DICKVANDERHEIJDE JRf FOTOGRAFIE LEZERS IN DE PEN IN MEMORIAM LEE W ADDERS, WAAR IS DIT "morgenHkom ik niet" industrie techniek bouwkunde reklame reportage portret antiekregistratie W lid btn nfa iozef israëlsstraat 8-10 Ipp.iwarrlpn ntZQ1 OACtQA oonnci lid btn nfg jozef israëlsstraat 8-10 leeuwarden 058-124984-880069 lijk, wijd en zijd in Friesland be kend als de grote man van de Friese Voetbal Bond. De heer Kostelijk heeft zich in zijn lange leven bui tengewoon verdienstelijk gemaakt voorde voetbalsport, met name ook voor de jeugd. Bijna een kwarteeuw was hij secre taris van de voetbalvereniging Rood Geel, die hem tot erelid benoemde. In later jaren gaf hij al zijn krachten aan de afdeling Friesland van de KNVB; ook deze grote bond be noemden hem tot erelid. In I975 werd de heer Kostelijk on derscheiden met de Provinciale Sportprijs van Friesland, vooral voor zijn vele verdienstelijke werk als "grote gangmaker van het geor ganiseerde jeugdvoetbal in de pro- In zijn woonplaats Voorburg is op drie en zeventigjarige leeftijd na een ernstige ziekte overleden onze oud stadgenoot, de heer Ule Wassenaar. Onze lezers zullen zich de heer Wassenaar herinneren als de schrij ver van een reeks herinneringen aan zijn jeugd, die twee jaar geleden in 't Kleine Krantsje werden gepubli ceerd. De overledene was een Fri- siaan in hart en nieren - tot vorig jaar toe was hij een markante ver schijning op de traditionele reünies van de oude L.A.C. In Leeuwarden overleed, een en tachtig jaar oud, de heer Jan Koste- vervolg van pag. 4 trappelen van de paardehoeven in de vroegte, op weg met de wagens vanaf de Harlingertrekweg naar de Stanfriesboten om voor verdere expeditie in de stad te zorgen met de koetsiers. Maar de stoomtram met de puffen de, hijgende lokomotief heeft op mij toch nog wel de meeste indruk gemaakt in die twintiger jaren, dat was iets ongewoons, zomaar over de straat tussen al het andere, ge lukkig toen nog niet drukke, weg verkeer door. Er bestond in die jaren een druk verkeer op het water in alle richtin gen van de provincie en naar het Westen van het land, met veel door gaande scheepvaart vanaf Gronin gen richting Amsterdam, Rotter dam enz., waarbij ik mij het zo dramatische vergaan van de Stan- fries IV in l932.ook nog heel goed kan herinneren. Op vrijdagsmorgens was de tram, vooral in het najaar met de drukke veemarkten, vaak druk bezet mei veeboeren, die wij vanuit-ons bo venhuis zo mooi konden zien zitten, dikwijls gehuld in de dikke blauwe sigarenrook. Als kinderen legden wij wel eens Er heeft in vooroorlogse jaren in de Breedstraat een meneer Kei zer gewoonddie op het platte land van Friesland wat oneer biedig. maar wel duidelijk 'De Sinaasappeljood' werd ge noemd. Wanneer Keizer met z'n overheerlijke vruchten bij de klanten kwam en hij toevallig geen zaken kon doen, werd hij wel eens wat korzelig. Zei zo'n vrouw aan de deur 'Nee koop man, ik heb vandaag niks no dig"dan antwoordde Keizer prompt: "Nou, en morgen kom ik niet!" Kgligü stiekem een cent of een dikke spij ker op de rails, wanneer de tram in aantocht was om te zien, wat ervan overbleef. In onze onschuld werd er ook eens een gevonden hoefijzer op gelegd, maar de machinist stopte en wij er natuurlijk als de weerlicht vandoor. Veel vee werd er in die jaren per boot aangevoerd en op marktdagen werden de koeien naar de markt ge leid over het trottoir, dus langs de huizen en zo ontstonden er vaak lange rijen, waardoor er geen mens meer door kon en men over de rij weg zijn weg moest zoeken en dat was eigenlijk een onhoudbare si tuatie, vooral wanneer er ook nog een tram moest passeren. Tussen al dat drukke gewriemel moesten wij dan ook naar school onze weg vervolgen en later in mijn HBS-jaren op weg naar Achter de Hoven, moesten wij eerst vanuit huis met de fiets aan de hand deze opgestelde koeienbarrière doorbre ken, wat ik altijd maar een griezeli ge en gevaarlijke onderneming heb gevonden. Gelukkig is dat allemaal zonder on gelukken afgelopen, wat nog een wonder mag heten, omdat ook de gladde tramrails het nodige risico met zich mee brachten. De grote bedrijvigheid aan deze kant van de stad is verdwenen, geen drukke scheepvaart meer, geen