STEDELIJK GYMNASIUM HAD EIGEN BEKORING IN STIJL EN SFEER UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM MEER DAN ZESTIG JAAR GELEDEN STADSNIEUWS VAN VROEGER "MA TM US DE PORDER gymnasium had een eigen bekoring in stijl en sfeer. Enkele figuren uit die tijd staan me nog levendig voor de geest. Daar was de rector, dr. Ringnalda, de voorganger van de later zo bekende classicus prof. dr. Enk. Dr. Ring nalda was toen voor ons een mem, die de oudheid personifieerde. Wij hadden diep respect voor hem, zoals hij iedere morgen de deuren van zijn gymnasium betrad. Vanaf het begin was geschiedenis mijn lievelingsvak. Het werd gege ven door toen nog juffrouw R. Douma. Ik zie haar nog zitten op de hoek van haar tafel voor de klas. Wij waren weg van haar, zoals - denk ik nu wel eens - in Troje de mannen en jongens Helena vereer den. GEEN ONTSLAG Wiskunde was - zo vonden wij het - eigenlijk geen vak dat op een gym nasium diende te worden gegeven. Het verband tussen algebra en de klassieke wereld ontging ons ten enenmale. Voor het vak hadden we dan ook geen ontzag. Maar voor de wiskundeleraar des^te meer. Dat was toen de kleine heer Van der Craats. Niet altijd was de eerste klas even rustig, maar als zijn kleine figuur in de deuropening verscheen en zijn ogen over de klas gingen, kon je maar beter rustig gaan zitten om je te laten inleiden in de doolhof van wiskundesommen. Hij zag zo waar nog kans zelfs verstokte A.- leerlingen iets bij te brengen van meetkunde en algebra. RESPECT De leraar Nederlands, dr. Pol, had door zijn leeftijd alleen al het res pect van de klas. Achteraf zie je pas goed, wat het waard is om je moeders taal goed te leren kennen. Pol heeft ons met zijn wel eens droge grammaticalessen en veel ontledingen, inzicht gegeven in de structuur van onze eigen taal en ons daarmee ontsloten de weg naar de geheimen van andere talen, 'k Verbaas me dan ook, als tegen woordig "deskundigen" beweren, dat die ontledingen in de taallessen overbodige ballast zouden zijn voor de leerlingen van de moderne tijd. Als 'k bij mij zelf de neiging voel opkomen om daartegen te proteste ren, staat dr. Pol voor me, die het ons toen anders deed verstaan. De Franse taal en haar geheimen waren toevertrouwd aan de heer Brederode; "Papa" Brederode, een beetje strenge man met kaarsrechte rug, een beetje afstandelijk ook. Maar je zorgde wel dat je de zaken bij hem kende. Hij kon een leerling op vlijmscherpe wijze in zijn onbe rispelijk Frans op z'n plaats zetten. Uit de eerste klas waaien nog enkele namen over: Janna Paardekooper, de dochter van de bekende dirigent en musicus en nog enkele meisjes. INDRUK Een van haar en dat maakte toen al indruk op me had haar ouders in Indië zitten. Af en toe ontving ze wel eens geconfijte Indische vruch ten. Ze deelde die dan ook mee aan de jongen, die voor haar zat en die daarmee al een voorproefje kreeg van de onvergetelijke tropische vruchten, die hij zelf twintig jaar lang in de tropen nog eens zou proeven. In één van de hogere klassen zat toen Corrie de Vogel uit de apo theek op de stille kant van de Nieuwestad - er zit nu een Chinees restaurant in als ik goed gezien heb enkele jaren geleden. We zagen toen nog niet de professor in haar, die ze later is geworden. Nog min der konden wij vermoeden, dat ze nog wel via de grote theoloog Karl Barth nog eens zou toetreden tot de Rooms-Katholieke Kerk. Dat ze daarin thuis is, bewijzen de mees terlijke boeken, die ze over die Kerk schreef. Enkele klasgenoten uit die eerste klas herinner ik me nog heel goed. Helaas kan ik niet allen noemen. Maar Jaap Sponger zie ik voor me en dé zoon van huisarts Schreuder van de Nieuweburen en vooral de kleine, maar pittige Wim Pothoven. DANKBAAR Hem heb ik in 1950 nog eens mogen consultéren - hij was toen keel-, neus en oorarts in Groningen. Ik ben hem nog altijd dankbaar dat hij het groene licht gaf voor een heruitzen ding naar Indonesië. Wim was een van de eersten van de klas, maar er werd toen - net als in de oudheid in Olympia - al fel gevochten om de erepalm. Na een jaar kwam de verhuizing naar het andere gymnasium, dat met twee klassen opende in het Militair Tehuis aan de Emmakade. Maar dat is een verhaal op zich zelf. Amersfoort J. van der Linden Het is al meer dan zestig jaar geleden, dat ik, pas van de Lagere School aan de Margaretha de Heer straat, werd ingeschreven als leer ling van het Stedelijk Gymnasium in onze goede oude stad. Het was toen al een oud gebouw, dat in z'n eentje daar stond onder de hoge bomen van de Arendstuin. Somber, een beetje klassiek, een monument uit de oudheid zelf, waaraan de naam gymnasium ons altijd deed denken. Niet zonder schroom betrad men die "heiige hallen" waar het Grieks en Latijn werd gegeven en in prachtige mythologie-lessen de goden en vooral de godinnen uit de oudheid ten tonele werden gevoerd en ande re beelden onvergetelijk voor ons kwamen te staan: o.a. Ariadne. VOORRECHT Maar één jaar heb ik 't voorrecht gehad door dat Stedelijk gymna sium ingeleid te worden in die wondere wereld van de klassieken. Juist in die tijd werd de oprichting bekend gemaakt van het christelijk gymnasium en mijn ouders wilden graag, krachtens hun overtuiging, dat ik daarheen verhuisde. Dat ik dat toen met vreugde deed, kan ik niet zeggen. Het Stedelijk Dr. Ringnalda. Deze ansichtkaart is omstreeks de eeuwwisseling uitgegeven door de Kleuren Lichtdrukkerij van S. Bakker Jzn. te Koog Zaandijk. We zien hier de oude Hoeksterpoortsbrug met rechts de brugwachter. Een gemoedelijk plaatje uit een gemoedelijke tijd. Ongeval. Hedenochtend schrok een paard dat voor een wagen was gespannen door het lawaai dat een passeerende landbouwmachine maakte op de Emmakade bij de Eerste Kanaals- brug. Het dier drong achteruit met het gevolg, dat de wagen van den wal werd gedrukt op een in het Ka naal liggende praam met graan. De voerman sneed intusschen de stren gen door, zoodat het paard niet werd meegesleurd. Eenige oogenblikken later werd de wagen met vereende kracht op den wal getrokken. (1928) Bij een huis aan de Oosterstraat la zen de Leeuwarders in vroeger da gen dit gevelschrift: Leert spreken daer het past Leert swijgen op uw tijdt De tonge maakt u vast Eer gij gevangen zijt rijtilje gaapje nojJ Laat mezoo langnieMoppe slaapje no Kom oy de proppe

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 9