ALTIJD MIJN EERSTE REACTIE ALS 'T KLEINE KRANTSJE KOMT VAN EEN REISJE MET DE AUTO LEE W ADDERS, WAAR IS DIT 'STAAN ER NOG BEKENDEN IN?' omgekeerd Als 't Kleine Krantsje bij de post is en mijn vrouw heeft het 't eerst te pakken, is mijn vraag als regel: „Staan er nog bekenden in?" en in de meeste gevallen is het raak. De stad was zoveel kleiner, het leven speelde zich meer op straat af. Het zal nu ook in Leeuwarden wel an ders zijn. Vroeger gingen we als jongelui nog wel eens naar Zalen Schaaf bij voor beeld als T.O.G. de jaarlijkse to neeluitvoering gaf. Mijn broer lèer- de er bij 't bal na afloop zijn vrouw kennen. Daarom rijpte het plan met z'n vie ren nog eens naar Leeuwarden te gaan als T.O.G. haar toneeluitvoe ring gaf. Wij zijn al bijna veertig jaar uit Leeuwarden weg en mijn jongste broer ook al zo'n jaar of twintig. ERG GEZELLIG Het was er die zaterdagavond erg gezellig. Wij kenden natuurlijk geen sterveling meer, maar aan de grote zaal van Schaaf was bijna niets veranderd De pilaren waren weg en we zaten heel plezierig aan tafeltjes. Aan onze tafel maakten wij kennis meteen paar jonge vrouwen, die er maar niet over uit konden dat wij Leeuwarden al zovele jaren geleden hadden verlaten, want „het is toch sun fijn stadsje, ik sou nog liever in een kiepehok wone in Leeuwarden, as in een villa in Holland". „En met vacantie dan?" vroegen we: „Je hoeve toch niet verder dan de Groene Ster en anders naar 't Sneekermeer"was het antwoord. Na afloop van de voorstelling werd Wat de technische vooruitgang in de tegenwoordige samenleving heeft teweeggebracht ervoer ik enige maanden geleden toen ik één van mijn kleinzoons voorstelde samen naar het Evoluon in Eindhoven te gaan. ,,En dan gaan we met de trein"zei ik. .Met de trein?" Zijn gezicht klaarde ineens op. Een reis met een moderne Jumbo Jet naar Canada maakte totaal geen er gedanst. We hadden al opge merkt dat 't publiek na veertig jaar wel een beetje ouder geworden was en dat stond ons wel aan. De muziek bij 't bal was er op afgestemd. We konden dus een walsje en een fox trot dansen en dat lukt nog wel. Wij zullen dit uitstapje zeker eens her halen. NAAMGENOOT Nu even over de laatste nummers van 't Kleine Krantsje. In nummer 401 een foto van de leerlingen van de Openbare school aan de Huizu- merlaan van 1918. Op de foto mijn indruk op de tienjarige jongeman. ,,Hij had het wel leuk gevonden" zei hij. Maar een reisje met de trein naar Eindhoven! Dat was toch zeker het summum van genot vooreen jongeman, die alleen maar de auto en het vliegtuig als vervoermiddel kent. En dat deed me denken aan een zon dag. zo'n goede zestig jaar geleden toen ik voor het eerst een reisje met een auto maakte. naamgenoot Klaas Faber en zijn zuster Dirkje, voor mij mijn oudste neef en nicht. Dirkje is al geruime tijd geleden overleden, maar neef Klaas zal de foto wel gezien heb ben. Hij is (nog steeds) in Leeuwar den woonachtig en leest de krant. In nummer 400 las ik een brief van Jan Faber, ook schreef Jan al een brief in het nummer daarvoor. Ik had mijn broer Jan in Zeist willen bellen, maar hij kon het niet wezen, hij schrijft nooit brieven en de Jan van 't Kleine Krantsje woont nog in Leeuwarden. Alles wat hij schrijft kwam mij bekend voor. Ik heb het De reis ging toen van Leeuwarden naar Urterp. Daar woonden oom Gosse en tante Tjits en oom Gjet en tante Met. Er waren toen nog maar weinig auto's in Leeuwarden. Commissaris Wesser. kan ik mij herinneren en Van Hoesen Korn- dorfer had er een en baron Rengers uit Oenkerk. Wij, jongens van de Zwarteweg, za