LEVENDE STAD IS ALTIJD IN BEWEGING LITERATUUR LEEUWARDEN Hein fan t Hobbelpeerd: Ja, seker, Fokke, foor en na skoaltied of as we iesfrij hadden. Dan kwamen deroek wel susterkes uut het Djakkenesse- huus. Daar saten kreaze mokkel- tsjes tussen. Poe, poe!!! Sjouke Sukerslak: Sêg Hein, noust het over een siekenhuus hest, is der nog nijs over Jan Boerke? O, nog steeds het selde. Of eigenlijk eerder minder as beter. Och, och, ons Boerkenaas. Fokke: Ik hew em niet kannen, mar jim waren nog al wies met em, hé? Hew ik al seid, dat het de fraag is of Minne wel komt? Ik loof dat ie één of andere kontróle bij het GAK had- de. Tabe: Mien skoanseun sei, dat se daar strenger wurre. Mar son Minne is toch gien stuver weerd. Asje teu gen die magere moat anblaze, fliegt ie soa de Kaai op. Hew ik al ferteld, dat Twaan weer komme wil? Wie be: Nee, temeensen niet dat mij heuge mag. As se hene gaan, en ferbouwe die ouwe kezeme, dan ken ons Brabander hier over een paar jaar wel in 'e kezeme woanen gaan. Hew wij oek een huuske fan houd-an flakbij Sjouke: Fokke denkt fan over wie hewwe se het nou weer. Die pur- soan had hier in dienst leid, met de mobelesaasje fan negen-en-dertig Marten: Das heel ongeliek. Mien buurman su naar sien dochter, in één fan de epsels. Koerier of briga dier, weet ik feul, epsel. Mooi. Kleinseun doet open. Ouwelui niet tuus. Opa ruukt bij de deur een soet luchje. Wat wee. Hij fraagt: hest maten over de floer? Fokke: Ik foei het an mien water. De mannen waren seker een stickje an 't roken. Docht ik wel. Toch nog beter as spuite. Och, och. Ja, toe mar, Marten, fertel mar ferder. Een levende stad is altijd in beweging. Voortdurend verandert het beeld. Dat geldt niet alleen voor de buitenwijken, waar dit wel het meest opvallend is, het geldt ook voor de binnenstad. Altijd gaan de veranderingen door: zaken komen en zaken gaan, hier verschijnt een nieuwe winkel, daar blijkt er plotseling een verdwenen te zijn. Soms laten foto' s ons treffend zien, hoe snel, ook in het oude stadscentrum, het aanzien kan veranderen. Deze, toch niet eens zo heel erg oude plaat, in de zestiger jaren gemaakt, vertelt ons daarvan: alle zaken, die we hief op zien, zijn er nu al niet meer. Links, op de hoek van de Grote Hoogstraat en het Naauw, de radiozaak van Frits Braams, waar nu, en ook alweer geruime tijd, de Naaldkunst zit. Dan, op de hoek van de Grote Hoogstraat en de Kelders de oeroude parapluiezaak van Eilers, ook al lang verleden tijd. Verder de sigarenzaak van Zwama, die er ook al niet meer is en dan de sigarenzaak van Schierbeek, die nog maar kort geleden, in december, verdween. Marten: Fokke sit goed. Opa siet om 't hoekje. Een' man of fijf plat op 't gat op 'e floer. Omstebeurt een trekje. Roept oek-nog één: mut opa oek een trekje sineese herebaai? Hij is mar gauw fut gaan. Hein: Groat geliek. Sêg Minne, waar is dat GAK eigenlijk? O, op 'e ouwe Willemienebaan. Daar foet- balde de Lakskoen heel froeger, ja, Frisia en nog weer later Road-Geel, loof ik. Etter en bloed. Fokke: Der waar oek wel atteletiek. Ik hew as jonge daar Tollien Schuurman nog wel lopen sien. En die lange afstandmannen as Caste- lein, just Graddus en oek hij, Jappie Walstra. En na de oorlog hadden je Slijkhuis en een Foekje Dillema, mar dat was eigenlijk een Foeke, dee later blieken. Sjouke: En harddraven niet te fer- geten. Siderius in de sulky en Jcpie Sielstra. En der binne oek, ik docht in 't laast fan 'e twintiger jaren, es Kozakken weest op fan die kleine peerden. Die mannen haalden fan alles uut. Marten: Dus de Russen binne al lang weest. En Luns sit er nog steeds op te wachten. Oek es een grapke fan mij. Trouwens die buurman had in sien onskuld oek een beste grap, toen ie mij fan die kleinseun fertelde. Hij sei: Marten jonge, weestou, wat nog gefaarlij- ker is as die Russen? Just. Die oor verdovende