HERINNERINGEN AAN DE OUDE HOLLANDERWIJK "KONIG KOMT" Ill IJSKELDER De onlangs in 't Kleine Krantsje af gedrukte foto van het complex huizen bij de overweg bracht mij op het idee iets te schrijven over de Hollanderwijk. waarover tot dusver niet veel of helemaal niets geschreven is Een paar jaar geleden heb ik eens een foto ingestuurd van een groep kinderen in de Halbertsmastraat en die is toen in t Kleine Krantsje afgedrukt. Tot zelfs vanuil Australië kreeg ik daar reacties op. o.a. van Al ie Westerdijk. die daarheen met haar man Rozema is geëmigreerd. Ze zijn enige tijd daarna nog met vakantie in Leeuwarden geweest, waarbij er ook een stukje in 't Kleine Krantsje kwam. Daarbij spraken ze er schande van, dat er in Leeuwarden zoveel was verbouwd en veranderd en dat dat niet altijd een verbetering was. Het oplossen van die fotoprijsvraag was voor mij natuurlijk niet moei lijk. Hoe dikwijls zouden wij dat punt niet gepasseerd zijn, als we vanaf de Halbertsmastraat. waar ik woonde, via de Hollanderdijk naar de stad liepen? De uitslag is intussen al gepubli ceerd en daarin wordt ook de naam genoemd van Siep Antoine. Zoals al geschreven werd. spraken wij zijn naam altijd uit als Antoanie. Siep Antoine heeft eerst op de Hollanderdijk gewoond, het eerste huis naast de noodslachting en op slagplaats. Naast hem woonde Hiemstra van het expeditiebedrijf Zetstra en Hiemstra en dan kreeg je de stallen voor de paarden. WINKELTJE De ouders van Siep woonden op de oude Hollanderdijk, vanaf de Hol landerwijk het eerste winkeltje. Ze verkochten daar tabaksartikelen en menig keer moest ik daar voor mijn vader sigaren halen van vier of zes centen per stuk. Je kreeg die dan in een rechthoekig zakje met een siga renpijpje er gratis bij. Voor mijn oudste broer haalde ik dan pakjes sigaretten, zoals Turmat en Kyriazi Emin, waarin altijd mooie zijden bloemen of vlinders zaten en waar moeder dan sierkus sens van maakte. Ook wel doosje1 Miss Blanche met voetbalplaatjes die ik mocht hebben om ze te ruilen met andere jongens uit de buurt. Later zijn de ouders van Siep Antoi ne naar de Achter de Hoven ver huisd en Siep kwam toen in het sigarenwinkeltje, maar hij hield ook Het begin van de Hollanderwijk, gezien vanaf de Schrans. Een heel oude foto: de molen prijkt er nog in volle glorie! de brandstoffenzaak aan. Bij de steenhouwerij, bij hen op de hoek. hebben we heel wat gespeeld en er menige open knie opgehaald. door het stoten tegen die stenen keien. Achter de steenhouwerij woonde Overdijk. de melkboer. Als wc melk moesten halen gingen we via de steenhouwerijmaar was die op slot, dan moesten we via de Smids- buurt. Later is Overdijk verhuisd naar de Nieuwe Schrans, waar hij achter z'n huis een klein melkwin- keltje liet bouwen. De stallen van Zetstra en Hiemstra waren dus op de Hollanderdijk. We zijn daar menig keer geweest, als Twijnstra de paarden moest voeren. Twijnstra was voerman en hij woonde tegenover ons. HOLLANDERHUIS Als je doorliep kwam je bij de boerderij Het Hollanderhuis. die in 1928 is afgebroken - nu staan er op die plaats leuke huisjes met de slagerij van Glas. In die "tijd was de jeugd niet veel beter dan die van nu, want ook toen kon een leegstaand gebouw, waar van men wist, dat het zou worden gesloopt, niet met hele ruiten blij ven staan. Losse stenen waren daar dan ook moeilijk te vinden - iedere keer als we er langs gingen was het even mikken en. vaak raak! Tot politie Schaafsma, die in het derde huis op de Hollanderdijk woonde, mij in de gaten kreeg. Gewaarschuwd door de jongens zet te ik het op mijn klompjes op een lopen. Schaafsma op sokken achter me aan de Halbertsmastraat in. WOEDEND Ik stoof op huis af en deed nog netjes het hekje dicht, de schuif er op. Toen dook Schaafsma over het hekje heen. hij had niet in de gaten, dat het vast zat. Daarna vloog hij achter me aan ons huis in. woedend, dat hij me niet kon krijgen en nog kwader, omdat hij op dat hekje was gebotst. Ik hoor het mijn moeder nog zeg gen: "Wat mut dat hier? Groate Ooye, bist niet wiezer? Vooruit, uut mien huus!" Buitendeur praatten ze verder en na wat heen en weer geklets droop Schaafsma af, nagelachen door de hele buurt. Want een politie op sokken achter een jongen van negen jaar aan, was wel iets heel bijzon ders, wat je niet elke dag kon meemaken. We moesten dus altijd langs die oude boerderij Het Hollanderhuis en in mijn eerste schooljaren volg den we dan de Noorderstraat en liepen op Pniël aan - daarnaast stond de school. Maar Pniël was er in de eerste schooljaren ook nog niet. Die stond, waar nu het autoverhuurbedrijf van Schuhmacher is. in het begin van de Schrans. De Mesdagstraat liep dood op het land. Ook de Bosboomstraat, die toen nog Zeestraat heette. De Ver lengde Noorderstraat was er nog niet. Die huizen zijn ook in mijn schooljaren gebouwd. Er achter was nog allemaal land. Wat kon je toen mooi polsspringen! Het eerste slootje was de "Pink- sloot". dan kreeg je een bredere sloot, dat was "De Batte" en dan kwam "De Brede". Die laatste was ook breed en