DERDE STRENGE WINTER OP RIJ DERDE ELFSTEDENTOCHT OP RIJ PRECIES VEERTIG JAAR GELEDEN: AFGRIJSELIJK SCHOUWSPEL Het is deze maand precies veertig jaar geleden, dat we de sensatie beleefden van een derde achtereenvol gende Elfstedentocht. Na de barre winters van '40 en '41die beide het organiseren van zo'n echte ouderwetse marathon op de schaats mogelijk maakten, liet 1942 ons zowaar een nóg strengere winter zien. En zo kregen we voor de derde maal in successie een Elfstedentocht, een volstrekt unieke zaak, want nooit eerder was het gebeurd, dat het festijn driemaal, zelfs niet tweemaal, achter elkaar gehouden kon worden. En ook daarna was er nimmer tweemaal in twee achtereenvolgende jaren een Friese Elfsteden tocht. De tochten van 1940 en 1941 had den al record aantallen deelnemers te zien gegeven. In het eerste jaar kwamen er niet minder dan vier en dertig honderd rijders op het ijs, 2716 tocht- en 688 wedstrijdrijders. Van dat kolossale leger toertochters slaagde er maar één procent: slechts 27 haalden de eindstreep in Leeu warden. En van de wedstrijdrijders kwamen er maar 35 binnen een tijd van twee uren na de eerste vijf in Leeuwarden aan. Aan de tocht van 1941 deden naar schatting negentienhonderd toerrij ders en zeshonderd wedstrijdrijders mee. Nu kwamen er meer deelne mers tijdig bij het eindpunt aan: res pectievelijk 1672 en 65. Maar veel indrukwekkender nog waren de aantallen bij deze tocht van '42, die op de 22e januari werd verreden. Er kwamen nu maar liefst 3862 toerrijders, die vrijwel allen (3669) de tocht volbrachten en 970 wedstrijdrijders, van wie zich 277 klasseerden. HAND IN HAND De tocht van 1940 was die met de chaotische aankomst van vijf wed strijdrijders. die elkaar beloofd hadden hand in hand te zullen finis hen. Maar toen Piet Keizer, Auke Adema. Cor Jongert, Sietze Westra en Dirk van der Duim achter de Prinsentuin de stadsgracht opreden en overspoeld werden dooreen aan zwellend gejuich, werd het Auke Adema allemaal teveel en hij ging er vandoor, wanhopig gevolgd doorde anderen. Toch geen gelijke finish dus, maar wel - aldus beslisten de organisa toren - voor allen een eerste prijs. "Nu win ik alleen" pochte Auke Adema in het jaar daarna en warem pel, hij deed wat hij zei: met een voorsprong van drie minuten kwam hij als winnaar aan op Schenken schans, waar de tocht ditmaal ein digde. En toen kwam dus die tocht van nu precies veertig jaar geleden en wéér verliep ze sensationeel. Nu geen gelijke finish van een groep, nu ook geen zelfverzekerde Auke Adema, die z'n woorden waarmaakte, maareen hele kopgroep cracks, die bij IJ 1st verkeerd reed en daar door alle kansen verspeelde. Winnaar werd nu de Weidumer Sietze de Groot in de nieuwe re cordtijd van acht uur en veertig mi nuten: in een adembenemende eind spurt bleef hij z'n sterkste concur renten Durk de Jong en Jan vin der Bij, de baas. Nooit eerder had het duizendkoppi ge publiek op de bolwerken achter de Prinsentuin een zo mooie eindfa se van een Friese Elfstedentocht ge zien als deze keer; wat dat betreft zal de marathon van 1942 voor velen onvergetelijk blijven. Te Meppel heeft zich de volgende scène voorgedaan. Uit een woning in de zogenaamde Kroesenhoek, een achterbuurt, ontwikkelde zich een zoo geweldige doodlucht, dat de buren de policie erbij haalden, die de deur opende. Het schouwspel, dat zich daarop aan hun voordeed, was afgrijselijk. In een bedstede hing het tijk van den bewoner, een alleen wonend persoon, borstelma ker van beroep, die al sedert eenige dagen vermist, doch voor zaken soms op reis was en wiens verdwij nen alzoo geen argwaan had opge wekt. Het lijk was reeds den ontbin ding nabij en schier onherkenbaar meer. (1878) Mr. Mindert Hepkema, voorzitter van de Friese Elfstedenvereniging, feliciteert winnaar Sietse de Groot met zijn triomf. Rechts Durk de Jong. tweede, en links Jan van der Bij derde prijswinnaar Dritkte'bifdevontrole hrWorkttm. Let op de kleding: iedereen is driedubbeldik ingepakt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 5