middelen!!!!! SUCCES IS VAAK PRODUCT VAN TREURIGE ERVARIN GEN Binnengekomen literatuur met betrekking tot Leeuwarden en omstreken INVENTARIS der archieven van de vereniging De Harmonie te Leeuwarden 1874—1972 door Tj. Jongsma. Uitgave Ge meentearchief Leeuwarden, 1981 met als Inleiding o.a. ver haal over de geschiedenis. JAARBOEK FRIESLAND 1981, feiten en foto's, Uitgave Friesch Dagblad te Leeuwarden. Tekst van Willem Bekius, Durk Hibma en Arend van der Meulen, eindredactie Marinus de Boer, foto's Frans Andringa en Sjoerd Andringa. Ver krijgbaar in de boekhandel; prijs 15,90. 50 jaar op de HOLLANDERDUK door Stef de Bruin; Verha len en Gedichten. Uitgave Buurtvereniging Hollanderwijk, 1982. Geïllustreerd. Niet in de handel. Nou en dan is er es een knappe dag in febrewaris en dan komme de mannen een uurke of soa op de brug. En se hewwe het praat fan eikeneen: ziektewet, Elfsteden tocht, de jongelui fan teugenwoor- dig, de afbraak fan groate panden soa as flakbij hurren op 'e hoeke fan Droevendal: Speulstra en omge ving. Ja, en oek herinneringen an de Wilhelmienebaan, want Minne must eerst naar't GAK. As hij komt binne de anderen al even bezig, dus Tabe Ruutsje, Lange Marten, Sjou ke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Hein fan 't Hobbelpeerd, Fokke Vutman, en wat later Minne Mager. Wiebe Poatsje: Ik hew fannacht droomd dat Hilbert fan der Duum de Elfstedentocht won. De fienus was hier bij de brug. De meensen ston- nen mooi achter de hekken op Vieversburen te kieken. Die hekken stonnen der toch al weken. Mar hoe ken je der soa raar bij komme niet? Tabe Ruutsje: Die Hilbert ken wel wat. En over die Elfstedentocht prate wij wel gauw es, en dan nim je dat met op bed. In je onderbewus- tigheid. Want we longere der wel naar. Niet om met te doen soaseer. Dou bist es halfweg komen, niet Lange? Lange Marten: Ja, in twee-en-feer- tig. Even foor ik naar Duutsland must te werken. In 'e buurt fan Bolsward was ik uutpoept. Ik kon ene poat niet meer foor de andere knje. Fokke Vutman: Ik hew dat nooit an- durfd. Wel es een loop over de Wielen en die kusten fan Oudkerk uut. Mar son Elfstedentocht is en blieft een geweldig spektakel. Wij hewwe oek in ons jonge jaren nog wel Achter de Gouden bal reden, niet Hein? en begin feertig. Fleden jaar kwam ie nog es helemaal uut Brabant om die kezeme nog es te sien, en toen dochten wij eerst, dat ie een spion was. Marten: Fan de Russen dan hé. En toen is ie later nog es een lang week end weest. Om Pasen heen loof ik. En toen hewwe ze een loop deur oud-Liwwadden deen. Temeensen, wat er fan over is. De ene hoeke fan Droevendal leit er oek droevig bij Hé, Minne, wat loop hestou maakt? Minne Mager: Ik mut nog es wer- omkomme. Ja, je wete het nooit. Se hewwe het dan teugenwoordig over het afskatten fan de W.A.O.-ers. Sommigen kenne meer werk doen muskien dan nou op hun kaart staat Fokke: Mar al su dat soa weze, dan is er ommers toch gien werk foor sukken: O, dan wat meer inkomen uut 'e W.W.? Nou, dat is in mien ogen oek mar een saakje fan broek sak en fesjebuus. Mar ja, se mutte swaar besunige. Son Den Uyl weet er meer fan. Tabe: En anders die dikke dame wel. Hoe hiet se? O ja, Dales. Die hét hur naam met. Alles mut sakke. Alles mut naar beneden. Geliek blieve is der al niet meer bij. En stijges? Nee, nee, nee. Daal-esüü Minne: Daar in 'e wachtkamer bij het GAK gong het daar oek over. En der was oek één, die sei: waarom wij wel tachtig prussent of minder en zullie niet? En weer een ander had het over jongelui die hun dikke stukken W. W.-geld fersuipe en fer- gokke en ferhoere, en weet ik feul. Wiebe: De erfaring leert dat er altied mar een paar hoeve te wezen om het foor eikeneen te bederven. Der binne genoeg andere jongens, die of werke, of as se gien werk hewwe, de beest niet uuthange.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 9