FOTO PRIJS VRAAG DENKEND AAN TOEN Vorst en dooi, sniw, iezel en regen, koud of suterich! Sukke woorden bruke de meensen, en oek ons brugmannen, de eerste weken fan het nije jaar. Het jaar 1982 liekt wat nijs te brengen foor Fokke, Wurdt het trouwen of wat anders? Het staat wel fast, dat foor dizze ouwe maten der heel wat saken al anders wurden binne. En wat gaat er met hun in- kommentsje gebeuren. Der is straks minder om uur te geven, en toch hèt een Spanje-ganger het laaste woord in de kring fan Sjouke Suker- slak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Hein fan 't Hobbelpeerd, Minne Mager en Fokke Vutman. Wie mis se we dan? Lees mar. Lange Manen: Soa goed as ik weet, sal Tabe der fandaag niet bij weze. Se suden met de Kerstdagen naar hun dochter, mar toen kreeg sien frouw de griep. Daar binne se nou alsnog hene, en dan oek even bij Broer Bouke sien. Sjouke Sukerslak: Ik denk dat Bou ke de goeie mediecienen wel in huus hèt. Hij spuit er self oek niet inHet binne anders hele lopen, en dan met dit poerminne weer der telkens oek nog bij. Minne Mager: Mocht Fokke nog komme, nerges over prate hor, mar hij hèt weer wat gedoente. Oud en Nij hèt ie bij hur tuus wee stHet kon wel es menens wurre met ons Vut- mantsjeü Hein fan 't Hobbelpeerd: Och, hij is een kreaze kerel met een aardig in- kommen. Hij hèt muskien jaren wat alleen omheukert. Ik kan der heel wel in komme hor. Hij doet mar. Wiebe Poatsje: Der hoeft drekt oek gien trouwen fan te kommen. Teu- genwoordig is het samenwoanen an de orde fan de dag. Froeger seiden se fan 'huizen'of hoe was dat oek al weer met een duur woord? Minne: Ja, ik foei an, waar Wiebe hene wil. Het is niet kombinaasje, mar daar liekt het wel op. Strak' Fokke mar es frage, dieO, nt dat ken nou in dit gefal niet. Marten: As Fokke nou bij hur is, en het gaat em naar 't sin, san sal ie de brug wel brug late. Hoe oud su se weze, Minne, of hest se nog niet es opsterfére kennen? Minne: Skat nou es een ffouw, die jou één of twee keer sien he wween dan oek nog mar even, en niet eens fan dichtebij. En as die wieven hur dan wat op-pollitoere en opskildere, dan ferriefele se jou soa met een jaar of tien. Ik su sêgge, tussen de fieftig en de sestig! Hein: Met sukken en het aardgas houwe jou het wel warm. Wete jim trouwens, dat Jan Boerke nog al min is? Leit met 'e suurstof an in Dok- kum. Ja, niet op straat fanself, mar in 't siekenhuus. De Sitronberg, loof ik. Sjouke: Nou must ophouwe, Hein. Óns Boerke. Ik weet wel, hij is de enige niet, mar as je de meensen goed kanne, doet het je even meer. O, daar is Fokke toch nog. Wiebe: Daar is Fokke, en met een bos bloemen werachtig. Wal dochst, de kop is fan 't nije jaar af, ik gooi der een bloemke teugen an? Fokke Vutman: Ja en nee. Ik leg de bloemen hier niet op 'e brug del, mar ik gooi se wel erges teugen an. Teugen een nije relaasje soageseid. Er kwam weer een vrouw in mijn leven!! Manen: Fokke, jonge, dou must dien eigen dingen mar doen. Wij wete nerges fan, en we wille ons oek nerges met bemoeie. Mar as een kerel op dien leeftied met bloemen loopt, dan hèt ie het goed te pak ken!! Minne: Gesteld, dat het wat wurdt, en jim gooie de lappen bij mekaar, en gesteld, jim suden es niet trouwe, mar samen eh, begriepst mie wel. Fokke: Op ons formelieren ston dan froeger: niet gehuwd; leven in kon- kubinaat. Ja, hokke of huize ken je oek sêgge. Bedoelst dat, Minne? Goed wete: sij hèt een aardig huus en