Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen Scheepvaartdrukte bij de WillemskadeStanfriesboten langs de kant MULOSCHOOL In 't Kleine Krantsje nummer 397 zie ik de toto van de Muloschool in de Schoolstraat in Huizum staan. Ik ben zeil op deze school geweest. Maar toen was het nog de lagere school onder leiding van meester K. Harts. Op deze foto zie ik veel bekenden o.a. Roel Elzingaen zijn zusterJan- ke: Herman Hoving: Gebke Joma (Is Gebke een zuster van Boukje Joma. met wie in in de klas heb gezeten bij meester Bijl?). Dan hebben we Jan en Jurjen Groe- newoud; Daam Zwama en Gerben Beetstra; deze beiden woonden bij ons in de Zuiderstraat. Ik stel voor, evenals mevrouw Trijn Boer-Sijts- ma te Akkrum. dat de gene die nog in leven zijn iets van zich laten ho ren en een tot ziens. Groningen Th. de Jong Morgensterlaan 90 TANTE JOE Toen ik de foto's van het Hoek- stereind in 't Kleine Krantsje zag, kwamen ook bij mij jeugdherinne ringen boven. We hadden namelijk een oud-tante in het Gereformeerd Rusthuis op het Hoeksterkerkhof. Zo nu en dan vroeg mijn moeder: „Gaan jullie vanmiddag even naar tante Joe?" Soms hadden we niet zoveel zin, want het was nogal een eind lopen. Een fiets hadden we nog niet, kregen die pas 'als we duizend weken waren, plusminus achttien jaar. Och, zei moeder dan, ze is zo alleen ea heeft geen kinderen, die haar eens een bezoekje brengen. Haar kamertje was net boven de voordeur. Als we de hoek om kwa men zagen we haar gezicht, omlijst door zilverwitte haren, boven de al tijd bloeiende planten uitkomen. Wat was het gezellig binnen. Tante zat in een hoge rieten leunstoel, de voeten op de stoof. Een theeblad op tafel met theelichtje, klontjespot, melkkannetje met roomlepel. En ook nog een glazen schaal met wa ter, daarin dreven eendjes. Boven de tafel hing een lamp met kraaltjes. Aan de wanden grote portretten van overleden ouders. Op een kastje met glazen deurtjes stonden nog vele portretlijstjes met heel de familie. Achter de glazen deurtjes waren leuke tierelantijntjes uitgestald, o.a. een glazen pot met snoepjes. Als de thee op was, kregen we chocola. Een spiritusbrander kwam onder het bed vandaan en die waterchocolade vonden we maar wat lekker. Altijd zat tante te haken, de ene sprei na de andere ging door haar handen. En in de oorlog hadden we mooie gehaakte gordijntjes. Zo kwam mijn zusje eens bij tante van daan, 't was ook in de oorlog, met een mooie rood-wit geblokte bed- detijk. Mijn moeder zei: „daar heb je toch niet om gevraagd?" „Neen", aldus m'n zus, „ik zei alleen maar dat je daar zulke mooie rokken van kan maken en toen kreeg ik deze." Toen tante op hoge leeftijd gestor ven was, misten we haar erg. Ze was voor ons een opoe; als één van ons jarig was, kwam ze de hele dag. Ze moest dan wel permissie van „de vader" vragen. En dat vonden wij maar raar. want die vader was nog jong en tante oud. Wijnjewoude G. v. Deutekom- Hoekstra ELFSTEDENTOCHT Aan het eind van de Harlingerstraat was vroeger een sloot en daarop heb ik leren schaatsen dank zij de heer Van Oostrum (de vader van Klaas, Frans, Fanny en Annie), die voor mij nog een paar kleine schaatsen had. Twintig jaar later, op zaterdag 16 december 1933, heb ik met mijn man (toen nog verloofde) en zijn zus de Friese Elfstedentocht meege daan. Het was toen prachtig weer, wat we eerst niet merkten, omdat we al om vijf uur startten en vanaf Schenken schans richting Sneek in 't donker reden Maar toen de zon opkwam en we al een heel eind op streek waren, werd het zo mooi, dat de dames in 't klei ne gezelschapje besloten het maar Mien van Veen: geslaagde Elfstedentocht wat kalmer aan te doen: „Niet zo hard, we willen genieten van dit prachtige weer" - het was inder daad gewoon zacht en er stond he lemaal geen wind. Dat hadden we niet moeten zeggen, want daardoor kwamen we pas om vijf minuten voor elf binnen en de uiterste tijd was toen 's avonds elf Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen uur. Maar we hadden het kruisje verdiend! Een jaar later kregen we het boekje "van de Friesche Elf Steden-Ver eniging "De eerste 25 jaren" met daarin ook alle namen van de vol- brengers van die tocht van '33 en bovendien met de foto's van de twaalf dames, die de tocht in dat jaar hadden volbracht. Het was een hele belevenis en toch ook een zware tocht en nu, op drie en zeventigjarige leeftijd, zien wij, onze kinderen en kleinkinderen er met trots op terug. Van het begin af zijn wij al geabon neerd op 't Kleine Krantsje - we hopen, dat het tot in lengte van jaren mag voortbestaan. Leeuwarden W. Swart-van Veen OUDE VERLAATSBRUG Met veel belangstelling heb ik de oude overzichtsfoto bekeken in nummer 400 van 't Kleine Krantsje van het in de laatste twintig jaar zo veranderde stadsbeeld bij de Ver laatsbrug. Bij het zien hiervan kwamen bij mij vele oude herinneringen boven, omdat ik vanaf mijn geboorte in 1916 tot 1943 slechts drie huizen vanaf deze Verlaatsbrug heb ge woond. Mijn vader vestigde zich in 16 van uit Hindeloopen als grossier in bak- kerswaren in het pand Willemskade zuidzijde nummer 63 en zelf ben ik nu mijn schooljaren altijd werkzaam geweest in zijn grossierszaak, eerst als kantoor- en verkoopassistent. Later, in '4X hebben mijn tweeling broer en ik de zaak als medefir manten voortgezet. Onze zaak is op dit adres bestaan gebleven tot 1976, zodat ik zo'n zestig jaar aan de Willemskade vertoefd heb en de hele ontwikke ling in deze zo bedrijvige hoek van onze stad heb meegemaakt. Ik wil in mijn herinnering mij maar beperken tot de tijd vanaf ca. 1922, toen ik alles goed bewust heb be leefd en zal me bepalen bij de oude Verlaatsbrug en de oude veemarkt. Heel duidelijk zie ik in mijn herin nering nog de stoomtram over de brug rijden van achter de Elisabethr straat, via de Willemskade richting Sophialaan naar het tramstation aan de Zuidersingel en ik weet nog heel goed, dat deze singel gedempt werd, waarbij veel dikke palingen uit de modder werden gevist. In deze jaren moesten ook vaak de zware geel en blauw gekleurde vrachtauto's met massieve banden van de stoommeelfabriek "Fortu- na" en van de papierfabriek Land stra en Deibei deze smalle brug pas seren. Zo hoor ik nog duidelijk heel in de vroegte de blaffende trekhonden, gespannen onder de melkkarren op weg naar de kleine melkfabriek van de Lijempf op de hoek van de Elisa- bethstraat om melk op te halen. Ook herinner ik mij heel goed het vervolg op pag. 10 De oude Willemskade bij de Verlaatsbrug met duidelijk zichtbaar de rails van het trammetje.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4