RAADHUISSTRAAT WERD D OOR VELEN VLOT HERKEND 'T KLEIDE KEADTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG LEE W ADDERS, WAAR IS DIT Onze fotoprijsvraag van vier weken terugimakkélijk, moeilijk? Het is maar net hoe je het bekijkt. Wat voor de een gemakkelijk is, zal vooreen ander moeilijk zijn. De constatering - van sommige inzenders - ,,wel heel gemakkelijk - niet moeilijk" lijkt ons dan ook niet juist; er zullen altijd anderen zijn, die met het oplossen wel degelijk moeite hebben. Dat is dan ook wel weer gebleken deze keer: er kwamen, behalve heel veel goede oplossingen ook nu weer foutieve binnen, wel niet zoveel, maar fout waren ze wel. Wanneer we traditioneel de stapel even doornemen, beginnen we met deze laatste categorie. „Volgens mij is dit een stukje Spoorstraat" schreef ons de heer J. L. Schoffelmeer uit Wesel in West- Duitsland en hij was daarmee niet de enige, die zat te denken aan deze hoek van de stad. „De Spoorstraat, vooraan nogal" aldus mevrouw P. J. M. Keijzer-de Jong uit Kampen en de heer EBroekens uit Leeuwar den zat met zijn gedachten precies aan de andere kant van het spoor: „Volgens mij de Lodewijkstraat" NIET GOED Dan was er nog een oplossing van de heer N. Holtkamp te Hoogvliet, die we ook met de beste wil van de wereld niet goed kunnen rekenen: „Ik meendat het de Van Heemstra- traat is met op de hoek dat huis met die grote uitbouw aan de achterkant, de Verstolkstraat". Nee beste mensen, het was noch de Spoorstraat, noch de Van Heem strastraat, noch de Willem Lode wijkstraat, het was de Raadhuis straat, „vooraan in de Schrans". De meeste inzenders wisten dat dus en velen lieten hun inzending verge zeld gaan van een opsomming van de mensen, die hier wonen of heb ben gewoond. We willen die namen voor de aardigheid wel even over schrijven, zonder ons te verdiepen in de vraag of het helemaal juist was, wat de abonnees ons schreven - dat is natuurlijk niet zo een twee drie na te gaan. Daar gaan we dan: Barend van der Veen, „de Friese voordrager", Turksma, die later de man van het Huisvestingsbureau was, Taco Tiemersma, de familie Van der Laan, mevrouw Schat en niet te vergeten- familie De Visser, die in het hoekhuis heeft gewoond. „Die familie De Visser" aldus Dit is de nieuwe opgave voor onzefotoprijsvraag 'Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje 'Populaire Leeuwarders'door Fenno L. Schou- stra. mevrouw A. van Hoven-Banda te Amsterdam, „heeft er misschien wel zo'n kleine vijftig jaar ge woond, want toen ik zeven jaar was kwam ik er al over de grond, omdat ik vriendin was met de dochter. OMA DE VISSER Oma De Visser, zo noemde ik haar later, had aan de voorkant een kamer omgebouwd tot winkel, waar ze een sigarenzaak en een biblio theek had. Voor mijn vader moest ik vaak shag en sigaretten meebren gen. Ja, toen ik de foto zag ging er wel een ontroering door mij heen, - daar kwam je altijd, dacht ik. Er liggen heel wat herinneringen in die woning; zelfs later, toen ik al ge trouwd was, kwam ik daar nog wel eens. Toen mijn kinderen de foto zagen, riepen ze, kijk, daar woonde tante Gep, u ziet dus wel, dat het voor mij veel betekende, 't Kleine Krantsje wil ik bedanken voor alle fijne dingen, die er in worden geschreven". Natuurlijk wordt ook in veel brieven het Rutgershuis genoemd, dat hier nu gevestigd is en mevrouw I. van Eek-Kerkhof te Leeuwarden noem de zelfs de bewoners van vroeger van de overkant: de heer Laffra, de familie Hoving, gemeente ontvanger van Leeuwarderadeel en de families Schuurmans en Faber. NIET MOEILIJK „Als je drie en veertig jaar in de Raadhuisstraatje werk hebt gehad, is het natuurlijk niet moeilijk deze keer de fotoprijsvraag op te lossen' schreef de heer Chr. Doorenbos te Leeuwarden en mevrouw Hilda Murk-de Jong uit Leeuwarden uitte zich in dezelfde trant: „Voor mij deze keer niet moeilijk; we hebben er immers jaren bijna tegenover gewoond". En voegt ze er aan toe: „Nog mijn waardering voor 't Klei ne Krantsje. Wij beiden lezen het, hoewel mijn man van afkomst een rasechte Hollander is, met bijzonder veel interesse". Ook mevrouw J. E. van Diest- Feikema te Leeuwarden heeft jaren in de Gymnasiumstraat gewoond: „Mijn broer en zusjes en ik gingen op school in de Schoolstraat en mijn ouders woonden in de Gymnasium- straat van 1923 tot 1973." De heer P. Visser te Leeuwarden schreef ons het volgende. „Daar ik voor de oorlog melkventer was en de stad toen nog niet, zoals nu, in wijken was verdeeld, kwam ik hier dagelijks langs op mijn route, die door vrijwel de hele stad liep. Vandaar ook, dat Rinse van der Heide, die als bakker hetzelfde deed, ook zoveel plaatjes, vooral uit die tijd, spoedig herkent. We kwa men elkaar soms meermalen per dag tegen. Ik heb eens een kilometertel ler op de bakfiets gemonteerd en- kwam op bijna vijf en twintig kilo meter en dat met zo'n zware last, want als de kar 's morgens vol was, woog de lading bijna driehonderd kilo. En bij regen of sneeuw was het dan zeker geen pretje. De SRV-man heeft het tegenwoordig dan ook heel wat gemakkelijker". Interessant is het ook, wat de heer N. Holtkamp te Rotterdam ons schreef: „Al ruim veertig jaar gele den heb ik Leeuwarden verlaten, maar toch gaat er bijna geen dag voorbij, of in gedachten ben ik er nog steeds. Ik geloof dat alle oud- Leeuwarders datzelfde hebben. Een bewijs, dat we toch zulke fijne herinneringen hebben aan deze ge zellige stad met zijn fijne inwoners. Het stemt je wel eens weemoedig, dat dat alles (ik bedoel de echt fijne dingen van toen) voorbij is en dat alles zo veranderd is, dikwijls niet ten goede". GEWELDIG „Wat is het toch geweldig'eindigt de heer Holtkamp, dat 't Kleine Krantsje er is, vooral voor ons oud Leeuwarders, zodat we iedere veer tien dagen genieten bij het lezen en kijken, van wat er in onze tijd zoal gebeurde". Prachtig, en dan nu de winnares van de prijs, het boekje Populaire Leeu warders met meer dan honderd foto's van bekende stadgenoten van vroeger en nu: het werd mevrouw T. Graafsma-Backers, Willem Lode wijkstraat 63 te Leeuwarden. Gezin met een klein kereltje van vijf jaar krijgt visite van een volslagen haarloos familielid. Het jochie zit de kale oom een tijdje aan te kijken en vraagt dan: "Weet u het verschil eigenlijk wel tussen u een een haan?" "Welnee" zegt de oom, hoe zou ik dat weten? "We" zegt het kereltje, "een haan heeft een kam en u vast niet." voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdat, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., ƒ4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3