Miiii l^g Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen SCHOOLFOTO Bij het bekijken van oude foto's vond ik er nog één van een schoolreisje uit 1925. Ik zat toen in de 7de klas van school 10 aan de Gedempte Keizersgracht en onze onderwijzer was de zeer welbekende meester Van der Molen. Van der Molen was een fijn mens, socialist in hart en nieren, iemand aan wie ik nog altijd met veel respect terugdenkt. Ik weet zeker dat al de mensen die hem hebben gekend deze mening met mij delen. Maar nu de foto, ik zou hem na tuurlijk gaarne geplaatst zien in ,,'t Kleine Krantsje", alleen om de reacties die daar hopelijk op komen. Na meer dan zes en vijftig jaar ken ik de namen van de meisjes en jongens, op enkelen na, niet meer, maar misschien kunnen andere betrokkenen die aanvul len. De jongen geheel links bovenaan heet Van Zomeren. Links naast meester Van der Molen is Annie Woud. Haar ouders hadden een winkel in chocolade en bonbons op de hoek van de Oosterstraat en de Ossekop. Geheel rechts bo venaan. Willem Kramer is op zestienjarige leeftijd bij de marine gegaan. Ik heb nog wel contact met hem gehad, maar na de oor log niets meer van hem verno men, hopelijk heeft hij de oorlog overleefd en in dat geval hoor ik misschien nog iets van hem. Daarnaast staat ene Van der Hei de of Heida, daarnaast links van de chauffeur, Jan Keverkamp; die zijn ouders hadden een groente winkel op Tulpenburg. Op de voorste rij naast een onbekende juf Koenraad Boersma en daar naast een meisje Bosma, ze is ge trouwd met Okke Jaarsma, later eigenaar van een kruidenierswin kel op de Voorstreek. En tussen de twee meisjes rechts vooraan staat of zit ondergetekende. Leeuwarden D. van Elsloo IJSPRET EN NOG WAT In een vorig Kleine Krantsje heeft een verhaal gestaan over de ijspret en dan speciaal over de Usbaan aan de Bleekerstraat. Nou, dat was voor de mensen en vooral voor de jeugd iets om nooit te vergeten. Alleen was het niet voor iedereen mogelijk lid van de Usclub te wor den. Daarom was er voor ons als jongens van het Oldegalileën maar één weg en dat was om er stiekem op te pieken. Wij gingen dan bij de Oliehandel van Zijlstra langs over een sloot en zo verder tot waar de ijsbaan begon. En dan goed uitkij ken naar de baanvegers en als de kust veilig was, dan roets er op en dan maar schaatsen. Maar o wee, als de baanvegers ons in de gaten kregen. Vooral de gebroeders Pang, hoewel er niet zo'n vernielzucht was als thans. Toen was het bittere armoe en nu overal rijkdom. De foto van het Hoeksterend deed me denken aan de tijd, toen het daar nog erg rustig was. Op de hoek rechts waren toen nog een paar huis jes, net alsopdeNoorderweg. Alles wezen varen, eerst met "Opa Dijkstra", later, toen deze was overleden, met zijn zoon, mijn oom Bertus, die de boot toen kreeg. De boot heette toen Froukje. Het vaartuig is vlak voor de oorlog weggegaan, in mijn bezit is nog een foto van een groep, die met de Koningin Wilhelmina op stap is geweest. "Opa" staat in het midden - het is de man met de snor en de platte pet. Verder nog een foto van de boot zelf. Leeuwarden Mevr. A. Talma-Rinsema. OUDE BEGRAAFPLAATS Velen hebben gereageerd op het artikel in 't Kleine Krantsje be treffende 'Oude Begraafplaats' met zijn prachtige bomen aan de Spanjaardslaan. Toch zouden wij de groep sympathisanten nog 'groter willen zien. Daarom deze laatste oproep om met nog vélen onder u "samen" aan het werk te kunnen om dit uniek stukje Leeuwarden te behouden. De tijd dringt. Leeuwarden Mevr. A. Wiersma. Herinnering aan de glorieuze dagen van het Negende daar waren we werkelijk bang voor. Maar toch hebben we daar fijn gere den, het was voor ons erg