Verlaatsbrug meer, geen oude vee markt meer, geen stoomtram meer, geen melkfabriekje meer, het is bij na niet voor te stellen, wat er alle maal is veranderd in de naoorlogse jaren. Het is te hopen, dat er voor de op instorten staande slooppanden aan de Willemskade bij de brug en aan de Snekerkade spoedig een waardi ge bestemming gevonden zal wor den, dat zou de pijn wat verzachten van de trieste aanblik die dat nu op levert en mij met weemoed vervult. Leeuwarden R. H. Simonides Acht en zestig jaar geleden, op een regenachtige woensdagmiddag, is deze foto gemaakt van een groep kinderen uit de omgeving van de Harlingerstraat. Dank zij onze abonnee mevrouw W. Swart-van Veen te Leeuwarden, die ons de foto toespeelde, kunnen we veel namen noemen, maar bij sommige kinderen blijven nog wel vraagtekens staan. Op de voorste rij van links naar rechts: Annie van Oostrum, Bareltje de Jong, Klazina van Veen, Trijntje Miedema, Zus Haasdijk, Karei Klaassen met een zusje aan de hand, Japie Reidinga.'Mina van Veen, Mieke Grim, Nico Drijfhout, Lampie de Boer en Geert Klaver. De lange jongen op de tweede rij is onbekend, dan krijgen we Theo Reidinga en Akke Reidinga, beiden met een vraagteken, Eke Zondervan, Bauke Zondervan, Jantje Klaver achter zusje KlaassenMieneke Kermans (achter Japie Reidinga), Thea Singor met daarvoor twee onbekende jongens, Doe Haasdijk, Dirk van Veen met pet, Jan de Boer voor Dirk), Bartele Mulder (achter Mieke Grim), een lang meisje achter Bartele (kan dat Annie de Jager zijn?naast Annie een onbekend meisje, daarvoor een onbekende jongen met ijsmuts, een lange dame met een grote hoed en tenslotte mevrouw Klaassen, de moeder van Karei en z'n zusje. Van mijn vijfde tot mijn elfde jaar woonde ik in deze Harlingerstraat en ik heb daar met mijn ouders, broer en zus een mooie tijd gehad'aldus mevrouw Swart, die wij ook nog even aan het woord laten in de rubriek "Lezers klommen in de pen" in ditzelfde nummer van onze krant. 'Hopelijk"zegt zij, "zijn er van de gefotografeerden nog velen in leven en wanneer ik me vergist heb met de namen en de vraagtekens willen zij mij, met onze dank, dan wel corrigeren via een volgend nummer van de krant' AMSTERDAMS STRAATDRAME Een héél gewoon incidentje in een drukke straat in een volksbuurt Kijvende jonggehuwden, waarvan de vrouwelijke partij de mannelijke wederhelft in niets aan duidelijk heid overlatende invectieven hem zijn weinig monogamische gezind heid verwijtHet standje krijgt een bedenkelijk climacterisch ka rakter 't gaat crescendo we derzijds worden doorslaande argu menten geleverd In een omme zien een heel sliert kinderen er ach ter een sliert die sneller aan groeit dan weleer de kinderstoet achter den pijpenden Rattevanger van Hameln Natuurlijk il faut laver zelfs de zeepnood zou daarvoor geen excuus vormen. Blijkbaar hebben de helden der tra- gi-comedie weinig studie gemaakt van Honoré de Balzac's Psycholo gie die Mariage of voelt de ontrou we echtvriend onbewust meer voor Nietzschiaansch-Schopenhaue- riaanse opvattingen in zake vrou- wenwaardeering, of trekken zijn sympathieën meer naar de practijk van zeker genre van 't moderne Fransch tooneel Tot op eens de vrouw, misschien kijvensmoede, misschien geïntimi deerd door den steeds aangroeien- den menschendrom, den echtvriend voorstelt zich aan dé ongewenschte belangstelling te onttrekken door een café binnen te schieten Nieuwsgierige menigte blijft te leurgesteld tusschen de kieren der inmiddels neergelaten gordijnen loeren Wijkagent verschijnt, met 't stereotiepe, moeilijk op te volgen bevel: „vooruit, menschen achteruit Oud moedertje met omslagdoek en boodschapsmandje moet er 't hare van hebben klampt een breedge- schouderden atletischen kolenboer onder de omstanders aan, wat er te doen is: De reus, goedig 't ineengeschrom pelde vrouwtje opnemend, héél ern stig: ,,Wel niksch mensch, heeft 'n vent 'n kind een arrempie afgebe- te 1919) Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit'.'" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de refactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leeuwarders" door Fenno L. Schou- stra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 10