel mogelijk van de schaatssport te genieten. De schaatsen werden van de zolder ge haald, waar ze - de ijzers in het vet en de leertjes en banden goed nage zien - klaar voor gebruik de vorige winter waren opgeboren. Al heel jong leerden wij schaatsen. Een paar kleine schaatsjes met bre de ijzers, waarop ik het mocht leren, waren vast en zeker ook door mijn oudere broers en zusters gebruikt. Zodra het ijs betrouwbaar was, werden me in huis de schaatsjes on dergebonden. Dik aangekleed werd ik door sterke handen naar het ijs gedragen. De wal was zeer hoog en om het mogelijk te maken op het ijs te komen, liet mijn vader een ladder tegen die wallekant neerzetten. VALLEN EN OPSTAAN Beneden stonden al twee zusjes op me te wachten met een krukje, een stoeltje zonder leuning. Ik moest eerst even wennen aan het staan op de gladde ijzers, waarna mijn zusjes me hielpen bij de eerste streken op het ijs. Natuurlijk was het eerst val len en opstaan, maar zodra het iets op "schaatsen" begon te lijken, durfde ik, me stevig vasthoudend aan het krukje, even op te kijken naar moeke, die voor het raam geze ten, onze verrichtingen gade sloeg. Als rechtgeaarde Friezin was ik de schaatskunst snel meester. Wanneer het dagenlang flink gevroren had, was ook het ijs onder de Pijpen (wij spraken van Piepen) betrouwbaar. Dan kon je de hele Nieuwestad af rijden van het Schavemek tot aan de Waag. Zodra we goed konden rijden, mochten we naar de ijsbaan in de Bleekerstraat. Wanneer bij apo theek Uffelie een vlaggetje uitge stoken hing, was de ijsbaan ge opend. Ieder jaar was dat weer een groot feest. Op de ijsbaan stonden voor aan lage bankjes, waar men de schaatsen Ron onderbinden. Voor één cent waren baanvegers bereid hierbij behulpzaam te zijn. Hier stond ook een klein tentje, waar voor vijf cent een kop warme anijs melk te koop was. Zo'n vijfentwin tig meter verderop stond de grote consumptie-tent, waar o.a. thee, koffie, chocolademelk, bier, gebak en nog veel meer te verkrijgen was. En weer tien meter verder kwamen we aan ons kinderbaantje. Een en kele keer werden daar wedstrijden gehouden voor kinderen van leden van de ijsclub. Wat was ik trots, toen een zusje eens de eerste prijs won! Vlak naast ons kinderbaantje - op de grote ijsbaan - reden weieens een dame ën een heer. Zij waren echte „schoonrijders". We kregen er nooit genoeg van naar hen te kijken Hun namen weet ik nu nog. Het waren mevrouw Jonkers en de heer Do Hettema. IETS GEWELDIGS Wat zwierden ze prachtig over het ijs. Het was voor ons iets gewel digs. Later reden we natuurlijk zelf ook op de grote baan, eerst met een vriendinnetje samen - de handen kruiselings vóór. Later reden we natuurlijk met vriendjes! Ten teken dat de baan gesloten zou worden, ging om vijf uur de grote bel en dan was de schaatspret voor die dag weer ten eindeWanneer we dan moe thuis kwamen, werden we door moeke letterlijk en figuurlijk met warmte ontvangen. Wat hebben wij, ook op ander ge bied fijne herinneringen aan onze jeugd waar we nu nog zo blij op terug kunnen zien en waarin onze lieve moeke, ondanks haar vele drukke bezigheden, zo'n grote en fijne rol heeft gespeeld. N.N. over hobbie en plicht fan de Engelse kroanpreens. Sjouke mut op 'e hon fan sien seun passé en de handel en wandel fan Jelle Sielstra wurdt oek bekeken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 3