Salonorkest Sinnema al bijna 65 jaar actief OVERAL GEWAARDEERD STADSNIEUWS VAN VROEGER Een bitterkoude maandagavond in 't laatst van december. Twaalf graden vorst, een gemene snerpende wind. De halve stad lijkt uitgestorven. Geen mens op straat in de donkere hoek tussen het Schapedijkje en de Valerius straat. Alleen de Perkschool aan de Haydnstraat getuigt van activiteit - hier brandt volop licht. We stappen er binnen en komen een moment later oog in oog met een repeterend orkest te staanEen twintig dames en heren, die zich verwoed vastbijten in de Grasshoppers Dance van Ernest Bucalossi. Er voor, begrijpend en vriendelijk, maar vastbera den de dirigent. Wat we hier horen en zien is het Salonorkest Sinnema, dat zich op komende taken voorbereidt. T de zonzijde van de Nieuwestad, Het Salonorkest Sinnema. Nog even en het bestaat alweer vijf en zestig jaar. In die lange reeks van jaren heeft het zich in en buiten Leeuwarden op muzikaal terrein bijzonder verdienstelijk gemaakt: er zullen wel niet veel stadgenoten zijn, die nog nimmer het genoegen van een confrontatie ondervonden. LUNCHROOM KIMP Het was op de vijftiende december 1918, dat het orkest het levenslicht zag. De oprichting vond plaats in de bekende Lunchroom van Kimp aan waar tot het oorlogsjaar '44 ook werd gerepeteerd. De twee en dertigjarige Leendert Sinnema, later chef van de afdeling Bevolking van de Gemeente Leeu warden, was de oprichter en de eer ste dirigent en het orkest presen teerde zich onder de naam Kamer Muziekvereniging. In voorloorlogse jaren verleende de Kamer Muziekvereniging o.a. mu zikale medewerking aan het tradi tionele Sinterklaasfeest voor de Openbare scholen in de Harmonie. Een besliste weigering toe te treden tot de door de Duitse bezetters inge stelde Kultuurkamer deed de ver eniging in de oorlog verdwijnen in de anonimiteit - alleen in het ge heim kon er nog worden gespeeld. De eerste keer, dat de leden van het orkest elkaar na de bevrijding in '45 weer opzochten hoorden zij tot hun ontsteltenis, dat dirigent Leendert Sinnema de oorlog niet had over leefd - als vervalser van persoons bewijzen ten behoeve van de illega liteit hadden de Duitsers hem naar een concentratiekamp gesleept. Om zijn nagedachtenis te eren ver anderde het bestuur van de vereni ging de naam Kamer Muziekver eniging in Salonorkest Sinnema. Opvolger als dirigent werd de heer H. J. Fijlstra, inspecteur van politie te Leeuwarden, die bijna een kwart eeuw voor het orkest bleef staan: in 1969 stond hij zijn plaats af aan Joh. Damsma, die vier jaar bleef. Toen kwam de heer Roel de Jong, zelf fagotist bij het Frysk Orkest - hij zal in 1983 bij het Salonorkest Sinnema z'n tienjarig jubileum vieren. Het is een populair klassiek pro gramma, waarmee dirigent De Jong z'n orkest laat optreden. Dat bete kent dus bekende en onverwoest bare werken als Wien bleibt Wien, Eine Nacht in Venedig, The Sound of Music, Der Vogelhandier, Unter Donner und Blitz, Show Boat en My Fair Lady, om er zo voor de vuist weg maar een paar te noemen Het orkest geeft - ook buiten Leeu warden - ieder seizoen een aantal koffieconcerten, het speelt nóg steeds bij de Sinterklaasfeesten in de Harmonie en het vindt ook een dankbaar gehoor in tehuizen voor bejaarden en in ziekenhuizen. OPVALLEND Opvallend is de samenstelling van het orkest. Zo gaapt ereen leeftijds verschil van liefst zestig jaar(!) tus sen het jongste 16) en het oudste lid (76) van het orkest. Tot de oudste getrouwen hoort de clarinettist Klaas Noorderwerf, die al ruim veertig jaar deel van het or kest uitmaakt. Ook voorzitter Aijen Kamminga, violist, heeft met een staat van dienst van dertig jaar al het een en ander met het orkest meege maakt. Maar secretaris Jan van der Veen, eveneens violist, spant de kroon: hij speelt al langer dan een halve eeuw in dit Salonorkest Sinnema, om pre cies te zijn een en vijftig jaar. Vele anderen staan nog aan het be gin van hun muzikale loopbaan bij het orkest - voor nieuw bloed zijn er altijd graag plaatsen ingeruimd. De opgravingen aan het Oldeboof- ster kerkhof vorderen goed en er komen dan ook steeds meer graf- steenen aan de oppervlakte. Zoo is hedenochtend tegenoverden ingang van de Oldehove weer een enkele steen blootgelegd, die bovenaan in het midden een wapen draagt, dat echter o.i. slechts na nauwkeurig onderzoek door deskundigen zal kunnen worden gedetermineerd. Opmerkelijk is wel dat een drietal van de opgegraven steenen West- Oost liggen, en niet zooals gebrui kelijk Oost-West. Voorts is men op het oogenblik be zig ten noorden van den toren met het opruimen van een massa been deren en hoofden, die daar klaar blijkelijk bij vroegere opgravingen op een hoop zijn gegooid. Naar schatting zullen uit dit „mas sagraf' een dertig wagens vol naar de Oude begraafplaats kunnen wor den overgebracht. Ten slotte dient nog vermeld het ge deeltelijk blootleggen van een graf kelder in de nabijheid van de Schip- persschool, welke echter naar men ons verzekerde niet meer in oor- spronkelijken staat verkeert, het geen werd afgeleid uit den uit mod der en steenbrokken bestaanden in houd. Een en ander trekt natuurlijk tal van nieuwsgierigen, die echter door speciale politiemaatregelen op vol doenden afstand worden gehouden. (1933) „Dat lieg je", zei verdachte uiterst categorisch. Erg hard was de klap echter niet aangekomen. De eis luidde 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte vond dit nogal veel in verhouding tot de 9 steun, die haar man ontvangt. De politierech ter maakte er 3 subs. 3 dagen van. Protesterend verliet verdachte de zaal. (1940) Willy K., echtgenote van S. J. te Leeuwarden, ontkende niet, op 9 januari haar buurgman J. Bosma met een bezem op het hoofd te heb ben geslagen. Tot deze daad van agressie was zij gekomen, doordat deze buurman enige kachelpijpen terug verlengde, die hij de familie J. in bruikleen had gegeven en die de ze laatste bij een verhuizing mee wilde nemen. „Ik dacht, anders zie ik ze nooit terug", zei getuige Bos ma, „en ik kon ze zelf wel gebrui ken."

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 7