spannend. Dan is er ook geschreven over de muziek van Kapelmeester De Jong. Hij woonde zelf aan de Nieuwestad, ik meen ongeveer waar later Jamin een winkel had. Het was een boven huis. De muziek was op zaterdag avond en ook altijd op Waterloo- dag, plusminus 18 juni. Op de foto in 't Kleine Krantsje staan nog wel bekende mensen, o.a. de man met de bekkens. Dat was een klein man netje uit een r.k. familie. Later zag ik hem wel 's morgens als ik naar mijn werk ging in het r.k. armhuis in de Kruisstraat. Die arme mensen moesten altijd om half ze ven naar de vroegmis en als ik door de Kruisstraat ging stonden ze al voor de ramen te zien. Dat vond ik altijd zielig. Dan dacht ik, waarom moet dat nou toch. Maar ja, toen was er zoveel, dat nu niet meer noodzakelijk is. En dan die oude vrouw met haar dis bij het klokje op de Nieuwestad. Ik meen dat het een jodevrouw was. Ook zij ontkwam niet aan de jeugd, is thans bij de Leeuwarder Courant in gebruik. En dan het Negende regiment; dat was ons zo iets onbegrijpelijks, tot je zelf de leeftijd had bereikt om ook te loten en dan een stuk of vier voor je meteen vrijstellingsnummer - zelf had ik nummer 7 en ik heb het geweten. Eerst anderhalf jaar in Amsterdam en met de oorlog nog eens drie volle jaren. Vergoeding was er niet bij voor ons. Even later kwam er voor de mensen wel een vergoeding, maar daar hadden wij niets meer aan. Wel moesten wij toen extra oorlogs belasting bijbetalen. De mensen van onze en eerdere lichtingen werden toen wel zwaar gepakt. Ook waren er veel kleine zelfstandigen, die in de mobilisatie moesten en wier za ken naar de knoppen gingen. An dere mensen maakten in diezelfde tijd enorme winsten, zo ging dat toen. Surhuisterveen S. Djjkstra DE WILHELMINA In 't Kleine Krantsje nummer 397 werd door een abonnee gevraagd of ef nog iemand herinneringen had aan de pleziertochtjes met de motorboot "Koningin Wilhelmi na".' Ik ben vaak met deze boot BEWAARSCHOOL Tot mijn verrassing ontdekte ik in 't Kleine Krantsje, nummer 399 een foto van een klas van de bewaar school aan de Eestraat, waarop mijn Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. conterfeitsel voorkwam. Daar ik slechts enkele maanden op deze school ben geweest, ken ik er nie mand van. Ik kan echter de inzen der, de heer Vogelzang, wel helpen aan de namen, omdat ik dezelfde foto bezit, waarop door het hoofd, juf Braaksma, deze namen zijn ge schreven; waarschijnlijk ten faveure van mijn moeder, die ook aan deze school kleuterleidster (bewaar schooljuf) was geweest. Hier volgen dan de ontbrekende namen: Achterste rij, derde van links: Ti- nus van der Schaaf en de onbekende links van juf Nieuwland is Lijkele Kazimir. De tweede rij van achteren, waarin veel onbekenden voorkomen, is als volgt: Sjoerd Dek, Christiaan Wielart, Daniel Maurits, Zweitse Boonstra (en niet zoals vermeld Albert Sweit- zer), Libbe Oost, Freerk Twijnstra, Sietse Keuning, Gerrit Germeraad, Klaas van der Goot, Sytse Dijk, Jelle Tempel, Annie de Keyzer. Maria Winters en Sjoerd van der Meer (geen Sjoerd Visser). Van de voorste rij wordt het meest linkse meisjes Baukje Bolt ge noemd, volgens mijn gegevens moet dit Titia de Wilde zijn, de on bekende daarnaast is Hinke Feen- straen het jongetje in het midden is volgens mijn lijstje niet een Rool- vink maar Roelof Smedinga. Verder klopt alles keurig. Daar ik het adres van de heer Vogel zang niet ken, stuur ik deze aanvul lende gegevens maar naar de redac tie. Overigens veel succes gewenst met het bijzonder interessante Kleine Krantsje. Leeuwarden Ing. L. D. Corée W 'Ai A jL. -i hürfftMÉÉ fi in iti li gji Ssf

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4