een eigen inkommen. Dizze Fokke oek. Dat we salie eerst mar wat proefdraaie. Hein: Proefdraaie seit die gek. Het ken oek anders. Bij ons in 'e buurt trouwde laassen nog een ouwe man fan over de seventig met een frouw fan acht en sestig. Die fonnen sa menwoanen niet netjes. Dus trou we! Sjouke: Met sukke opfattings en het bust en levertraan binne wij groat-* brocht. Wel een hoop grappen over (rouwen en al soa meer, mar het even goed wel doen. Liefst in eer en deugd. Kiek, en dan is er heel wat ferandert. En niet altied ten goede gekeerd! Marten: Je kanne wel sêgge, dat er over de hele waterlinie fan alles fe- randerd is. Jou kenne een nij hart krije, en nije nieren. Ja, niet bij Fred of andere diskonten, mar toch. En geweldige opperaasjes. Wiebe: Mar een goed resept fiene om fan de werkloashied af te kom men, is der nog niet. En ik staan je der borg foor, dat er in het nije jaar weer heel wat bij komme. Dat redt Uultsje oek niet. Fokke: Een ouwe maat fan mij had het laassen over het bananenplan fan Joop. Hij sei: der is al een Joep Meloen, der ken nog best een Joop Benaan bij. Ik sei: ik bin al fut, laat een ander mar de pisang weze! Hein: Wat ik mie wel es affraag is: hoe houwe we die winkel draaien de. Het mut allemaal opbrocht wurre. Jou hewwe werkloazen, en W.A.O.-ers, en VUT-feguren, en A.O.W.-ers liek as wij, en meensen in de bijstand, en gaan mar deur. Sjouke: En in de bejaardentehuzen binne oek mar een paar meer, die het self betale. En bij de gemeente beginne se oek al te piepen, las ik in 'e krante. De heren fan de raad salie besunige. Seg, Marten, dan mut Cambuur der seker oek an gelove. Manen: Daar wurdt wel over pra ten. En dan ontnimme se een soat meensen een hoop genot. Wielst de gewoane man nou al meer as fier, Nu er van de Oosterkerk aan het Hoeksterpad niets meer over is nog eens een foto van de predikanten van toen. Staand ds. G. terSteege, ds. E. J. Oomkes en dr. J. Rinzema. Zittend: ds. J. C. van Loon, ds. P. van Breugel en ds. G. Hengeveld. De foto dateert uit het laatst van de zestiger jaren. fijf gulden betaalt, om wat knap en droog te staan. Laat staan wat sitten kost. Minne: Sitten is nooit duur weest. Gratis fergees ete en drinke en on derdak op het Blokhuusplein of in Veenhuzen. Klein grapke. Maras't op 'is, is 't deen Lange, en och froe ger foetbalden se oek alleen foor de lol. Fokke: Froeger is weest, Minne. En froeger seiden wij al: foor niks gaat de son op. En as wij ons nou ferge- lieke met de Poalen, en swatten uut die warme lannen, en India en al soa meer Wiebe: We salie wel minder uutge- ve kenne, de kommende jaren. Mar dat mutte we mar nimme. En dan hewwe we het nog altied beter as die meensen, waar Fokke het over had. En ons ouwelui en die hurren ou welui. Hein: En as je mar gesond binne. Denk mar an Kees Lotsje, oek al kasjewijlen. En Boerke wurdt oek faai. O, kiek es, daar is Hoekstra al weer. Binne jou niet meer in Span je? Hoekstra: Bedoelejoumij?0,ja, ik sien 't al. Hein fan ehHein en sien maten. As ik in Spanje was, ston ik hier niet. Nee, jong, te feul regen. Eerst son. Twee weken. Toen twee weken regen. Dat was wel mooi foor die meensen daar, Minne: Het ston niet in uw porres- pektus, denk ik. Klein grapke. Hoe is 't eten en drinken daar? Een soat olijfoalie overal in? En Spaanse pe per? Hoekstra: As jou wille, Hollans eten. Eén keer ouwerwets, met sie- pels! We draafden over 't strand, soa oud as we waren. Op