HALF LEEUWARDEN OP Z'N KOP DOOR SCHAATSER JAN FERWERDA OPSPORING VERZÓCHT ZEVENTIG JAAR GELEDEN LITERATUUR LEEUWARDEN DE SIGAAR Het is nu precies zeventig jaar geleden, dat half Leeuwarden op z'n kop kwam te staan door de opzienbarende prestatie van een jonge beroepsmilitair in de Friese Elfstedentocht. Tot ieders verrassing zag de sergeant Jan Ferwerda kans in deze befaamde schaatsmarathon van 1912 tweede te worden achter de formidabele Coen de Koning, de oud-wereldkampioen op de lange baan en nog altijd houder van het werelduuurrecordLang leek het erop, dat onze Jan de koninklijke kampioen nog ernstig zou bedreigen, maar een val in een plas water bij de ijsherberg De Dille, halfweg Sneek, besliste de strijd: Jan Ferwerda gaf zich toen gewonnen en Coen de Koning kwam uiteindelijk met een voorsprong van een kwartier als winnaar in Leeuwarden aan. De prachtige prestatie van de Leeu warder Jan Ferwerda bracht een golf van vreugde in de Friese hoofdstad teweeg. De kameraden uit de Prins Frederikkazeme waren door het dolle heen en droegen de premie- winnaar triomfantelijk op de schou ders van het hotel Weidema aan het Groot Schavemek, waar de finish was, dwars door de stad naar het kazerneterrein. Via de Nieuwestad en de Sint Ja- cobsstraat ging het naar het Hof plein, waar de militairen, met de glunderende Jan hoog in de lucht, een rondedans maakten om het standbeeld van Us Heit - daarna werd de zegetocht via Eewal en Tuinen voortgezet. NIET TE HOUDEN Op de Nieuwekade was het enthou siasme zo hoog opgelaaid, dat de juichende burgerij gewoon niet meer te houden was - de mensen gingen met de hele stoet de kazerne in en daar werd op de binnenplaats bij wijze van afscheid nog eens een rondedans gemaakt. Later op de avond maakte Jan Ferwerda in een rijtuig nog een tour door de stad, op weg naar de prijsuitreiking in de Harmonie, waar hij weer oog in oog kwam te staan met de magistrale Coen de Koning, de grote kampioen. Of dat een prettig weerzien is 'ge weest? We wagen het te betwijfe len. Jan Ferwerda voelde zich im mers raar bij de neus genomen door zijn machtige tegenstander, die er tussen Sloten en IJlst met zijn bijzonder sterk rijdende "gids", de schipper Klinkhamer, vandoor was gegaan, in weerwil van de afspraak, eerder op de dag gemaakt, dat Coen de Koning, Jetze Keizer, Sjoerd Swierstra en Jan Ferwerda bijelkaar zouden blijven. "Eensklaps merkten wij, dat Klink hamer en De Koning waren begon nen te spurten" aldus verklaarde Jan Ferwerda later zwart op wit. "Eerst vermoedden wij nog niets en wisten van den Prins, pardon De Koning, geen kwaad, maar toen de afstand tussen ons steeds grooter werd, begonnen wij er toch anders over te denken. Ik vroeg Keizer, wat hij ervan dacht, doch deze verdedigde den heer De Koning en zeide, dat hij hem niet in staat achtte, om zich op zulk een wijze aan onze afspraak te onttrekken. Hij zou aanstonds zijn vaart wel weer minderen en ons inwachtten. Niets van dit alles gebeurde, de heer De Koning, achter zijn reuzenschipper, was en bleef aan het spurten. Nu vielen ons de schellen van de ogen en zetten wij er ook de sokken in". Wel, dat heeft dus niet mogen baten. De Koning bleef de leiding houden en hij won de race. De verhouding tussen beide heren kwam vijfjaar later aardig tot uiting bij de Elfstedentocht van 1917. De Koning en Ferwerda troffen elkaar toen op de vooravond in het hotel De Klanderij. En wat voegde de Arnhemmer de Leeuwarder toen toe? DOODKIST "Nou kan er morgen maar een ding gebeuren" gromde hij, "óf de Ko ning wint deze Elfstedentocht óf jij kunt voor De Koning een doodkist bestellen!" Welnu, die doodkist hoefde er niet te komen: Coen de Koning was nu ver- en veruit