Friesland Bank &jó hu net nt# puup - Uw eigen bank fc. Lezers klommen in de pen JOHANNA KREULEN Graag wil ik even reageren op de foto van de Harlingerstraat, die in 't Kleine Krantsje nummer 492 heeft gestaan. De in het onderschrift ge noemde "lange dame met grote hoed" is mijn moeder, mevrouw Kreulen, geboren Johanna Bemadi- ne Bos. Zij was geboren in Sneek. Toen de foto werd gemaakt was ze achttien jaar en diende ze bij de familie De Boer in de Harlinger straat. Ook later was mevrouw Kreulen wel bekend, vooral door haar och tendwandelingen naar de Hoge Brug in de Groningerstraatweg. Ze was 's morgens om zes uur al op, ging dan eerst, zomer en winter, onder de koude douche en daarna maakte ze haar wandeling. Ze heeft dit tot haar vijf en zeventig ste jaar gedaan, waarna ze een ongeluk kreeg op een zebrapad. Zij werd met een rugblessure opgeno men in een ziekenhuis en kwam daarna terecht in het verpleeghuis van Parkherstellingsoord, waar ze nu nog van haar hoge leeftijd geniet. Britsum Haar zoon F. Kreulen HOGELIJK GEWAARDEERD Met heel veel plezier lees ik altijd 't Kleine Krantsje, waar ik al enige jaren op ben geabonneerd. Mijn ouders zijn in Friesland geboren in 1882-83, zelfben ik in 1912 achter de Oldehove geboren. Hoe het er precies heette weet ik niet, maar ik ben er als kind wel vaak geweest - het was een vierkant grasveldje met daaromheen kleine huisjes. Op m'n vijfde jaar ben ik met mijn ouders naar Amsterdam vertrokken en daar ben ik al vijf en veertig jaar' met een Amsterdammer getrouwd. Mijn ouders zijn al jaren overleden, maar bij ons thuis werd altijd Fries gesproken en er werd ook altijd erg veel over Leeuwarders en oude typen verteld. Mijn hele familie, zowel van vaders als van moeders kant, kwam uit Leeuwarden. Jaren ben ik ook nog met vakantie in Leeuwarden geweest, maar wan neer je een gezin hebt komt er niet zoveel meer van. De laatste keer was in 1979, maar van al het oude was er toen al niets meer over, Werkmanslust, de Houtstraten, er is allemaal niets van terug te vinden. Nu ontving ik 't Kleine Krantsje met daarin een foto van de zaak van Siep Antoine. Wel, daar ben ik vaak op visite geweest, want Siep Antoine was een volle neef van mij. Zijn moeder en mijn vader waren broer en zuster en we heten naar dezelfde grootmoeder, hij Sieb en ik Sie- brichje. Ik heb een tijd geleden nog een pak Kleine Krantsjes naar Canada ge stuurd. Daar woont nog een zuster van mijn moeder, die getrouwd is met een broer van de fotograaf Bleeker uit Leeuwarden. Zij is al vier en negentig jaar en woont al meer dan zeventig jaar in Canada. Ze schrijft nog behoorlijk Neder lands, maar ze kan niet zo best meer lezen. Maar al die foto's in 't Kleine Krantsje vond ze prachtig - ook in dat werelddeel wordt 't Kleine Krantsje dus hogelijk gewaardeerd! Amsterdam S. v. d. Wiel-Oosterwal H.B.S. BOEK In 't Kleine Krantsje nummer 297 stond een verhaal over een pas uitgekomen boek over de Ge meentelijke H.B.S. Ik zou graag van u willen weten of dit boek van de heer Gotnga uit Mantgum nog voorradig is. Haaksbergen A. Zandstra- Sjoerdsma Het boek is verkrijgbaar in de boekhandel in Leeuwarden Red. 't KI. Kr. DE WEAZE De heer G. (Gosse?) Brinck heeft in een van de decembernummers van 't Kleine Krantsje een zeer verdien stelijk verhaaltje geschreven over de Weaze in Leeuwarden. Natuur lijk werden mijn gedachten daar door weer teruggevoerd naar de omgeving, waar ik in 1916 ben geboren als zoon van de zeilmaker Aarts. Het is inderdaad waar, dat na de familie Brinck niemand fneer hen gelsportartikelen heeft verkocht in het pand nummer 33. Misschien is het wel aardig te vertellen, dat voor Brinck dat huis betrok, er een familie Ensink woonde. De man genoot, behalve als schoenherstel ler, goede bekendheid als humorist - voordrager zeiden we in die tijd. In het café recht tegenover Brinck, het zogenaamde Maastrichts Bier huis, woonde in mijn jonge jaren Dirksen, die later op de Verkorte- weg een drankzaak dreef. In het begin van de twintiger jaren was dat Maastrichts Bierhuis de pleisterplaats van de (Duitse) hannekemaaiers. Die kwamen op de fiets uit Duitsland om in Friesland de boeren te helpen bij het gras- maaien - nog met de zeis- en het in de schuur brengen van het hooi. Die mannen hadden allemaal een blauwe zak op de fiets gebonden met hun werkkleding er in. Tiental len fietsen stonden er dan tegen de gevel van het bierhuis en de panden ernaast, terwijl de heren er genoten van een goed glas bier. Ook ten aanzien van de Zeilmakerij heeft de heer Brinck gelijk: de gevelsteen is van 