menigeen heeft daar in de onderwal gezeten om z'n sokken uit te wringen. KINDERSPELEN Dat polsspringen had z'n vaste tijd. Hoe het kwam. dat bepaalde kinder spelen een vaste>ijd hadden, weet ik niet. maar opeens was het zover. Neem bijvoorbeeld het knikkeren. Plotseling was iedereen met knikke ren bezig en dat gebeurde dan ook op een vaste plaats rond het plant soen van de toenmalige Nieuweweg - Noorderstraat - Sint Jansstraat. Na schooltijd was het daar dan zwart van de kinderen uit heel Huizum en de Hollanderwijk. Kijkdozen, knikkerspelen, pompen in de klompen, van alles was er te doen. Maar opeens was het ook weer afgelopen. Dan had je plotse ling weer "Steken voor een speld". Dit gebeurde dan in je eigen buurt. Dan liep ieder kind met een oud boek met uitgeknipte plaatjes of ansichtkaarten. Stak je met een speld in het dichtgeslagen boek. dan had je een mooie of minder mooie kaart en mocht je de speld houden. Maar prikte je mis. dan was je ook de speld kwijt. Zo kreeg je ook de tijd van hinkelen, bokjespringen. "Lepel, skeer of hakkio" en "bakketskiete". Wat je het hele jaar door deed was "karrieantsje" (hoe kwamen ze aan die naam?), "boefke speule" en "verstopperke". GEZELLIGE BUURT De Hollanderwijk was een gezellige en kinderrijke buurt. Vooral op zomeravonden zaten de mensen veel voor aan de straat met elkaar een babbeltje te maken. De jeugd mocht dan nog wat buiten spelen en ieder kind. groot of klein, deed dan mee. Zwetend van het harde lopen was het vaak: "Moeke, ma 'k een bitsje water?" en dan maar weer verder. Tot het tijd werd om naar binnen en naar bed te gaan. Meestal was het dan: "Nou al? We binne net so lekker an 't speulen". Toen de mensen er nog geen idee van hadden etenswaren kunstmatig in te vriezen werden erin wintertijd naarstig blokken ijs uit de grachten gezaagd. Dat ijs werd als het ware in houtzaagmeel verpakt en bleef be waard voorde warmere tijden in het jaar. De bewaarplaats van die blokken ijs stond hier als De Ijskelder bekend. Er heeft zo n Liskelder gestaan op de hoek van de Nieuwestad en het Heerenwaltje, waar de nu de mode zaak P. S. Bakker is. Later is er nog een Uskelder aan de westkant van de Kleine Hoogstraat geweest, in het pand nummer 15. min De namen van de bewoners van de Halbertsmastraat en tegenover ons in het begin van de Hollanderstraat weet ik nog allemaal uit de lijd. toen ik zo'n jaar of acht. negen was. BEWONERS Eerst had je politie De Leeuw; dit waren de ouders van Andries de Leeuw,, die op de Nieuweburen de Leeuwarder Muziekschool had. Dan de families Steneker en Van der Heide. De laatste was expediteur en reed met een Fordje door Leeuwar den. In de vakanties ben ik menig maal meegeweest en dat was dan eenfeest. Eens per jaar ging Van der Heide 's avonds op een mooie zomerdag met alle kinderen uit de buurt een ritje maken. Alle kinderen plat op het gat achter in de bak. Een oudere erbij voor het toezicht en dan gingen we luid zingend op weg. Meestal ging het naar Wcidum en via Deinum en Marssum weer naar de stad terug. Dat was prachtig en Van der Heide steeg in de hele buurt in aanzien. Op nummer 7 woonde de familie Hoogeveen. Hij had een smederij in de Blokhuissteeg. Daarnaast woon de de familie Van der Veen. Die werkte bij Bottema's kaashandel aan het Zuiderplein. Daarnaast woonden mijn ouders: mijn vader werkte bij de Houthandel Overmeer op Schenkenschans. Dan, op nummer 13, Fokkens. die liep met een karretje met koffie en thee. Verder de familie Schuhma cher. naar ik meen stucadoor. de wed. Van der Wal, een lief oud vrouwtje dat met een broodkar liep en de familie Westerdijk. Hij was vervolg op pag. 11 Een hoogst lachwekkende vergis sing had onlangs te Wildbad plaats. Uit Calw ontvingen men den 27sten April een "diensttelegram", lui dende: "KÖNIG KOMMT! - De stationschef haastte zich zijn gala uniform, met steek en degen, aan te schieten en der overheid van 's konings bezoek kennis te geven. Onverwijld werd een buitengewone vergadering van den gemeenteraad belegd en daarop besloten al het mogelijke te doen, om Z. M. be hoorlijk te ontvangen. Ettelijke honderden denneboomen werden geveld, de stad werd in allerijl in het groen gestoken, men legde de hand aan twee eerebogen, een kostelijk banket werd besteld, de logement houders sloegen allerlei eet- en drinkwaren in, de bakkers bakten onverdroten, de confiseurs wisten met de hun toestroomende orders geen raad. Den volgenden ochtend vroeg was de gansche bevolking op de been: geheel Wildbad verkeerde in ongewone drukte. Van lieverlede echter, toen de koninklijke trein steeds uitbleef, begon men ongedul dig te worden en werd eindelijk aan den minister van binnenlandse za ken te Stuttgart geseind. Aldaar was echter van een togt des konings naar Wildbad niets bekend; men telegra- pheerde naar Calw en zie, tegen 3 uur 's namiddags kwam niet de koning, maar. de hulpconduc teur König aan. 1879) Als je doorliep kwam je bij de boerderij Het Hollanderhuis, die in 1928 is afgebroken'

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 5