We zijn het nog niet vergeten: de sta-in-de-wegs bij overweg 'TKLEIHE KEANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Het oplossen van onze fotoprijsvraag van vier weken geleden zou, zo veronderstelden wij, voor de lezers wel niet zo'n moeilijke opgave zijn en dat bleek het ook inderdaad niet te zijn. Bij de vele, vele goede inzendingen was er maar een, die we niet konden goed rekenen, want wat we afbeeldden was niet het pand op de hoek van de Groningerstraatweg en de Hoekstersingel ("Folgens mij wennet der no makelaardij Van der Made - men kin pakhüs 'Rusland' nog sjen!"maar, natuurlijk, het complex huizen, dat gestaan heeft aan het begin van de Schrans, vlak bij de overweg, op de hoek van de Hollanderdijk. De meeste inzenders zullen dat direct hebben gezien, hoewel er ook nu weer heel wat deelnemers waren, die eerlijk toegaven te twijfelen en maar gewoon een gokje waagden. wat voor ons kinderen een groot ijt J&Hpt*. wonder was". Die meneer Meijer, zoon Age dan, moet wel een babbelaar zijn ge- H weest - meer dan één inzender her innerde zich de rapheid van zijn PjMtKÜfcaai., tong. 1 "Wat kon die ■j'WliSit Tl de heer Chr. Doorenbos te Leeu- V. Tkvwarden en de heer L. de Jong te Sncck beaamde dat: "Klctsmeijer y noemden hem S x Dat de van Age Meijer zijn geweest, want. aldus de heer JVossenberg te Am- ons hij bekend onder de naam Touwmeijer, omdat ereven verder in de Schrans nog een X#^> Meijer woonde en dat was voor ons v 7 Schoenmeijer. A M$ -U V;; STEENHOUWERIJ ■:;p f.Ujl'yr bbKSKHHS «Si De heer Vossenberg schrijft ook, M, HRK dat er naast Meijer aan de kant van f de overweg in vroeger jaren een s grote steenhouwerij is geweest; la- 9 i' gdgjjgBtr étgUjfx ter werd dat een kaashandel van de firma Beuningen. Nog weer later was het kantoor in gebruik bij Siep Antoine, handelaar in brandstoffen en ook de naam van deze Antoine komt in vrijwel alle aRjk brieven voor - trouwens, de naam stond ook duidelijk leesbaar op de j^. r foto, die wij in de krant hebben ge- De ouders van Antoine ("Anto- nie", zeggen de oudere Leeuwar ders met een onuitroeibare hard nekkigheid) hadden volgens de heer O. Jongedijk te Leeuwarden, vroe ger een kruidenierswinkel op de hoek van de Halbertsmastraat en de Wijnhomsterstraat: "Vele malen heb ik daar voor een cent of een nut- ske snoep gekocht". "Voor mij is het dit keer niet zo moeilijk", zo schrijft ons mevrouw G. Groenland-Postmus te Leeuwar den, "want het hoge pand was dat van mijn grootvader J. Meijer. De Schrans heette hier vroeger Overijs selsestraatweg. Toen de foto geno men is had mijn oom Age Meijer hier een zaak in lederwaren, touw en sportartikelen. Het lage pand op de foto, kolenhandel Antoine, heb ik nog gekend als kaaspakhuis. In verband met de verkeersproblemen bij de overweg zijn deze panden ge sloopt." Ik moet me al raar vergis sen, als de beide dames in lichte kleren, die de winkel binnengaan, niet mijn beide tantes zijn." LEVENSGROOT PAARD Wat heel veel mensen van die zaak van Meijer hebben onthouden is het grote 'opgezette' leren paard, dat er in de winkel stond - in verscheidene brieven wordt het genoemd. "Wij woonden in onze jeugd in Huizum", aldus de heer S. Wierda te Harderwijk, "en als we de stad ingingen moesten we langs dit win keltje met een leren opgezet paard, dat wel indruk op de kinde ren maakte". "Er stond een levensgroot paard in de winkel", bericht ons de heer P. De waarde van één ogenblik Hoe weinigen, 'die bevroeden. Dat zelfs de eeuwigheid 't gemis Er niet van kan vergoeden Terwijl door ziekte en pijn Het lichaam wordt gedeerd, Is hartstocht het venijn Dat ook de ziel verteert. Age Meijer, alias Touwmeijer, alias Kletsmeijer Visser te Leeuwarden, "dan kon den de boeren, die tuigen kwamen kopen, zien hoe het stond en of het paste". "Verscheidene malen heb ik daar even door de glazen deur staan kij ken", meldt de heerO. Jongedijk te Leeuwarden, "want er stond een levensgroot van leergemaakt paard, HA, HEERLIJK... "De tekst op de muur'zo meldt de heer lng. G. van der Kooi te Hee renveen, "herinnert mij aan de kreet: "Ha, heerlijk Hunter, hoes ten, hijgen, hospitaal". Het eerste deel werd als reclame gebruikt en is deels zichtbaar op de foto. Aan de tegenovergestelde kant aan het spoor stond een groot houten huis, waarvan de Leeuwarder Courant ooit eens meedeelde, dat het op 1 april verplaatst zou worden en het zag toen zwart van de mensen". Mevrouw R. Draaisma-Steensma te Leeuwarden herinnert zich, dat er in haar jeugd altijd een palingboer voor de zaak van Meijer stond. "Wij hielpen die man wel eens met papierscheuren en dan kregen wij een paar palinkjes, die te klein wa ren voorde verkoop. En aan de zij kant stond een ijscoman van Van Akker, een Van Doesum, en die had heerlijke gele lollies van een halve stuiver". PRACHTIGE JEUGD "Zelf heb ik van 1935 tot 1950 inde Smidsbuurt gewoond", vervolgt mevrouw Draaisma, "echt een volksbuurt, maar we hebben er een prachtige jeugd gehad. Ook haalden wij wel eens streken uit en pikten we de bakfiets van Tamminga van het kaaspakhuis en maakten dan een ritje op het pleintje van de Smids buurt. Een keer zijn mijn broer en nichtje door de deuren gereden van het pakhuis, maar toen was het gauw gebeurd met de pret, want Tamminga was niet zo makkelijk in zijn optreden". "Naast Antoine", aldus de heer D. Joustra te Groningen, was een si garenwinkel en toen we een jaar of twaalf waren kochten we daar stie kem zogenaamde blazertjes voor vijf cent, omdat we toen nog niet mochten roken. Nog net op de foto te zien is de fietsenzaak van Pé Dol- stra, de bekende turner van Quick- Huizum. Ook zijn zuster was daar voor altijd actief bezig". MELKTREIN Dan haalt de heer Joustra nog een kleine herinnering aan de oorlog op: "Voor de winkels op de foto was het eind van de zogenaamde Spoor- sloot. Ongeveer vanaf Pé Dolstra tot de Schrans stond een hoog hek, waarvan in het gaas een paar kleine gaten zaten. Althans in het laatste vervolg op pag. II Het complex huizen bij de overweg - het is allemaal verleden tijd. voor Leeuwarden en de wij de weréld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon 058-220302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdat, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op dele februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3