IN DE BINNENSTAD NU NOG MAAR VIJF 'T KLEIDE KRAHTSJE SIGARENZAKEN DE SIGAAR Leeuwarden. SIGAREN. GEFABRICEERDE In een vorig Kleine Krantsje hebben we al even melding gemaakt van het verdwijnen uit de stad van een van onze alleroudste sigarenzaken, die van Schierbeek op de Kelders. De heer en mevrouw Steenbergen, eigenaars van de zaak, vonden het langzamerhand wel welletjes en hielden ermee op. Een opvolger voor het bedrijf, dat officieel de naam voerde van 'Het Wapen van Nederland'vonden zij niet, zodat het al geringe aantal sigarenzaken in de Leeuwarder binnenstad weer met een verminderdeWaren er enkele tientallen jaren geleden nog verscheide ne, nu zijn het er binnen de stadsgrachten nog maar vijf. De sigarenzaken zijn de sigaar: dat moet dan ook onze conclusie zijn, wanneer we nu eens nagaan wat stand hield en wat er de laatste tijd zoal verdwenen is. Dan de Nieuwestad met het piepkleine winkeltje van Leo Ste- renberg naast de Tivolibioscoop, de zaak van P. van Wigcheren, verder op en de winkel van Berends scheef daartegenover aan de "drukke" kant, vlak bij het Groot Schavemek. Twee sigarenzaken waren er in de Vijzelstraat - die van T. Bakker en van de weduwe W. van der Veer - twee in de Oosterstraat, die welke we al eerder noemden in de Nieuwe Oosterstraat op de hoek van de Oosterkade en die van IJ. Groene- veld in de Oude Oosterstraat ter hoogte van de Heerestraat en twee in de Korfmakerstraat, die van A. Steensma en van de weduwe S. Bruinsma, er pal naast. Verder nog een aantal zaken, ver spreid in de binnenstad: de weduwe W. Boonstra aan het Ruiterskwar- tier, W. C. F. Kruse aan de Tuinen, de weduwe J. Poppinga aan de Nieuweburen, G. Wijbenga in de Oude Doelesteeg en J. Visser in de Bag ij nestraat. Tenslotte stonden ook Wieger van Cleef in de Grote Kerkstraat en H. Jonker in "de Munnikemuurstraat nog officieel als winkeliers in siga ren en tabak te boek. Dat waren er, als we goed geteld hebben, zes en twintig in totaal, waarvan er nog maar vier over zijn - de vijfde, die er nu nog is, is de enige sigarenzaak, die er in deze tijd bijgekomen is. Het is de winkel van Ponne op de Put, die gevestigd is in het pand, waarin vroeger de welbe kende slager Gerrit de Wilde zat. Met de zaak van Schierbeek, die nu als laatste verdwenen is, is tevens een van de meest memorabele Leeuwarder sigarenzaken verloren gegaan. Het bedrijf was maar drie jaar jon ger dan de firma Stoffels en werd in april 1873 opgericht door de ge broeders Schierbeek, twee zoons van een banketbakker uit Gronin- Nog maar vijf sigarenzaken dus in het hartje van onze stad. In de eerste plaats de oudste, die van Stoffels in het Naauw, welk bedrijf van 1870 dateert. Dan de vroegere zaak van Rusticus, het Sigarenhuis op de hoek van de Oosterkade en de Nieuwe Oosterstraat. Verder de zaak Klaas Kuindersma in de Vij zelstraat, de winkel van Tetman de Vries in de Prins Hendrikstraat en tenslotte Het Tabakshuis 't Centrum van Ponne op de hoek van de Breed- straat en de Put. Dat is alles wat er over is van de sigarenzaken in de binnenstad, die eens zo rijk is geweest aan specifie ke zaken voorde rokende man. Vijf en niet meer - alle andere zijn suc cessievelijk verdwenen uit het beeld van de stad, slechts een enkele met enige ophef, de meeste met stille trom. Zullen we eens nagaan welke er di rect na de oorlog nog waren en die er nu niet meer zijn? Dan doen we dat voor de vuist weg en het kan niet missen, dat we er wel een paar over slaan. We beginnen bij de Voorstreek, waar de dames en heren rokers let terlijk en figuurlijk het best aan hun trek konden komen - nergens waren zoveel sigarenzaken als hier. vAchteraan", bij het Dokkume rend, waren de winkels van R. Keegstra en D. W. Memerda, aan de andere kant vonden we de zaken van D. van der Molen bij de Ame- iandspijp, Frans Veenstra ("Pink je") iets verder naar de stad en De Drie Kistjes van Melle Scheepstra op de hoek bij het hotel De Nieuwe Doelen. Het echtpaar Steenbergen in de zaak aan de Kelders: het is gebeurd Aan de Kelders stonden, naast el kaar, de zaken van Zwama en Schierbeek, in het Naauw was als vanouds de firma Stoffels, aan de Wirdumerdijk hadden we de zaken van Dirk Ebbens tegenover de Nieuwestad en van Bloemhof op de hoek van het Ruiterskwartier. r«CT HE0CIM.ANO3CM WA*£K TELEFOON 05100-28987 GIRO 987949 De winket van Schierbeek, officieel Het Wapen van Nederland De "oude" heer Gerrit Jan Steen bergen: een beminnelijke figuur. gen. Samen begonnen zij met het verkopen van rookartikelen in het monumentale pand op de hoek van de Wirdumerdijk en de Peperstraat, waar nu Flottow zit. Een van de broers stapte er al gauw uit en werd planter in Indië, de an der, Pieter, verplaatste daarna de zaak naar de Wirdumerdijk; het be drijf kwam toen in het perceel, waarin later de bloemenzaak van Sierksma kwam. Omstreeks 1918 werd het bedrijf nog eens verplaatst en wel van de Wirdumerdijk naar de Kelders, vlak bij de Brol. Pieter Steenbergen had toen al een chef in dienst, die al het zakendoen regelde. Dat was de uit Kampen afkomstige Gerrit Jan Steenbergen, in de kringen van de L.V.V. Friesland als voetbalen thousiast erg bekend. Na het overlijden van Pieter Schier beek in 1925 kocht de heer Steen bergen niet alleen de zaak, maar ook de naam en in de jaren daarna heeft hij zich zonder protest door heel wat klanten als Schierbeek laten aan spreken - het was dikwijls "meneer Schierbeek" voor en na. Tot 1952 bleef "de oude" heer Steenbergen, een uitermate beleef de en voorkomende figuur, in de zaak - toen, 1 augustus, droeg hij het bedrijf over aan zijn niet minder beminnelijke jongste zoon Jan, die drie en dertig jaar eerder geboren was in hetzelfde pand. Nu die, na bijna drie decennia, op zijn beurt het vlammetje voor de rokers heeft gedoofd is er dus een eind gekomen aan een traditie van meer dan een eeuw: na honderd en acht jaar kunnen de Leeuwarders voor hun paffertjes niet meer bij "Schierbeek" terecht. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (05100) 20302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 èx. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3