de sterkste en hij won inderdaad opnieuw. Bijna twee uren later kwam Jan Ferwerda nu als zevende over de streep. Maar de populariteit van de jonge beroepsmilitair werd er nauwelijks door aangetast. Voor de Leeuwar ders was en bleef Jan Ferwerda de grote held. Later is Jan Ferwerda naar Amers foort verhuisd en ook daar werd hij een beminde figuur. "Ome Jan" noemden de Amersfoorters hem. Maar het is, jammer genoeg, raar afgelopen met Ome Jan. In 1952, toen hij een en zeventig jaar was, raakte hij door een aanrijding van een stadsbus dodelijk gewond. GOUD Nabij Verona zijn twee groote krui ken gevonden met een schat aan munten uit de oudheid. Haar aantal wordt op niet minder dan 50.000 a 55.000 geraamd. Zij hebben een gewicht van 500 halve kilo's. Al die munten dagteekenen uit de tijd van den Romeinschen Keizer Gallienus en van zijne opvolgers, die honderd jaar na hem geleefd hebben. (1877) Bij de redactie van 't Kleine Krantsje binnengekomen literatuur met betrekking tot Leeuwarden en omstreken BRINIO 100 JAAR; Uitgave van de Koninklijke Gymnastiek Vereeniging Brinio Leeuwarden, opgericht 2 mei 1882; Gedenk boekje, samengesteld door Willy de Jong, Wim van der Veen en Kees de Vries. GOUDEN JAREN TUSSEN INKTMOP EN CHIP; Uitgave Perso neelsvereniging AGO Leeuwarden, samengesteld door J. G. Boontje en H. T. ten Have, Druk: BV Handelsdrukkerij van 1874; Niet in de handel. LEEUWARDEN, Een korte beschrijving van de stad, Uitgave van het Bureau Voorlichting van de gemeente Leeuwarden. Tekst Hans Bakker, foto's Jan van der Hoek, druk: Drukkerij KeizerB.V. Niet in de handel; verkrijgbaar bij Bureau Voorlichting. GOEIE SCHOURE EN TREIFENE SCHOURE. Het joodse leven in de Leeuwarder binnenstad door ds. Ype schaaf. Uitgave Friesch Dagblad, geïllustreerd. Verkrijgbaar bij 't Kleine Krantsje, prijs 8,50. Kind te water Zaterdagmiddag tegen zessen viel een kind van stucadoor J. Stein- voorte, wonende Hoeksterkerkhof, in de gracht bij de Verwersbrug. Toen het kind reeds zinkende was bemerkte de heer H. Ringnalda, wonende Hoeksterplein, het onge val; hij sprong te water en wist den kleinen drenkeling van een wis sen dood te redden. (1924) Wij hebben, bij ons geschrijf over sigarenzaken in de binnenstad, die er na de oorlog nog waren en er nu niet meer zijn, nóg een winkel vergeten, zo horen wij van de kant van onze abonnees en dat klopt: in de Kleine Kerkstraat, vooraan bij de Nieuwestad, heeft de bekende oud voetballer van Leeuwarden, Dirk Steenbergen, jarenlang een sigaren zaak gehad. Zouden er nu nog méér zijn, die wij over het hoofd hebben gezien? Zo ja, dan zijn we ook mooi de sigaar. "Garage Piet Wiersma - Verhuur, verkoop, reparatie, stalling" Tja, het staat er zo mooi, maar ook dit is alweer verleden tijd. De heer Wiersma heeft zijn bedrijf aan het Oldegalileën opgeheven. Geen groot nieuws, maar toch. Veel bekende beelden vervagen, het geldt niet alleen voor stadsgezichten, het geldt voor oude bedrijven evenzeer. (vervolg van pag. 1 Ook in Israël heeft mevrouw Cnos- sen-van Leeuwen al naspeuringen verricht, helaas echter zonder resul taat. Tips graag naar de redactie van 't Kleine Krantsje. In 't K.K. nummer 403 heeft onze abonnee, mevrouw D. van der Geest-Faber te Haarlem opsporing verzocht van de dames WOLLEN- STEIN - met de meisjes Wollen- stein speelde zij in haar jeugd veel op het "heuveltsje", zoals het bol werk bij de Westerplantage weleer werd genoemd. Naar aanleiding van dit verzoek kregen wij een brief van onze abon nee, mej. H. W. Bijlstra uit Leeu warden, die - stellig tot genoegen van de aanvraagster - volledige informatie verschaft. "Mevrouw Van der Geest" schrijft zij, "zal wel de drie jongste doch ters bedoelen