OUDE SIGARENZAAK DEED HAAR DEUREN DICHT 'T KLEINE KRANTSJE SCHIERBEEK VAN DE KELDERS NIET ALLEDAAGSCHE ZAAK De vorige maand heeft een oeroude Leeuwarder sigarenzaak z n deuren voorgoed dichtgedaan: het echtpaar Steenbergen van de firma Schierbeek hield ermee op. Daarmee kwam er aan een langjarige traditie een eind—de firma Schierbeek was één van de oudste sigarenzaken in de stad. En daarmee ook één van de bekendste. In een volgend nummer van 't Kleine Krantsje komen wij graag op het verdwijnen van dit bedrijf uit de Leeuwarder binnenstad terug. Nu alvast een foto, gemaakt op de laatste dag, dat de zaak geopend was. - Dezer dagen werd voor de regt- bank alhier eene zaak behandeld, die gelukkig niet tot de alledaagsche kan worden gerekend. Een twaalf jarig meisje stond te regt ter zake van diefstal op den openbaren weg gepleegd. De wijze, waarop de diefstal begaan werd, getuigde van buitengewone brutaliteit in meer dan één opzigt. Toen ze namelijk eenigen tijd geleden met hare koopwaar, garen en band, te Mars- sum de huizen afliep, ontwaarde ze buiten de woning van een arbeider op den weg aldaar een bijna vierja rig kind. Met mooije woorden en met de belofte eenig snoepgoed te zullen koopen, lokte ze dat kind mede den weg op naar Leeuwarden. Nagenoeg halfweg Marssum en laatstgemelde plaats heeft ze het kind van bijna al hare onderkleêren ontdaan en die in den onderwal van den weg verborgen, met plan ze la ter daar weg te halen. Nadat ze zich aldus van die goederen had meester gemaakt ging ze met het kind verder den weg op in de rigting naar Leeu warden. Wel eenigzins (zooals be klaagde ter teregtzitting zelve ver klaarde) met het kind verlegen, om dat het om, ,,pake" begon te roe pen, ging ze al verderen verder, tot dat ze, niet ver van deze stad, ie mand, H. G. v.d. H., tegenkwam, die met het weggevoerde meisje zeer goed bekend scheen en wist, dat het te Marssum te huis behoor de. Van die ontmoeting maakte de beklaagde gebruik om zich van het bestolene kind te ontdoen, zeggen de, dat dit haar nageloopen was en zij er geen weg mede wist. Het spreekt van zelf, dat H. G. v.d. H. gaarne bereid was de kleine mede naar Marssum terug te nemen, en begrijpende, dat de ouders ongerust zouden zijn, plaatste hij het kind op de handkar, die hij bij zich had en reed zoo spoedig hij kon naar Mars sum. De twaalljarige A. D., van wie niet alleen bleek dat ze met oordeel des onderscheids, maar tevens, dat ze met een bijzonder groot en slim overleg gehandeld had, werd ver oordeeld tot eene maand gevange nisstraf. (1880) Deze interessante foto, ons toegespeeld door onze abonnee, de heer E. Gaastra te Leeuwarden, is in 1931 of'32 gemaakt in de Roodborststraat bij de Autolok- en spuitinrichting TjammeK. Anema. Twee wagens verlaten net als nieuw de zaak, de ene is van de Leeuwarder Courant, de andere van de zeeppoederfabriek 'De DuifDe wagen van de Leeu warder Courant was de enige, die het bedrijf toen had, nu heeft die krant er zestien op de weg. In het midden zien we de eigenaar van de Spuitinrichting, met hoed, achter hem zijn vader, die boven de zaak woonde en huisschilder was. Helemaal rechts staat Erans Gramsma, naast hem zit de heer Gaastra, die ons de foto bracht, helemaal links zien we Heinrich Kaak. De beide andere heren zijn van de Leeuwarder Courant. Volgens de heer Gaastra kostte het spuiten van een auto in die dagen niet meer dan vijfentwintig gulden en dan werd de wagen ook nog van vier nieuwe spatborden voor zien. Maar ja, vijfentwintig gulden was in het begin van de dertiger jaren natuurlijk ook een flink bedrag. Wat de toekomst van de mens Zal worden in het leven Dat vind je in 't verleden al Van a tot z beschreven voor Leeuwarden en de wij de Wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (05100) 20302 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3