gen deze auto's nogal eens de kant naar Zwartewegsend uitrijden. De dames en heren dik ingepakt en van stofbrillen voorzien. Dat hoorde zo. Dat was toch altijd een gebeurtenis in die tijd. Stel je voor, dacht ik, dat ik ook eens de kans zou krijgen om in zo'n auto te zitten. En die wens, hoe was het mogelijk, ging op een zomerzondag in vervul ling. Dat kwam zo. Op de Voorstreek was de fietsen winkel van Elskamp. En mijn vader kende Elskamp goed. Wij waren klant bij hem. En Elskamp had een auto gekocht. Een Chevrolet. Een zwarte uiteraard. Aangezien mijn vader bij het spoor werkte hadden hij en wij vrij reizen met het spoor en daar maakte hij gebruik van zoveel als geoorloofd was. Maar toen Elskamp die auto had wilde mijn vader daar graag eens een ritje mee maken. El et duurde dan ook niet lang of hij had een afspraak met Elskamp ge maakt. En zo gebeurde het dat op een zondagmiddag Elskamp met zijn auto voor ons streekje stond. Wij stapten in. Mijn vader droeg een Duitse pet. Dat gaf hem iets militairs" Mijn moeder droeg een voile en ik droeg mijn pet achterstevoren. Daar gingen we, nagestaard door verbaasde Werkmanslusters. De reis naar Ure terp, naar oom precies zo beleefd. Hij zal dus ook, als ik destijds, in de buurt van de Groningerstraatweg gewoond heb ben. PONTJE Een andere Jan meende ik te ont dekken in een brief, ondertekend door de heer J. H. B. Hoogslag te Zwolle. In de 7e voorbereidende klas voor het Middelbaar Onderwijs aan de Gedempte Keizersgracht, zat o.in. Jan Hoogslag, zoon van Titus Hoogslag, die een assurantiekan toor had Achter de Hoven, vlakbij de Grachtwal tegenover het zieken Gosse en tante Tjits en oom Gjet en tante Met was begonnen. Het werd een reis om nooit te vergeten. Het was voor mij net zo'n sensatie huispontje. Dat pontje zal zijn vervoermiddel wel geweest zijn van huis naar school en omgekeerd, samen met Jo Bekius, die even verder aan de Grachtswal woonde. Ik heb toch nog prettige herinneringen aan dat ene jaar bij meneer Fokkema. Daarna gingen wij uit elkaar, ieder naar de school van zijn keuze, ik naar het Stedelijk Gymnasium bij de Arendstuin, een school met een grote geschiedenis, waarover ik in 't Kleine Krantsje nog nooit iets gele zen heb. Een dezer dagen waren Leeuwarder vrienden bij ons op de koffie en de musicerende vriendin vertelde dat zij in Leeuwarden in het salonorkest Sinnema had gespeeld. Het kwam zo ter sprake. Zij was als verwoed celliste en secretaresse en werkend lid van het Symphonie-orkest Haerlem zelf bezig met de oprich ting van een salonorkestje. Ik had net in 't Kleine Krantsje het stuk over het orkest Sinnema gelezen en dat stuk moest op tafel komen en ja hoor, op de bovenste foto, rechts (er waren maar twee dames in het or kest) zit onze vriendin, mevrouw Abbas (toen geheten Hinke Braaksma (dochter van het bekende Leeuwarder schoolhoofd Otto Braaksma) met haar cello. Ik begrijp best dat jonge mensen dat gewroet in de oud-Leeuwarder sa menleving maar erg onbelangrijk vinden, maar met het ouder worden is het hartverwarmend, weer eens namen en gezichten van toen onder ogen te krijgen. Haarlem K. Faber als de reis met de trein in 1981 voor mijn kleinzoon. BART VAN DER WEERDT ,,Op de Voorstreek was de winkel van Elskamp"Op deze stokoude foto zien we die rechts - het is nu de zaak van Lammert de Vries. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?' Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje 'Populaire Leeuwarders" door Fenno L. Schou- stra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 6