IEDEREEN HERKENDE HET PYPKE BIJ DE NOORDERSINGEL 'T KLEINE 1 KEAHT5JE ONZE FOTOPRIJSVRAAG O O O voor een bovenste-beste bril w (S) w 3 voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858. 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdat, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: f 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen erop te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. Wanneer we even overschrijven, wat de heer ing. K. Visser te Leeuwarden ons schreef, zijn we ten aanzien van het gefotogra feerde punt in één keer volledig geïnformeerd. "Voor iemand die in het gebied tussen Spanjaardslaan en Noor- dersingel is geboren en daar meer dan veertig jaar heeft gewoond, aldus de heer Visser, was het niet moeilijk het punt te herkennen. Het is het voormalige "Pypke" in de Noordersingel over de Lijk- vaart, vlak bij de Noorderbrug. EEN DUIKER De foto is genomen voordat dé Singel werd geasfalteerd, want toen is het Pypke door een duiker vervangen en zijn de lindebomen aan de huizenkant gerooid. De Singel had voordien een grind verharding en meestal elk jaar, omstreeks november werd een laag grove grind opgebracht die dan door het verkeer moest wor den ingereden. Het Pypke lag, zoals reeds ge zegd over de Lijkvaart die zich oorspronkelijk, langs de Span jaardslaan, uitstrekte tot de Oude Begraafplaats, voor het vervoer LIJKVAART Tot zover de heer Visser, die niet de enige was, die ook over de zogenaamde Lijkvaart schreef; veel meer inzenders noemden dit stukje vaart, dat kennelijk meer namen had. "Vroeger was daar een vaart, die uitmondde op de singel, de Span- jaardssloot genoemd", zo schreef ons de heer G. Sierksma te Leeuwarden, maar de heer M. J. van der Meulen te Leeuwarden maakte in zijn oplossing gewag van het Tulpslootje: "Hier leer den wij ook het schaatsenrijden achter een stoel en daar stond ook een chocoladetent bij het begin van het slootje, ik meen van de familie Das." Ook de heer D. Beeksma, even eens uit Leeuwarden, schreef over het Tulpslootje, "waar wij als jongens opgingen, zodra het ijs sterk was." Nou weten we natuurlijk nog niet, waarom dat dan het Tulp slootje werd genoemd, maar zie: daar komt de heer J. Walburg uit WITTE VILLA Veel inzenders schreven natuur lijk ook over de mooie witte villa, die net niet op onze foto stond en waar vroeger de bekende kinder arts dokter Haykens heeft ge woond. "Ik weet, dat deze op zijn zolder een kinderspoorwegstel had als geen in de stad. Was de man zijn hobby", aldus verklapt ons de heer Th. de Vries te Zwolle, terwijl de heer S. de Jongh te Leeuwarden ons weet te melden, Wij hoorden, dat de vroeger zo bekende begrafenisondernemer Van Dijck, "lange Van Diek" in 't laatst van zijn leven niet meer in de Oosterstraat mocht komen. Zijn er misschien lezers, die we ten, waarom dat niet meer mocht? Het is nog niet zo heel vaak voorgekomen, dat er bij onze traditionele prijsvraag "Leew- adders, waar is dit?" geen enkele foutieve inzending binnenkwam, maar nu is dat dan toch gebeurd. Alle deelnemers wisten feilloos te melden, dat de foto, die wij vier weken geleden in 't Kleine Krantsje afdrukten, bij het begin van de Noordersingel was ge maakt. Heel lang geleden al, want de gemoedelijke sfeer, die van dat plaatje afstraalde ken nen we nu al lang niet meer. van begrafenissen per schuit. Toen later langs de Spanjaards laan werd gebouwd is de vaart gedempt, alleen een klein stukje langs de noordkant van de witte villa "Henriëtte" op de hoek van de Spanjaardslaan en Noorder singel, is overgebleven. De villa waar dr. Haykens, de kinderarts, woonde is op de foto juist niet zichtbaar. In het rechts, wél op de foto zichtbare herenhuis, zetelt thans de Friese Uitvaart Verzor ging. Het was in de tijd waarin de foto werd gemaakt hier wel een stuk rustiger dan tegenwoordig ondanks het feit dat er van één- richtingverkeer op de Singel toe nog geen sprake was" Leeuwarden om ons uit de droom te helpen: "Goed zeven tig jaar geleden woonde er in het huis op de hoek van de Noorder- singe! en de Spanjaardslaan een familie Tulp" - vandaar dus die naam. En die eerder genoemde naam Lijkvaart, dat hebben we nog niet verklaard, is indertijd ont staan omdat er in vroeger jaren wel schepen met doodskisten door deze vaart voeren op weg naar de begraafplaats, verderop aan de Spanjaardslaan. "Op dit slootje voor de witte villa" schreef ons mevrouw F. J. Haarsma-Sterenberg uit Drach ten, "heb ik het schaatsen ge leerd. Als de Elfstedentocht was uitgeschreven waren we 's mid dags op de Noordersingel te vin den en zodra er omgeroepen werd, dat de eerste rijders op de terugweg waren van Dokkum, spoedden we ons naar de Groene Weide om de aankomst van de eerste rijders mee te maken. Het was meestal ontzettend koud, maar toch wou je het niet missen en was het steeds weer een ver rassing, wie de eerste was, die door de laatste bocht voor de aankomst kwam." dat de villa eerder werd be woond door de antiquair De Vries. De heer De Jongh verraste ons ook met een foto van hetzelfde punt, maar nu gefotografeerd van de andere kant. "Nog zicht baar op die foto" aldus de heer De Jongh, "het huis van de brug- gedraaier Jelle Plat. Wanneer Plat zijn stem verhief, vlogen de reigers op het oude kerkhof ver schrikt omhoog!" BOMEN Mevrouw A. van der Zee te Leeuwarden herinnert in haar brief aan de tijd, "toen de hele singel nog vol hoge bomen stond, waar later veel van verwijderd werden om een brede weg te maken, o.a. verderop naar het Diakonessenhuis waar zelfs een sloot langs liep. Vanaf de singel een pracht gezicht naar de over kant, de Prinsentuin. Werkelijk een uniek stukje Leeuwarden, zoals er gelukkig nog meer zijn in onze goede stad." De heer O. Jongedijk te Leeu warden haakt in feite direct op deze mededeling in door te schrijven: "Als we vroeger als kind de Noordersingel langs lie pen maakten we gebruik van het smalle padsje achter de bomen langs, langs het water van de Noordersingel, want dat was veel interessanter dan over de stoep te lopen." Volslagen nieuw voor ons was het wat mevrouw T. W. A. de Jong te Leeuwarden over het verderop gelegen Marcelis Goverts Gasthuis schreef. "Dat is in een M vorm gebouwd", aldus mevrouw De Jong", naar de voorletter van de schenker". Welnu, dat hadden we inderdaad nog nooit gehoord. Mooi, het wordt nu weer hoog tijd de prijswinnaar aan te wij zen. Dat werd de heer G. van der Kamp, Lijsterstraat 70 te Leeu- L J

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3