Schilderachtig huisje gaf heel veel lezers problemen ONZE FOTOPRIJSVRAAG Wat we met onze traditionele fotoprijsvraag nog nooit eerder hebben beleefd, is nu gebeurd: voor het eerst is het aantal goede oplossingen royaal overtroffen door het aantal onjuiste oplossingen. Het oude romantische huisje, waarvan wij een foto in ons Oudejaarsnummer afdrukten, heeft heel wat abonnees op een dwaalspoor gebracht. Een kleiner aantal lezers van onze krant vergiste zich niet en kon ons precies vertellen, waar dit huisje heeft gestaan. Voor beide categorieën gold, merkwaardigerwijs, een heel klein stukje van de Oldehove, nog net zichtbaar aan de kant van de plaat, als een aanknopingspuntHet gefotografeerde pandje moest dus in de schaduw van de scheve toren hebben gestaan, maar waar precies? De familie Kruize, gefotografeerd op de Westerplantage. Achteraan de timmerbaas met zijn vrouw, op de voorgrond de zoon van het echtpaar Kruizemet vrouw en kinderen. Bij grootvader dochter Adri, op de armen van moeder: Nico, de zoon. Het meisje met de vlechten is een vriendinnetje Oldehoofsterkerkhof overzag". Tot zover dan een greep uit de stapel foutieve oplossingen - er waren nog veel meer inzenders, die dachten te maken te hebben met een oud huis je, dat weleer op de Noorderplanta ge heeft gestaan. Ten onrechte dus, want het gefoto grafeerde huis heeft niet op de Noorder-, maar op de Westerplan tage gestaan, vlak naast het restau rantje, dat we nu nog als "De Plan tage" kennen. Voor de heer Nico Kruize te Leeu7 warden was de foto wel heel erg bekend, "want" schreef hij ons, "hier hebben mijn grootouders ge woond en ook mijn vrouw woonde nog enige tijd in het huis. Mijn grootvader was timmerbaas en hij had zijn timmerwinkel in de Wol- vesteeg. Tevens was hij Toneel meester van de Harmonie. Een me neer Meijer was z'n meesterknecht en die werd Toneelmeester, toen opa Kruize overleed. Als kinderen speelden wij veel op de Wester plantage, waar tussen de Nieuwe- stad en de Schavemeksbrug nog een pleintje was met een muur - daar stonden op vrijdag de bodediensten uit de Bildthoek." TIMMERBAAS KRUIZE Ook andere inzenders wisten ons precies te vertellen, dat we hier te maken hadden met de woning van timmerbaas Kruize: "Hij was de grootvader van de heer Kruize, die vroeger een kaaswinkel had aan de Wortelhaven", aldus de heer S. de Jongh te Leeuwarden. Die meneer Kruize hebben we zojuist al even geciteerd. De heer De Jongh herinnerde zich ook, dat het bolwerk op deze plaats door de oude Leeuwarders "het heuveltsje" werd genoemd. "Op dit heuveltsje speelden vroeger veel kinderen, namelijk de meisjes Wöllenstein van de Westerplanta ge, de meisjes Ploegsma, verder Fetje en Ide Hamstra, wier vader een kruidenierswinkel op de Nieu- westad had." De heer mr. H. S. Bekius te Hel- voirt stuurde ons weereen lange ge zellige brief, die wij tot slot graag even willen overschrijven. "Het huisje" zei hij, "was daar zeer schilderachtig gelegen. Het was, wat men nu zou noemen "beeldbepalend" voordat deel van de stad. Toen ik in 1955 voor mijn werk werd overgeplaatst naar het goede Leeuwarden, waar ik mijn jeugd heb mogen doorbrengen, wilde ik V graag in dat witte huisje gaan wo nen. Het was leeg en vooral van binnen verwaarloosd, maar met wat goede wil en fantasie was er voor een vrij gezel als ik iets heel leuks van te maken. Ik ben er nog voor naar de toenmalige burgemeester geweest, maar al mijn argumenten om het op te knappen en zo voor het stadsbeeld te bewaren mochten niet baten, de gemeente had er andere plannen mee. Helaas bleken die plannen la ter te zijn sloop. WAGENPLEIN Ik herinner mij verder dat in mijn jeugd een deel van het bolwerk daar was ingericht als wagenplein voor de vrachtrijders. Het was daar altijd een gezellige drukte. Zaterdags- VERVOLG OP PAG. 9 Laten we beginnen bij de inzenders, die duidelijk buiten de prijzen vie len - zij allen situeerden het afge beelde punt aan de verkeerde kant van de Oldehove. "Ik moet me al raar vergissen" al dus de heer Joh. de Jong te Leeu warden, "de huisjes die stonden, zoals de Leeuwarders het noemen "achter de tuun", wat officieel de Noorderplantage heet.Ze staan vlak bij de ingang van de kant van de Oldehove af". "Huisje achter de Pier Pandertem pel; stukje Oldehove nog net zicht baar" schreef de heer P. A. ten Thije te Voorschoten en de heer D. Beeksma te Leeuwarden dacht er net zo over: "Deze keer een mooi romantisch hoekje en wel achter de Prinsentuin, vlak bij het tempeltje van Pier Pander. Rechts van dit huisje ziet men op de gracht, waar altijd hardrijderijen werden gehou den. Ook nu heb ik hier geschaatst en de sfeer van vroeger in me opge nomen. Jammer, dat er niet wat meer aan gedaan wordt, want er zou toch wel een harderijderij gehouden kunnen worden, nu de Centrale bij Bergum zit". NIET GEMAKKELIJK "Ik vind het leuk deze keer ook eens mee te doen" aldus de heer S. Broekhuizen te Lelystad. Meestal is het niet gemakkelijk en ik ben niet in de gelegenheid te gaan speuren - volgens mij stond dit huisje in de Prinsentuin, vanaf de Oldehove gerekend voor het toegangshek" Kennelijk niet helemaal zeker van z'n zaak "gokte" de heer Th. Weda te Leeuwarden op een stukje Boter hoek: "De fotograaf moet dan heb ben gestaan achter de dwinger, bij de oude joodse begraafplaats. Alles wat daar stond is verleden tijd. Geen Opgang, Zalmklooster, Kal- vergloppe en zo meer. Nu staan er de gebouwen van de Provinciale Bibliotheek en het Rijksarchief'. Twijfel was er ook bij de heer A. H. Bergsma te Haren, die de afgebeel de foto situeerde aan het eind van de Boterhoek, maar er meteen aan toe voegde: "Kan het ook de Wester plantage zijn, die glooide namelijk ter rechterzijde, komende vanaf de Nieuwestad, een soort talud. Toch houd ik het op het eerste, gezien de bomen op de achtergrond en het beeld, dat ik bij mij draag uit de tijd, toen ik bij de Algemene Friesche werkte (1932 tot medio 1939) en dan vanuit het Burmaniahuis het

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 5