van de familie Wol- lenstein, want er waren acht kinde ren in totaal. De oudste van de drie kinderen was Foekje Jaarsma- Wollenstein. Jaarsma was kapper in St. Jacob en is al overleden. Ook Foekje leeft niet meer. Zij is in 1968 overleden, 59 jaar oud. Dan komt Truus Jansen-Wollenstein; zij is al jaren weduwe en woont in Leeuwa ren in het Erasmushiem. Verder Henriëtte Schaaf- Wollenstein, de jongste, die al een jaar of tien weduwe is. De heer Schaaf was dames- en herenkapper in Leeuwarden. Henriëtte Wollen- stein woont nu aan het Dulfplein in Leeuwarden' Tot zover mej. Bijlstra, die een nichtje van de dames is - haar moeder is op een na de oudste uit het gezin Wollenstein. Onze abonnee de heer J. L. Schof- felmeer te Wesel in West-Duitsland wou graag in contact komen met leden vande FAMILIE BRONGER, die vroeger aan het Oldegalileën heeft gewoond - zijn verzoek tot opsporing stond onlangs in onze krant. Er zijn op zijn oproep verschillende reacties gekomen, o.a. van onze abonnee mevrouw T. Sannes- Bronger, mevrouw H. Smeding- Rauwerda en de heer Jac. Bakker te Leeuwarden, wiens brief wij even overschrijven. De heer Schoffelmeer schreef over vijf kinderen in het gezin Bronger, maar dat klopte niet. Klaas, Hen drik, Tjitske, Dirk en Jippe kende hij al, maar dan waren er nog Akke, de oudste en Jan en Anneke. Oude vader Bronger overleed in de oorlog en moeder enige jaren later. Akke slaapwandelde vroeger en dan schrobde ze de straat. Is overleden. Klaas gehuwd met Saakje Rauwer- da was bij de Genie en zijn beiden overleden. Klaas is na het overlij den van zijn vrouw Saakje nog gehuwd geweest en woonde aan de Groningerstraatweg tegenover de Bleeklaan. Tjitske is daar ook ge storven. Klaas had vier kinderen, van wie Tetje in Leeuwarden, Meindert in Zaandam en Piet in Laren woont. Johanna overleden. Hendrik gehuwd met Gretha Rau- werda, beiden overleden in Zaan dam waarheen Hendrik, die ook bij de Genie werkte, overgeplaatst is van Leeuwarden. Johanna Veld- huis-Bronger woont in Leeuwarden en is kokkin in een jongenstehuis. Thea woont in Heemskerk en Akke gehuwd met Van Nek, Saakje met De Graaf, Meindert met Els Wol- thaus en Pieter met Ans Mandjes wonen in Zaandam. Tjitske is op vijfjarige leeftijd overleden. Janne, gehuwd met Gerrit Geurts, die bij Koopmans Meelfabrieken werkte, woont nog in Leeuwarden. Geurts is overleden in Spanje waar zij op vakantie waren. Dirk heeft eerst met de viskar gelo pen en is later bij de gemeente gekomen als timmerman. Woont nu met vrouw Dine in Eezicht. Jippe, gehuwd met Ruurdje, woont in de Willem Sprengerstraat tegenover het Dienstencentrum. Jan heeft later de viskar van Dirk overgenomen en was een kameraad van mij. Geza menlijk zijn we nog een paar maal naar Duitsland geweest, éénmaal met de vrouwen. Door een voetbal uitwisseling van Nicator zijn we tot de kontakten gekomen. Jan had de palingrokerij in een pakhuis achter Pniël aan het Olde galileën. Daar hebben we wel eens een harinkje uit het vat of palinkje verorberd. Jan is op latere leeftijd nog getrouwd met Jikke. Woont nu in de Wilgenstraat. Anneke Bron ger, de jongste, is gehuwd met Jan Schaafsma en woont in Sexbierum, na jaren in Zutphen gewoond te hebben. Kameraden van mij waren Jan Bronger, Willem v.d. Veen, Rein Bakker (neef) en Piet Dijkstra (overleden) Tot zover de heer Jac. Bakker, die de heer Schoffelmeer de hartelijke groeten doet, evenals mevrouw Smeding-Rauwerda - zij meldt spe ciaal voor de aanvrager nog even, dat zij nu, drie en tachtig jaar oud, bij haar dochter in het Limburgse Hulsberg woont. Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend wor den bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 6