1743. Na de orgelmakerij kwam er in het pand een vleesrokerij. Ik herinner me nog, dat achter het huis een hok was gebouwd met daarin een kolossale schoorsteen, waarin ijzeren stangen waren bevestigd. Daaraan werd het te roken vlees gehangen. We hebben daar, toen ik misschien een jaar of zes was, in een moeilijk te vinden hoek van die schoorsteen enkele bijzonder oude en waarde volle gemberpotten gevonden. Dat mevrouw Twijnstra een dochter van orgelbouwer Hardoff was, lijkt me niet waarschijnlijk. Zij zal wel een kleindochter zijn geweest. In de eerste jaren voor deze eeuw immers vestigde mijn vader daar de zeilma kerij en daarvoor moet er zeker veertig jaar lang een vleesrokerij in gevestigd zijn geweest. De door de heer Brinck genoemde caféhouder Mintje Ferwerda was een voor die tijd ondernemend man. Behalve het café bezat hij een garage, waar later Bulthuis z'n tweede hands auto's verkocht. Mintje Ferwerda heeft in Leeuwar den in het begin van de twintiger gebracht Tja, de Weaze brengt een macht van herinneringen bij me op, maar mag ik het hier voorlopig bij laten? Groningen ADRES Jaap Aarts jaren het eerste taxibedrijf gehad, de ELTO, ofwel Eerste Leeuwarder Taxo Onderneming. Zijn auto had een door glas afgescheiden chauffeurscabine (séparé) en ik her inner me nog heel goed, dat drie aparte versnellingshandels en de handrem alle buiten de cabine in de treeplank waren gebouwd. Wilde men overschakelen van de eerste naar de tweede, dan moest eerst het handel van de eerste ver snelling weer in ruststand worden Naar aanleiding van het verhaal van mevrouw Alie Spoelstra-Van der Meulen in 't Kleine Krantsje num- mer401 "Wat oude foto's al teweeg kunnen brengen" zou ik haar willen vragen haar adres bekend te maken. Ondergetekende is vermoedelijk nog bij haar op de lagere school geweest en heeft bij haar in de klas gezeten. Den Helder E. E. de Caluwé SEUN VAN EISMA Naar aanleiding van het stuk in uw krantje geschreven door de heer D. Eisma uit Voorburg nummer 402. wil ik graag enkele opmerkingen maken. De heer Eisma werd in 1914 gebo ren en volgens zijn zeggen in 1920 aangehouden omdat hij geen reflec tor op zijn fiets had. Hij was dus zes jaar oud en had kennelijk heel jong een fiets. Reflectoren bestonden toen nog niet, laat staan dat ze wettelijk verplicht waren. Mijn vader werd in 1930 kanton rechter en zat in 1920 nog volop in zijn advocatenpraktijk. Hij was volgens mij geen klant van de vader van de heer Eisma die aan de Oostergrachtswal een kappers zaak had. Hij uitte zich in het Nederlands en eventueel in het Fries, maar sprak nooit Leeuwarders. Het verhaal van de heer Eisma klinkt ons als dochters van mr. J. W. Tijsma uitermate vreemd in de oren. Er is dus kennelijk een vergissing in het spel en sprak een ander de legendarische woorden ,,Bin jou een seun van Eisma de kapper vanne Grachtswal?" De verhalen in uw Krantje lees ik vaak met veel waardering, maar ze moeten wel zoveel mogelijk met de werkelijkheid overeenkomen. Leeuwarden J. Weerstra-Tijsma De verhalen in 't Kleine Krantsje Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. moeten wel zoveel mogelijk met de werkelijkheid overeenkomen Dat zijn wij natuurlijk volkomen met u eens. Nu is het voor ons uiteraard onmogelijk te beoorde len in hoeverre ingezonden stuk ken met de werkelijkheid in over eenstemming zijn. Wanneer de heer Eisma over kantonrechter mr. Tijsma schrijft is er voor ons geen enkele aanleiding die naam door te halenWel is het zo en we hebben dit al veel vaker betoogd, dat mensen, puttend uit hun her innering, zich gemakkelijk ver gissen, zowel ten aanzien van personen als van data. De heer Eisma schreef inderdaad, dat de reflector omstreeks 1920 ver plicht werd gesteld. Hij zal echter, nemen wij aan, ettelij ke jaren later zijn bekeurd. Red.'t KI. Kr. ERG GENOTEN Van 't Ingezonden Stuk van R. H. Simonides over de Oude Verlaats- brug en omgeving (KK nummer 402) heb ik erg genoten. Ik heb die zaak goed gekend. De vader van de beide broers Simonides was een integer man en zeer eerlijkMet een handkar werden de vaten met stroop of krenten door, naar ik meen, een Lodewijk naar de diverse bakkerij en gebracht. Vrijdagsmorgens had ik het genoegen door de vlaaien van't vee te lopen; ik bracht dan verse kadetjes naar de verschillende café's, Andringa, Van Aken, Prins enzovoort. Een leuke herinnering voor mij. Ga zo voort en veel succes. Roosendaal Bote Roemersma De Weaze, gefotografeerd voor de verbetering van de walmuren, waarbij de bomen sneuvelden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4