siepelgas! Mien huushouwster is nog kwaad, soa raar gong het. Ik mut fan dizze pursoan de bloemen mar ovemim- me, om het goed te maken VERVOLG VAN PAG. 5 middags kwam ik daar vaak langs, ik moest dan met een van mijn broers een mandje met schone was brengen naar het Diaconessenhuis, waar een tante van ons langdurig verpleegd is. Eens, het was nat weer geweest, zaten wij elkaar achterna op een van de hellende paden van het parkje daar. Ik holde, het was- mandje in de hand, mijn broer ach terna, viel languit in de nattigheid, het mandje viel open en de schone was werd even nagespoeld in een vuile plas. Het ergste was nog dat ook het boek, dat moeder als lectuur voor de zieke bovenop de was had gelegd helemaal besmeurd werd. De linnen band draagt tot op de hui dige dag de zwarte strepen van de modder van de plantage. Het was "De vrouwen van Tannö" van Ernst Zahn, over vrouwen, die in een dorp de erfelijke, vaak dodelij ke bloederziekte overbrengen, op wekkende lectuur voor een chro nisch zieke! Uit de latere tijd, 1955 of'56 herin ner ik mij de onthulling van het mo numentje voor Th. van Weideren baron Rengers, die veel voor de Friese landbouw en veeteelt heeft gedaan (Zuivelfabriek "Trynwal- den en Omstreken", Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken, Vlasfabriek enz.) Bij deze onthul ling vielen mij nog op de hoogbe jaarde Freules van Eysinga, familie van baron Rengers. Zij woonden voor de oorlog in het grote huis op de drukke kant van de Nieuwestad, waar later het Oud Burgerweeshuis in kwam. Men zag hen ook regel matig in de Galileër-, Wester- of Grote Kerk, als ds. Vorenkamp preekte. U ziet, dat uw fotoprijsvraag bij mij evenals bij vele anderen weer ver schillende herinneringen oproept." Goed, tot zover de heer Bekius. En dan nu de prijswinnaar. Dat werd de heer P. Visser, Vegelinstraat 37 te Leeuwarden. Hij kreeg het uitge loofde boekje Populaire Leeuwar ders met meer dan honderd foto's van bekende stadgenoten van vroe ger en nu intussen toegestuurd. VERVOLG VAN PAG. 7 Hoempa kwam dan ook vast langs om zijn muzikale talenten te tonen. De melkvrouw kwam haar mingel melk afleveren. De tonneman kwam langs om - notabene boven op zolder! - z'n ton te verwisselen. Wat een toestanden toch. Alleen in de keuken was een kraan, laag bij de grond met een emmer er onder voor het vuile water en als die emmer vol was leegde ik die voor Opoe op de kolk in de straat. De ramen en 'blienen' kregen dan een grote beurt en ik groeide, als ik hoorde: "Nou, buurvrouw, jou hewwe mar weer een flinke hulp!" Heerlijke tijden waren dat, maar aan alles komt een eind, dus in de na middag weer op weg naar Huizum. Niet weer met het pontsje, want dat werd dan te duur. Wel over "de skeefte" bij het Badhuis. Langs de rij schepen, die aan de wal lagen, op weg naar de Schrans. Postma op de Wirdumerdijk was ook altijd de moeite waard, want daar kwamen de manden vol met speelgoed vandaan, die met Sin terklaas in de hal van onze school in het dorp stonden. De Mercuriusfontein was ook zo iets. Daar geneerde ik me altijd voor. Zo'n blote man was maar niks. In de Schrans woonde juffrouw Kuipers en die zat, wanneer ik te rugkwam, meestal te eten. Zwaaien dus en de volgende morgen haar gauw ophalen om al het nieuws te vertellen, 's Avonds thuis gauw een boterham opeten, wassen en dood moe de bedstee in. Maarssenbroek Atie Spoelstra-v.d. Meulen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 9